Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност, резултати од испитувањата на неплодност и што потоа.
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 20 Сеп 2012, 10:31

Кока ако ти дошло вчера вечерта, можеш денес да го рачунаш како први ден.
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10028
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5970
 Им се допадна: 3611

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 20 Сеп 2012, 10:45

znaaci vo sabota mi e treti den odma zvonam i zakazuvam fala ti mnogu debora
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 701
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 75
 Им се допадна: 315

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Lejla7 » 20 Сеп 2012, 15:55

Кока со среќа, да бидат добри резултатите (bu) (bu) (bu)
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 3574
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 2026
 Им се допадна: 1636

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 21 Сеп 2012, 21:21

devojki jas denes mislam deka pominav dobro hormonite mi se normalni samo prolaktinot mi e malku pokacen ama doktorot mi kaza deka toa i ne bi bilo nekoj golem problem za da ne mozam da zatrudnam,mi kaza na 12 den da pojdam da me gledal na eho i ke mi kazal togas kako e i sto e znaci nesakase od akl da zboruva mi kaza ubavo pocnuvame od nula odeme napred sigurno i cvrstooo eve sega ke gi napisam rez.od hormonite: FSH-7.02 LH-7.71 PROLAKTIN-39.96 ESTRADIOL-56 TSH-3.061 FT4-10.86 znaci mi kaza deka se e vored samo prolaktino mi dade da pijam BROMERGON 2.5mg po polovinka sabajle i vecer
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 701
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 75
 Им се допадна: 315

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 21 Сеп 2012, 21:29

Високиот пролактин ја кочи овулацијата, бромергонот ќе го среди тоа па можеби и овулацијата ќе ти стане редовна и без стимулации - сигурно ќе биде така, па ете го бебето. (smile)
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10028
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5970
 Им се допадна: 3611

Re: Испитување на хормоните

Испратиод koka » 21 Сеп 2012, 21:32

леле дебора колку многу ме израдува белки ке биде до тоа а сега ги гледам резултатите од 2009 и тогас ми е бил покаце
koka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 701
Придружен: 04 Ное 2010, 12:39
 Му се допаѓа: 75
 Им се допадна: 315

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 21 Сеп 2012, 22:35

Пролактинот е кончичар на овулацијата, не знам оти не ти дале уште тогаш терапија кога ти бил покачен. (confus) Ама ете сега се средува. (a2)
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10028
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5970
 Им се допадна: 3611

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Lejla7 » 22 Сеп 2012, 14:29

Супер Кока што е се во ред и што ти дале терапија - еве јас уште сега знам дека наредниот месец ќе се пофалиш со bfp Гледаш дека кога се знае што може да прави проблем, лесно и се решава (thumbsup)
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 3574
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 2026
 Им се допадна: 1636

Re: Испитување на хормоните

Испратиод saska075 » 25 Окт 2012, 14:03

Јас денес ги зедов резултатите од хормонските испитувања.Значи на 3 ден ми се
Во заградата се нормалните вредности

ФСХ-8,8..............( 2,8-11.3)
ЛХ- 15................(17-77)
Пролактин 10,8.....(1,9-25)
Естрадиол-57,1.....(160)
Прогестерон-0,96...(0-1,13)
Тестостерон-42......(0-81)

Мислам дека сите ми се во граници, јас плус имам ПЦОС,само ЛХ ми е пониско. Дали знаете што значи тоа ако е пониско? Барав на интернет не најдов баш убаво објаснето.
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1714
Придружен: 17 Апр 2012, 19:48
 Му се допаѓа: 512
 Им се допадна: 923

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 25 Окт 2012, 14:25

Sashka75 рефетентните вредности за ЛХ да не ти се погрешни? Обично ФСХ и ЛХ отприлика треба да бидат со слични вредности, а кај тебе мислам дека не е малку. Кај полицистичните јајници ЛХ може да биде 2-3 пати поголем од ФСХ.
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10028
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5970
 Им се допадна: 3611

ПретходнаСледно

Return to Испитувања на неплодност

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин