Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 20 Сеп 2012, 10:31

Кока ако ти дошло вчера вечерта, можеш денес да го рачунаш како први ден.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13573
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5476
 Им се допадна: 3596

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 20 Сеп 2012, 10:45

znaaci vo sabota mi e treti den odma zvonam i zakazuvam fala ti mnogu debora
Слика на членот
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 619
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 67
 Им се допадна: 204

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Lejla7 » 20 Сеп 2012, 15:55

Кока со среќа, да бидат добри резултатите (bu) (bu) (bu)
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 21 Сеп 2012, 21:21

devojki jas denes mislam deka pominav dobro hormonite mi se normalni samo prolaktinot mi e malku pokacen ama doktorot mi kaza deka toa i ne bi bilo nekoj golem problem za da ne mozam da zatrudnam,mi kaza na 12 den da pojdam da me gledal na eho i ke mi kazal togas kako e i sto e znaci nesakase od akl da zboruva mi kaza ubavo pocnuvame od nula odeme napred sigurno i cvrstooo eve sega ke gi napisam rez.od hormonite: FSH-7.02 LH-7.71 PROLAKTIN-39.96 ESTRADIOL-56 TSH-3.061 FT4-10.86 znaci mi kaza deka se e vored samo prolaktino mi dade da pijam BROMERGON 2.5mg po polovinka sabajle i vecer
Слика на членот
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 619
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 67
 Им се допадна: 204

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 21 Сеп 2012, 21:29

Високиот пролактин ја кочи овулацијата, бромергонот ќе го среди тоа па можеби и овулацијата ќе ти стане редовна и без стимулации - сигурно ќе биде така, па ете го бебето. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13573
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5476
 Им се допадна: 3596

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 21 Сеп 2012, 21:32

леле дебора колку многу ме израдува белки ке биде до тоа а сега ги гледам резултатите од 2009 и тогас ми е бил покаце
Слика на членот
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 619
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 67
 Им се допадна: 204

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 21 Сеп 2012, 22:35

Пролактинот е кончичар на овулацијата, не знам оти не ти дале уште тогаш терапија кога ти бил покачен. (confus) Ама ете сега се средува. (a2)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13573
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5476
 Им се допадна: 3596

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Lejla7 » 22 Сеп 2012, 14:29

Супер Кока што е се во ред и што ти дале терапија - еве јас уште сега знам дека наредниот месец ќе се пофалиш со bfp Гледаш дека кога се знае што може да прави проблем, лесно и се решава (thumbsup)
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Испитување на хормоните

Испратиод saska075 » 25 Окт 2012, 14:03

Јас денес ги зедов резултатите од хормонските испитувања.Значи на 3 ден ми се
Во заградата се нормалните вредности

ФСХ-8,8..............( 2,8-11.3)
ЛХ- 15................(17-77)
Пролактин 10,8.....(1,9-25)
Естрадиол-57,1.....(160)
Прогестерон-0,96...(0-1,13)
Тестостерон-42......(0-81)

Мислам дека сите ми се во граници, јас плус имам ПЦОС,само ЛХ ми е пониско. Дали знаете што значи тоа ако е пониско? Барав на интернет не најдов баш убаво објаснето.
Слика на членот
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1866
Придружен: 17 Апр 2012, 19:48
 Му се допаѓа: 486
 Им се допадна: 826

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 25 Окт 2012, 14:25

Sashka75 рефетентните вредности за ЛХ да не ти се погрешни? Обично ФСХ и ЛХ отприлика треба да бидат со слични вредности, а кај тебе мислам дека не е малку. Кај полицистичните јајници ЛХ може да биде 2-3 пати поголем од ФСХ.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13573
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5476
 Им се допадна: 3596

Re: Испитување на хормоните

Испратиод saska075 » 25 Окт 2012, 14:36

Sega proveriv pak tocni mi se vrednostite (confus) (confus) Sto mislis sto bi mozelo da bide? Sega se zagriziv malku, na doktor sum duri vo ponedalnik.
Слика на членот
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1866
Придружен: 17 Апр 2012, 19:48
 Му се допаѓа: 486
 Им се допадна: 826

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 25 Окт 2012, 15:35

Баш ми е чудно, никаде не сум сретнала такви референтни вредности. (confus)
Ама мислам дека немаш ни најмала причина за загриженост, верувам дека ќе ти кажат дека е во ред. Кај полицистични јајници ЛХ е повисок од што треба, а не да е под нормала.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13573
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5476
 Им се допадна: 3596

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 25 Окт 2012, 18:37

debora a dali na mojot hormonski statos se gleda deka imam policisticni jajnici

FSH-7.02(folikularna faza:3.09-7.90
ovul.vrv:2.27-18.51
lut.faza:1.38-5.52
post.menopa:uza30.57-106.32)

LH-7.71 (folikularna faza:1-18
ovul.vrv:24-105
lut.faza:0.4-20
post.menopauza:15-62

PROLAKTIN-39.96 ( zeni
3.24-29.12)

ESTRADIOL-56 (folikularna faza:39-189
ovul.vrv:94-508
lut.faza:48-309
post.menopa:uza20-41)

TSH-3.061 0.49-4.67

FT4-10.869.13-23.8
Слика на членот
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 619
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 67
 Им се допадна: 204

Re: Испитување на хормоните

Испратиод saska075 » 25 Окт 2012, 18:55

Jas mislam deka nemas PCOS no prolaktinot ti malku povisok. Koka pies nesto za nego? Koga go pravese ovoj hormonski status? Pozdrav4ee
Слика на членот
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1866
Придружен: 17 Апр 2012, 19:48
 Му се допаѓа: 486
 Им се допадна: 826

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 25 Окт 2012, 18:58

na 21.09.2012 godina go pravev da pijam bromergon po polovinka sabajle i vecer go pravev kaj dr.organziski
Слика на членот
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 619
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 67
 Им се допадна: 204

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Lejla7 » 25 Окт 2012, 19:07

Денес ги добив резултатите од хормоните - ги испитувам затоа што што поминаа 6 месеци од кога претходен пат ги испитав. На моја иницијатива, ми ги испитаа и ДХЕА-С и тестостеронот (затоа што нели сакам да примам суплемент ДХЕА) и ми излезе дека тестостеронот ми многу под границите на нормалата - имено референтните вредности се од 63 до 120, а мене ми е 27,3.
Има ли некој искуство со намалена вредност на тестостерон или пак знае нешто повеќе за како овој хормон влијае на плодноста?
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Испитување на хормоните

Испратиод saska075 » 25 Окт 2012, 19:32

Lejla kolku god imas ti? Eve sega citam nivoto na testosteron se namaluva so godinite.
Eve sto najdov na nternet: STO NE ZNACI DEKA E TOCNO VO TVOJOT SLUCAJ! Prevedeno e na google translate i moze da ima pecatni greski.

Нивото на тестостерон кај една жена се намалува за време на менопаузата или пост-хирургија, вклучувајќи хистеректомија или отстранување на јајниците.

Хормонот е директно поврзана со либидо, што го прави императив да се обрати непосредно надополнување на тестостерон. Ова се постигнува со администрацијата на сексуалното здравје додатоци како што се Testarol. Тестостерон не е само важно да сексуалното здравје на жената, но, исто така,за целокупната благосостојба. Освен низок сексуален нагон, други симптоми кои се поврзани со ниско ниво на тестостерон кај жените се:
Видливи масти стомакот
Проблеми во оргазам
Загуба на енергија и издржливост
Раздразливост со семејството и пријателите
Ова само го прочитав на интернет, а никаде не најдов за намалено ниво на ЛХ . Доколку некој знае нека напише.
Слика на членот
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1866
Придружен: 17 Апр 2012, 19:48
 Му се допаѓа: 486
 Им се допадна: 826

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 25 Окт 2012, 21:07

Koka за да се заклучи дека има полицистични јајници треба и други испитувања, а не само хормоните. Ама кај тебе хормоните што би покажале дека имаш ПЦОС воопшто не покажуваат такво нешто. Школски ти се, ЛХ/ФСХ ти е 1, како што треба да биде.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13573
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5476
 Им се допадна: 3596

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Lejla7 » 26 Окт 2012, 14:18

Сашка075, фала за одговорот, и јас пребарував на Интернет и ги најдов истите работи за тестостеронот и плус прочитав дека се доведува во врска и со намалена оваријална резерва (кај мене се наближува до долната граница) и откажување на јајниците т.е. менопауза. Се надевам дека кај мене не се работи за менопауза. Сепак сум млада за тоа, 33 години сум. А имам некои од симптомите кои ги поврзуваат со намалено ниво на тестостерон - често сум уморна, либидото нормално не ми е како на 25 години, често ми е ладно (особено стапалата) - но уморот можам да го припишам и на темпото на работа, така што сега стварно сум збунета и не знам што да мислам.
Сакав да знам дали некако намалениот тестостерон влијае на забременувањето, но изгледа никој немал проблем со ова.
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Emilija85 » 22 Ное 2012, 11:42

Испитувањето го правев на 13 ден
Фсх 3,85
ЛХ 7,09
пролацтин 8,72
Естрадиол 84,4

Тоа се моите вредности а од страна се дадени некои граници за во Нормал, Фол.фаза,луеална фаза, средина на циклус, постмено, Мажи...
е сега со ова во која фаза сум средина или фол.фаза? дали треба моите резултати да се во некоја од овие граници? Што вредност е тоа за нормал, тоа треба да е нешто нормално но сепак си во некоја фаза. (sad1)
Нова сум во оваа работа и не знам кај докторката ќе одам утре а не ми се дочекува, па ако некој занае да ми каже нешто повеќе?
Emilija85
Член
Член
 
Мислења: 148
Придружен: 20 Ное 2012, 17:33
 Му се допаѓа: 57
 Им се допадна: 61

ПретходнаСледно

Return to Испитувања на неплодност

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин