Кефир

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Re: Кефир

Испратиод Debora » 14 Дек 2012, 01:41

Хепи кумулус фала мнооооогу за информациите, ете решена е мистеријата. Кога ставив само еден прст млеко се направи убаво кефир - се разбира многу малку беше. А кога ќе ставев 2 прста млеко, си стануваше киселкасто, ама со конзистенција на млеко.
Значи тоа е мерката, млеко колку да ја покрие габата. (thumbsup) Ете утре вечер ќе го процедам и пак ќе ставам малку млеко А јас пак се уплашив да не ставам премалку млеко, па да го умрам кефирот од глад. (scared)
Фала уште еднаш. (a2)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13591
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5492
 Им се допадна: 3605

Re: Кефир

Испратиод happy cumulus » 14 Дек 2012, 01:49

Jeeeee, gabata ti e uste ziva dance dance dance . Ke mi bese mnogu krivo ako ti izginese po moja krivica (smile).
Слика на членот
happy cumulus
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1503
Придружен: 13 Окт 2011, 04:57
 Му се допаѓа: 104
 Им се допадна: 200

Re: Кефир

Испратиод Debora » 19 Дек 2012, 19:21

Жива е, жива е габата. (rad)
Сега редовно ставам малку млеко, како што ми кажа ти и си се прави убав, густ кефир. (rad)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13591
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5492
 Им се допадна: 3605

Re: Кефир

Испратиод Petra » 07 Ја 2013, 19:46

Девојки да се пофалам, имам кефир. (rad) (rad) (rad)
Вчера вечета ми ја дадоа габата, мислам дека веќе е готова да ставам ново млеко. Ќе ја проверам сега. (smile) (joy)
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Petra » 07 Ја 2013, 21:17

Готов е кефирот. (smile) По густ е од јогурт и има вкус на не многу кисел јогурт. Многу ми се допадна вкусот. Не знам дали баш таков треба да биде. (confus) Дали оти немам искуство со ваква габа, некако страв ми е да не ја отепам. Се надевам дека нема тоа да ми се случи.
Ја прецедив преку ситна цедалка, го измив теглето, ја исплакнав габата и ја ставив пак во теглата, после тоа го ставив и млекото. Ако не е во ред нешто во постапката кажете ми девојки. (thumbsup)
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Debora » 07 Ја 2013, 21:27

Петра браво за кефирот (cl) , кај мене на почетокот одеше многу потешко. Јас мислам дека ништо не си згрешила во подготовката. За отепување на габата не се секирај. (smile) Чим мојата е жива сеуште, сигурно и твојата ќе си поживее. (thumbsup)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13591
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5492
 Им се допадна: 3605

Re: Кефир

Испратиод Petra » 07 Ја 2013, 21:31

Фала Дебора, сега полоесно е. (smile) Цел ден ја мислев да не ја отепам. (laugh1) Можно е брзо да стаса оти деновиве празници, гости, па повеќе се ложеше огинот. Ќе видам овој пат како ќе стаса. Добро би било да се прави вака брзо. (thumbsup) (joy)
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Petra » 09 Ја 2013, 22:57

Денс го сменив кефирот, овојпат стаса за некаде 36h. Сега не ја измив габата и ставив во новиот кефир од стариот, па очекувам да стаса побрзо. Ај ќе видиме, ставив и малку повеќе млеко.
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Debora » 09 Ја 2013, 23:07

Петра сигурно сега ќе ти стаса побрзо. И јас сум приметила дека ако ја измијам габата, и треба доста подолго време за да стаса. Ама читав некаде дека може да се мие еднаш неделно, а не мора на секое менување.
Исто и температурата е многу важна. На почетокот ја чував на полица, високо на северна страна од собата и требаше барем 2 дена за да се направи кефир, а ставав многу малку млеко, е после кога ја ставив до печката се управи. (joy)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13591
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5492
 Им се допадна: 3605

Re: Кефир

Испратиод Petra » 10 Ја 2013, 16:15

Убаво што кажа Дебора за капењето на габата, сега ќе прашував за тоа. (smile) Супер. Овој пат ми стаса кефирот за помалку од 24h, беше густ како кравјо кисело млеко. Не ја миев габата и млекото што го ставив малку го замлачив, ептен малку млако да биде, а ставив три пати повеќе. Изгледа има врска топлото и некапењето на габата за побрзо да произведува. (rad)
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Petra » 12 Ја 2013, 22:50

Девојки да прашм, доилка може да го пие кефирот, нема проблем, нели? Кога ќе го размножувам сакам да и дадам на сестра ми, па за секој случај да си бидам сигурна. (smile)
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Petra » 31 Ја 2013, 15:44

И дадов на сестра ми кефир. Знаев дека ќе нема проблем само дсакав да си бидам јас на сигурно.
Ова го најдов:
На трудниците се препорачува да земаат пробиотици, на тој начин се внесува имуноглбулин А, кој штити од инфекции. Научно е докажано ако во време на бременоста мајката конзумире намирници со пробиотици, ја намалува можноста од алергии кај бебето во првите години.
И...Според теоријата дека бебето најлесно ќе прифати храна каква што јадело дотогаш, незасладен полномастен јогурт или кефир е совршен за почеток.
Се препорачува кефирот да се внесе во исхраната на бебето уште во првите негови оброци.
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Happy^_^ » 07 Јун 2013, 23:45

И јааааааас денес земав од габата (rad) (rad) (rad) Ако му треба на некој ќе ви дадам (smile) Ајде утре ќе ги прочитам сите постови па ако имам прашање ќе пишам (smile)
Слика на членот
Happy^_^
Модератор
Модератор
 
Мислења: 2387
Придружен: 28 Мар 2013, 12:47
 Му се допаѓа: 256
 Им се допадна: 1479

Re: Кефир

Испратиод Радост » 07 Јун 2013, 23:55

Мајка ми го пие чудово повеќе од 5 години. Јас еднаш пробав и не знам зошто не можев да го прифатам вкусот иако е сличен на јогурт, а јас во јогурт можам да се удавам. Ме потсетивте сега, можеби е време пак да му дадам шанса. :)
Слика на членот
Радост
Силно и храбро форумско срце
 
Мислења: 1342
Придружен: 23 Мај 2013, 07:48
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 1092
 Им се допадна: 1453

Re: Кефир

Испратиод Happy^_^ » 08 Јун 2013, 00:01

И јас мислам дека е време (smile) Можеш само корист да имаш од него (love5)
Слика на членот
Happy^_^
Модератор
Модератор
 
Мислења: 2387
Придружен: 28 Мар 2013, 12:47
 Му се допаѓа: 256
 Им се допадна: 1479

Re: Кефир

Испратиод Happy^_^ » 08 Јун 2013, 13:54

Знае ли некој дали има врска дали габата е на светло или темно место?
Слика на членот
Happy^_^
Модератор
Модератор
 
Мислења: 2387
Придружен: 28 Мар 2013, 12:47
 Му се допаѓа: 256
 Им се допадна: 1479

Re: Кефир

Испратиод Радост » 08 Јун 2013, 13:57

Happy^_^ wrote:Знае ли некој дали има врска дали габата е на светло или темно место?


Мајка ми ја чува на прозорот од кујната ама прозорот гледа во ѕидот на комшијата (rolll) па нема многу светлина. Мислам дека за комбухата важи да е на темно, на оваа не и пречи.
Слика на членот
Радост
Силно и храбро форумско срце
 
Мислења: 1342
Придружен: 23 Мај 2013, 07:48
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 1092
 Им се допадна: 1453

Re: Кефир

Испратиод Debora » 08 Јун 2013, 14:03

Јас не ја чувам на прозор и на директно сонце, ама ми стои нормално во соба, на незатемнето.
Хепи сакав да ти кажам дека кефирот е супер и за кучиња - под услов да не се нетолерантни на лактоза. По 1-2 лажици со оброкот. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13591
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5492
 Им се допадна: 3605

Re: Кефир

Испратиод Petra » 10 Јун 2013, 18:21

Jas mislam deka nekade imam procitano da se cuva na temno. Go cuvam na zatemneto mesto, ne na mnogu silna svetlina. Dali ima vrska navistina, neznam. :)
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Кефир

Испратиод Mimi Bella » 10 Авг 2013, 17:33

Devojki a kade moze da se najde gabata ?
Sega koga gi procitav postovite se setiv deka majka mi pravese nesto slicno na ova ama gabata besb golema i mnogu ligava i se s.tavase da stoi vo voda a tecnosta sto se dobivase bese kiselesta ama sega ne mi teknuva kako se vika gabata..
Слика на членот
Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 366
Придружен: 04 Јул 2013, 11:06
 Му се допаѓа: 165
 Им се допадна: 147

ПретходнаСледно

Return to Здрава храна и додатоци во исхраната

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин