Испитување на хормоните

Кои испитувања се праваат во случај на неплодност
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 19 Ја 2010, 17:44

Испитувањето на хормони се прави на 3 и 21 ден од циклусот, односно 7 дена после овулацијата. Ова е едно од испитувањата кои се прават први. Се прави со земање на примерок од крвта.
На третиот ден се испитуваат: Фоликуло-стимулирачки хормон (FSH), Лутеинизирачки хормон (LH), Пролактин, Естрадиол, TSH - хормон на тироидната жлезда,
Тестостерон и DHEA-S. По потреба лекарот може да даде упат за испитување и на други хормони.
На 21 ден од циклусот се испитува количеството на Прогестерон, од вредноста на прогестеронот може да се увиди дали имало овулација тој месец или пак не.
Порано се испитуваа и хормони на 13 ден, но сега се повеќе се напушта таа пракса како непотребна.
Нормалните вредности зависат од лабораторијата во која се испитуваат хормоните. Различни лаборатории користат различни техники и имаат различни референтни вредности на хормоните.
Ако се увиди дека има пореметување на хормоналниот статус, се интервенира со соодветни препарати, зависно за кој хормон се работи.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод anja » 17 Феб 2010, 21:51

Jas gi zedov rezultatite od hormonalnoto ispituvanje i mn sum nervozna bidejki na kontrola sum duri za 2 nedeli, a togas ke treba i spermogram da se pravi.
rezultati 3 den. m

rezultati -------------- ref. vrednosti
FHS 9.9 ---------- 1.98-11.6
LH 6.6 ---------- 1.98-11.0
PROLACTIN 22.7
ESTRADIOL 36.2 ---------- 26.5-161
TESTOSTERON 1.8 ---------- 0.19-2.67

Neznam dali sum ok.
Слика на членот
anja
Член
Член
 
Мислења: 190
Придружен: 17 Феб 2010, 21:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 17 Феб 2010, 21:58

Anja добредојде прво, не се нервирај. Немаш напишано референтна вреднст за пролактинот, ама јас мислам дека се е во ред - можеби ти е во горните граници, ама сепак е во границите и тој. Ако и не беше нешто во ред ќе се корегираше со лекарства, ама мислам дека стварно нема проблем тука. Естрадиолот можеби е добро да биде малку повисок, ама тоа многу лесно се корегира. Не се нервирај, баш од нервози може да се пореметат хормоните. Ти поскаувам што поскоро резултат. (t3)
Пиши што ќе ти каже лекарот, дотогаш опушти се - немаш проблем тука.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод anja » 18 Феб 2010, 00:26

Ti blagodaram Debora. (smile)
Bas mi e drago sto ke imam poddrska.

Se citame naskoro[ img ]
Слика на членот
anja
Член
Член
 
Мислења: 190
Придружен: 17 Феб 2010, 21:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Испитување на хормоните

Испратиод prvenka » 14 Апр 2010, 11:09

Ako i ovoj mesec dobijam,ke si pravam ispituvanja na hormonite,nikogas ne sum gi pravela.Kako sto sum informirana na tretiot den od ciklusot treba da gi ispitam 4 tipa na hormoni FSH,LTH,estradiol i prolaktin (confus) valjda se tie
Слика на членот
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 605
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 29

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 14 Апр 2010, 11:30

Јас мислам дека на третиот ден испитував повеќе хормони, освен овие што ги имаш набројано. Гледам и Ања испитала плус тестостерон, а мислам дека јас имав и некои од хормоните на тироидната жлезда, затоа што ако има пореметување кај нив пак може да има проблеми со плодноста.
Твојот лекар ти рече за овие 4?
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод prvenka » 14 Апр 2010, 12:58

Da,ednas vo konsultacija so nego mi gi napomena ovie hormoni,drugi ne mi rece....toa e doktor Sardzovski od Sistina (confus)
Слика на членот
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 605
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 29

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 14 Апр 2010, 13:14

Добро, само да ти кажам дека можеш да ги испиташ и на државно и ќе те кошта многу помалку. Ања ќе има посвежи информации, ама јас кога испитував мислам дека со сини картони беше 80 ден. за еден хормон.
Ама чекај сега, нема да мислиме на следниот месец. (a2)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод prvenka » 14 Апр 2010, 13:21

Mnogu si srcka,pozitivno mislis poveke od mene (laugh1)
Слика на членот
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 605
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 29

Re: Испитување на хормоните

Испратиод anja » 22 Апр 2010, 21:02

Ispituvanjeto na gorenavedenite hormoni vo drzavna cinese 700 den.
Слика на членот
anja
Член
Член
 
Мислења: 190
Придружен: 17 Феб 2010, 21:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Peperutka » 19 Окт 2010, 20:02

На 21-от ден испитував хормони и излезе дека прогестеронот ми е низок а според тоа,немам овулација (unsure) .Треба да направам ХЦГ,за докторот да ми ги препише таблетите Кломифен со кои се постигнува овулација.Дали некоја од вас имала сличен проблем?
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3316
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 643
 Им се допадна: 433

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Ana » 19 Окт 2010, 20:08

ne znam mnogu za toa ama se mislam deka klomifen moze da se prepise i bez hcg? sepak toa e prvata rabota koja ja prepisuvaat ako nema ovulacija... duri nekoi go zimaat i na svoja raka (ne bi trebalo vo sekoj slucaj)
Слика на членот
Ana
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 792
Придружен: 20 Ное 2009, 12:24
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 11

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 19 Окт 2010, 21:28

Дефинитивно може Кломифен без ХСГ, особено во оваков случај кога се знае дека проблемот е во овулацијата. Јас пиев Кломифен пред да направам ХСГ и покрај тоа што имав уредна овулација. Тоа е стандардна процедура. Прво Кломифен, па ако не бива се оди со други испитувања.
За инсеминација знам дека не прават без ХСГ, Кломифен препишуваат и без ХСГ.
ХСГ-то е сепак инвазивна процедура, зошто да го правиш ако нема потреба.
Разговарај со друг лекар.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Peperutka » 23 Окт 2010, 15:01

Мојот доктор ми кажа дека Кломифен најдобро е да се дава после испитување на проодноста на јајоводите,т.е.ХЦГ.Џабе ако со Кломифен добијам овулација и фоликули,ако ми се непроодни јајоводите,нема да дојде до бременост,само залудно ке ги оптеретам јајниците.За да биде успешно стимулирањето со Кломифен,треба јајоводите да се проодни.
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3316
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 643
 Им се допадна: 433

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 23 Окт 2010, 15:09

Точно е дека овулацијата е за џабе ако се непроодни јајцеводите, ама бидејки се работи за инвазивно испитување (со навистина ретки, но можни последици - како воспаленија) се оди кон тоа ако е можно да се избегне и се прават неколку циклуса со Кломифен. Ако се види дека и покрај успешната овулација нема успех, после се прави ХСГ. Ти можеш да направиш прво ХСГ, твој е изборот.
Јас сум одела кај повеќе лекари и ни еден не рекол прво ХСГ.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Peperutka » 12 Ное 2010, 18:52

Дали низок прогестерон каков што е мојот случај е резултат на тоа дека нешто не е во ред со некоја жлезда?Макар што не ми се верува,заборавив да го прашам докоторот (sad1)
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3316
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 643
 Им се допадна: 433

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 12 Ное 2010, 19:49

Пеперутка нискиот прогестерон покажува дека немало овулација тој месец. Прогестеронот се лачи од фоликулот кој прснал и ја ослободил јајце клетката, а за да се докаже дека нешто не е во ред со некоја жлезда мислам дека треба многу повеќе испитувања и дека тоа не значи тоа.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод prvenka » 24 Ное 2010, 20:03

Eve mi gi rezultatite od hormoni:
FSH 6,2 ref.vred 1,98-11,6
LH 4,4 ref.vred 1,98-11,0
Prolaktin 11,5 ref.vred 3,2-24,3
Estradiol 44,4 ref.vred 26,5-161
Hormonot na tiroidea go nemaa i ne mi go napravija
Rezultative mislam deka se dobri (confus)
Слика на членот
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 605
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 29

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Debora » 24 Ное 2010, 21:19

И јас мислам така. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13592
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5495
 Им се допадна: 3606

Re: Испитување на хормоните

Испратиод Peperutka » 25 Ное 2010, 22:04

Дали некој имал искуство со испитување на хормони на Ендокринологија?
Каква е процедурата таму?
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3316
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 643
 Им се допадна: 433

Следно

Return to Испитувања на неплодност

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 2 гости