Дом

Вкусна домашна паштета

Од: Твое Бебе on Вторник , 23/06/2015 - 11:33
домашна паштета

Ретко кој не сака паштета, но знаејки што се може да се најде во неа многумина не си ја дозволуваат. Еве едноставен рецепт, со кој можете да направите сами вкусна домашна паштета:

Бомбици од моркови

Од: Твое Бебе on Четврток, 16/04/2015 - 23:57

Еве еден интересен начин како да ги научите децата дека и зеленчуците можат да бидат превкусни. А бомбиците се прават толку лесно што и тие самите можат да ви помогнат во нивното правење.

Како лесно да излупите варено јајце

Од: Твое Бебе on Понеделник, 06/04/2015 - 20:58
лупење варено јајце

Еве едноставен начин за лупење на варени јајца.

Ферментирани кисели краставички

Од: Твое Бебе on Петок, 21/11/2014 - 22:59

Еве една вкусна и лесна рецепта за кисели краставички, кои не само што се крцкави и добри барем колку купечките, туку се полни со пробиотици - така наречени добри бактерии (учествуваат и се производ на процесот на ферментирање), кои се неопходни за здравјето на стомакот и имунитетот.

Чоколаден мус од авокадо

Од: Твое Бебе on Петок, 14/11/2014 - 00:11
чоколаден мус

Едноставен и вкусен десерт, а најважно од се е дека е хранлив и здрав.

Супа од коски - вистински еликсир за здравјето на вашето семејство

Од: Твое Бебе on Четврток, 13/11/2014 - 00:05
желатинизирана супа од коски

Традиционалната супа од коски со модерното живеење го има загубено своето место, но денес повторно е актуелна заради непроценливите здравствени придобивки.

Тесто за отпечаток на бебешки стопала

Од: Твое Бебе on Понеделник, 13/10/2014 - 22:19
отпечаток од стопала

Овој рецепт ќе ви овозможи да направите меко тесто со кое ќе добиете убав спомен од бебешките стопала. Доколку отпечатокот не ви излезе како што сакате, тестото секогаш можете да го премесите и да се обидете одново.

Нетоксичен и ефтин домашен пластелин

Од: Твое Бебе on Четврток, 24/07/2014 - 00:41
пластелин

Кое дете не ужива во игрите со пластелин, во разните облици и бои и бесконечните можности за креирање. Еве една рецепта за домашен пластелин, ефтин и без токсични хемикалии.

Домашен чоколаден сируп

Од: Твое Бебе on Четврток, 17/04/2014 - 09:52

Едноставен рецепт за домашен чоколаден сируп без дополнителни адитиви, од кој подоцна брзо ќе можете да правите чоколадно млеко.

Печени компири со куркума

Од: Твое Бебе on Недела, 06/04/2014 - 23:27

Еве како лесно и брзо да подготвите вкусен и едноставен прилог, а куркумата ќе ви обезбеди и бројни здравствени придобивки.

Pages