Државна или приватна болница

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Lejla7 » 11 Авг 2012, 16:02

Бамбино, а какви се тоалетите во новата ГАК (со WC школки или чучавци, чисти, топла вода има-нема)? Ај пиши ако не ти е тешко или пак некој кој има искуство од таму нека каже
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2566
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1299
 Им се допадна: 1082

Re: Државна или приватна болница

Испратиод melek » 20 Авг 2012, 22:40

lejla jas se porodiv na 21.06.2012 vo novata gak porogajot super pomina tamu se e novo boksovite se novi i dr.oprema so epiduralna se poragav i super bese samo bolkite na gi osekas drugo se osekas nozeta naponot sto ti doagav taka bi rodila puno deca e posle na odelenie e katastrofa stari kreveti ali novi sobi wc so tus kabina i solja kako doma samo so ne cistat ja bev 7 dena i nitu ednas ne go iscistija wc ali ke si mocas vo kadata i taka direkno so voda da se zamivas nikako sapun toale v.maramcinja samo cista topla voda i za doma toa vazi a koga ke ti se priodi po golema nuzda ke asi naREDIS TOALET NA KAPAKOT OD SOLJAta I TAKA POSTO IMA ZENI SI SEDAT na kapakot pa krvista i ne e higienski a negata za bebinjata mene ne mi se dopadna ke se tepav tamu so pedijatrite i sestrite posto nisto ne ti kazuvaat katastrofa se sekoe 2 bebe ima infekcija bozem od tebe na poragaj si mu prenela a nema veze posto site prethodni ispituvanja vo bremenosta mi bea uredni i taka
so lesno neka ti e qako ne si se porodil a ako si se porodila da e zivo i zdravo
Слика на членот
melek
Нов член
Нов член
 
Мислења: 16
Придружен: 15 Апр 2012, 19:51
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Lejla7 » 21 Авг 2012, 14:29

Фала Мелек за исцрпниот одговор (a2) Јас не само што не сум се породила, туку и не сум останала бремена, мака мачам со забременување, ама сакам да си ги знам однапред условите и опциите (smile) А зошто велиш дека те задржале 7 дена со природно породување, нели толку ги држат само оние со царски рез?
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2566
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1299
 Им се допадна: 1082

Re: Државна или приватна болница

Испратиод melek » 22 Авг 2012, 00:20

eeeeeeeeeeee istorija e mojot poragaj me zadrzaa radi bebeto fati zoltica aj u redu pa posle infekcija nekoja ne ti kazuvaat od so e taa infekcija a tamu ne gi ni gledaat bebinjata i zamalce ke gi istepav sestrite i pedijatrite pa sea zamisli koja nervoza mi bila i na kraj na moe baranje si izlegov i mi olesna i za dva dena bebeto kako novo ni infekcija ni nisto e toa tie
a kako sto razbrav za vo sistina plakas 65000 za prirodno imas i epiduralna( jas so nea se poragav i gospod zdravje na toj sto ja izmislil )i site saltanati znaci 24 saata se grizat i za tebe i za bebeto a ne u drzavna da vikas u sred nok sestra 1h i da ne ti dojde a taa cimerkata so bese so mene u soba nemozese da stane a i se moca da nee bev jas ke se izmocase vo krevet i idam tamu taa bolnicarkata a (rabota i e toa da ne nosi da mocame i red dr.raboti)taa igra karti nakomp.i ja si vikam ela na zenava i se moca nemozam jas da i pomognam i ona mi vika hitno li e ccc c cc c c c c katasrofa i za sistina da prodolzam vo soba imas spavaki kolku sakas peskiri i se sto ti treba i uloski idr.raboti ti samo so tebe mobilen i pari heheeh
Слика на членот
melek
Нов член
Нов член
 
Мислења: 16
Придружен: 15 Апр 2012, 19:51
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Milly » 22 Авг 2012, 12:14

Melek mnogu cuden mi dojde muabetov za GAK deka ne gi cistele vecinjata. A mene i bebus mi go gledaa kako sto treba, nemav ama bas nikakov problem.
Jas se porodiv na 18.03 ovaa godina na GAK i sum prezadovolna. Sprema toa sto go imam slusano kakvo bilo na starata GAK ovde e premija. Se porodiv prirodno bez epiduralna i so mala epiziotomija i pominav super, prezadovolna sum. Bev zadrzana samo 2 dena ama i za tie 2 dena nemam od sto da se pozalam. Carsafi mi smenija 2pati, spavaca isto taka mi dadoa 2 pati posto lom gi pravev (kade jas so uloska megu noze a bez gaki (scared) ), bebus mi go preslekoa 2pati, hranata ne bese losa mada jas samo ovosje,jogurt i supa probav ama bitno mi se dopagase. Wc-to go cistea nautro i navecer koga proagaa i so dzoger po sobite. I zdravje boze ako se zadrzi istiot standard za nekolku godini koga ke idam na 2ro dete, pak ke idam tamu. I da imam pari za privatna bolnica, tie poprvo ke gi dadam za zacuvuvanje na maticni kletki ili ke gi stavam na stedna kniska na deteto, otkolku jas da se luksuziram. Ne sum ni prva ni posledna sto se porodila tamu, pa da cuknam vo drvo bilo se vo red.
Слика на членот
Milly
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 469
Придружен: 10 Феб 2011, 21:21
 Му се допаѓа: 6
 Им се допадна: 18

Re: Државна или приватна болница

Испратиод imambebe » 22 Авг 2012, 18:39

Mene mi e uste rano za da razmisluvam kade ke se poragam, ama celo vreme si velam da bese se ok i da ostanev prirodno bremena ke si odam na klinika, znaci drzavna, ama vaka so in vitro vo sistina, a jas da se poragam vo drzavna nekako ne mi ide, zdravje boze ke vidime
Слика на членот
imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1467
Придружен: 30 Апр 2011, 00:18
 Му се допаѓа: 402
 Им се допадна: 749

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Hera » 22 Авг 2012, 22:37

Ај и јас како најтазе породена да ви го кажам мојот впечаток.
Ако можете да си дозволите парично, тогаш во приватните болници секако дека ќе добиете хотелско сместување со се што ви треба и хигиена на ниво. Ама ако сметате дека сепак се ќе биде во ред и без тој луксуз и сте решени ништо да ви пречи, психички сте подготвени дека не одите во хотел туку во јавно здравство и дека штедите пари што добро ќе ви дојдат за нешто друго, тогаш многу полесно ќе го прифатите престојот на ГАК.
Јас сум презадоволна од персоналот. И од тие што ме пораѓаа и од тие што се грижеа за мајките и од педијатрите. Сите беа млади, пријатни, достапни за разговор. Секое сабајле поминува визита прво за мајките, а подоцна поминуваат педијатрите. Пред мене го мереа, му ставаа вакцина и ми објаснуваа како напредува. Нон стоп поминуваа сестри, едни задолжени да се грижат за мајките, а други за бебињата. Имаше и предавање за контрацепција и правилно доење, е сега филмот ни го пуштија на едно прастаро видео и снимката беше хаос ... ама корисно. Сите беа фини и расположени, и сум задоволна како се грижеа за син ми. И од храната сум презадоволна, запакувани вакумски порции за ручек што мене ми беа вкусни, а обично сум голема маанџика за храна.
Е сега јас бев во болница 5 дена, се породив во викенд кога изгледа имаат застој со техничкиот персонал. Мислам дека бев во единствената соба во која беа 6 родилки, сите други се за по две. Градбата е супер и нова, со телевизор во секоја соба, ама купатилото не го исчистија ниту еднаш додека бев таму. Поминуваа со џогер и метла, ама ниту еднаш не ставија средство. Креветите и целиот друг инвентар од таа соба беа стари, донесени од старата клиника. Високи и многу незгодни за родилки и многу крцкаа. За креветчето за бебето немав никаква прекривка, го легнував во моја крпа за лице. За викенд немаа чисти чаршави да заменуваат со изговор дека има премногу родилки и навистина беше така. За 3 дена се родија 50 бебиња. Им фалеа и спавачи, па втората што ми ја дадоа беше прастара и прекуса за мене. Жените што чистат беа фини и свесни што се случува и ни се жалеа дека поради одморите се многу малку и не постигнуваат се сами. Посетата кај родилките е строго забранета и тоа баш ми се допаѓа што е така. Облеката за бебињата им е за грев, ама двапати ми го избањаа и секогаш ми го носеа чист и пресоблечен.
И покрај се впечатокот од се таму ми е убав и ако уште еднаш затруднам сепак би отишла повторно да се породам таму.
Слика на членот
Hera
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1363
Придружен: 21 Ное 2010, 00:27
 Му се допаѓа: 120
 Им се допадна: 102

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Mia85 » 22 Авг 2012, 23:17

Si imala malku povekje srekja:) Mozebi e nova gradbata, ama navikite i higienata voopsto ne se spored nekoi standardi, barem malku svesta da bid ena povisoko nivo...nova gradba stari kreveti...ne ide:)))Megjutoa se e srekja...Bitno sega bebusot e so tebe i golem da si raste....:)))
Слика на членот
Mia85
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 380
Придружен: 07 Мар 2011, 00:11
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Mia85 » 22 Авг 2012, 23:23

Melek vo sistina treba da odat na obuka sestrite od GAK i cistackite da vidat kako se cisti...Jas se porodiv tamu nemam zborovi za personalot...i vtoro dete zdravje ako ragjam odam tamu...so mazmi se dogovoriv nema selska svadba so 300 gosti i celiot kic sto sleduva, normalna mala proslava, za da si imame pari za sistina i maticni kletki...po priroda sum panicar i nema sansa da odam na drugo mesto...sekoj koj moze treba da si se porodi tamu..Jas bev sama vo soba sestrite bea preljubezni vo sekoe vreme mozes da gi viknes...bebeto si bes eso mene, ne im go davav...samo koga trebase d ago banjaat..baska mi se svigja delot koga te ucat kako treba banjanje, povivanje, etc...jas sum prezadovolna:))))i super sto sega e namalena cenata...
Слика на членот
Mia85
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 380
Придружен: 07 Мар 2011, 00:11
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Hera » 22 Авг 2012, 23:31

Миа сега вака си го препрочитувам постов и си викам море да имам пари, ќе си сакам и јас луксуз, да не се лажеме. (smile) Вака некако си се тешам дека ако се решиш да не ти смета, нема да ти смета. Инаку треба да си инвентивен таму уште. Нема закачалки во вецето и нема крпа кај да си ставиш за да се истушираш. Треба да патентирам изум како се оди со кеса, па крпата во неа, па замотување на квака што не се затвара. И заборавив да кажам дека се изнагледав секакви мајки. Јас наивна, одам во wc и како непушач ќе се угушев. Изчегувам и смрдам целата од чад и пуштам-исклучувам аспиратор да видам од каде ми го носи мирисот. И уште се жалев дека нешто не е во ред, кога после ги начекав мајките кај се затвараат и пушат во wc-то. (ner)
А за среќата така е, јас цело време викав само среќа човек да има, па и на нива ќе се породи.
Слика на членот
Hera
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1363
Придружен: 21 Ное 2010, 00:27
 Му се допаѓа: 120
 Им се допадна: 102

Re: Државна или приватна болница

Испратиод melek » 23 Авг 2012, 01:35

epa luge neznam znam samo deka slednoto bebe ke se raga vo nekoja privatna i sega svakam zasto davaat tolku pari jes da e skapo ama barem imas tretman i za sebe i za bebeto sto e najbitno se ti objasnuvaat a u GAK gi mrzi da stanat a ne da ti objasnt a najsmesno bese denta koga si odev toj dole od salter kaj sto gi davaat otpusnite listi ne bese tamu si otisol coekot a rab.vreme do 8h veceer a ova bese 4h popladne lele ja gotovo majkami u vazduh gi digna site pa se javuvase kaj vrskata pa ribanje sledniot den zamislete nemozes da si odis od bolnica zs toj si otisol ccc c c c c heheh sea mi e smesno ali togas i toa plus na moe baranje si otidov zosto ako gi slusav doktorine uste ke sedev u bolnica i ke izlezev koski i koza a vaka odma se oporavi moeto bebule za dva dena kako novo problemot bese pupaceto jas im vikam aj vie pustete me doma ja ke si sredam se so treba i taka si bese patronaznata se stra doagase 2-3 pati ko lapiziravme i eve sme supeer 09.08.2012 imase 5600g asega neznam inace dva meseca imame se rodivme 3870 i 53 sm i taka pozz
Слика на членот
melek
Нов член
Нов член
 
Мислења: 16
Придружен: 15 Апр 2012, 19:51
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Во која болница се породивте?

Испратиод Mia85 » 31 Окт 2012, 22:24

Ne daj boze na nikoj da mu se sluci, ama jas sepak mislam deka privatna bolnica e najdobar izbor, normalno dokolku se ima uslovi za toa....jas sum prezadeovolna od Sistina...i ne razmisluvam za druga opcija, ako nekogas ragjam vtoro dete:))))))))))))
Слика на членот
Mia85
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 380
Придружен: 07 Мар 2011, 00:11
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Во која болница се породивте?

Испратиод Mia85 » 31 Окт 2012, 22:27

Vo privatnive d agi molis prirodno nema da te porodat, ako malku nesto im e somnitelno...i toa mi s esvigja mnogu...Na drugarka moja slicen slucaj kako peperutka, samoinicijativno sakase prirodno, koga i dojde nejziniot doktor pod najitno carski ja porodi...pomina dve nedeli na detska klinika po sopstvena vina...fala bogu maliot e super...toa ne mi se dopagja na drzavnite kliniki...mnogu pacienti, losa efikasnost:)
Слика на членот
Mia85
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 380
Придружен: 07 Мар 2011, 00:11
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Породување

Испратиод Herra » 10 Феб 2013, 22:49

Миличка Бубаче, навистина си имала пораѓај каков што секоја жена би посакала и многу ми е мило поради тоа (a2) Душа мила, те изнамачиле ама бар Ланичка решила да не ја мачи мама дополнително (smile) А за сестрите и докторките... Ако не се лажам ти се породи на ГАК, така? Имам јас едно прашање, ова ваквиве случувања им се секојдневие таму или што? Мислам читам и не ми се верува дека врски си требала да бараш да би ти дале провокации... а што ако немаш врски? Што се случува тогаш со трудниците? И тоа дека нема никој ни сестра ни бутур, зар сами на себе се оставени и родилките и бебенцата? Мислам еве има уште 3 месеци до мојот пораѓај, ама па страв ме фаќа од ваквиве постови и коментари на многу кои се пораѓале на државна (sad1) Со врски и се и уште нема лифт оди си пешки, Ланичка со главчето излезена ти да трчаш до бокс зашто тие којзнае каде биле до тогаш да те видат до каде си... Не ми е јасно, како може вакви работи да се случуваат? Бубаче ти прибрана си била миличка, јас таму којзнае какви сцени ќе направам, па се работи за животот на нашите најмили, а не па уште да ги слушам таму да зборат вечер немало да се спие...Гушки сонце до тебе и Ланичка (a2)
Слика на членот
Herra
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 271
Придружен: 12 Дек 2011, 04:13
 Му се допаѓа: 137
 Им се допадна: 22

Re: Породување

Испратиод bubace » 11 Феб 2013, 12:35

Хера срце, фала ти на убавите зборови, човек мора да биде силен за да преживее некако во тие најтешки денови таму...инаку...ќе се мрднеш. Јас на ГАК се пораѓав,да, и односот им е таков, немој да очекуваш ништо подобро.Ова ти го кажувам не за да те исплашам, туку за да си бидеш спремна. На една жена таму и рекоа сама да си купи две провокации од аптека, една провокација е 900 денари, и и ја ставија едната, таа се отвори и и ја дале другата дома да си носи, па и рекле ,,земи си ја, ќе ти се најде,, Бог да чува. Инаку хигиената не е лоша, па и сите докотри и сестри не се лоши, немај гајле, ама ќе се најде некој да ти го расипе денот. Само биди силна, тие два-три дена брзо поминуваат,па после со бебчето дома ќе си уживкате. Само да сте живи и здрави а другото све се заборава и поминува. Цмокче
Слика на членот
bubace
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 607
Придружен: 02 Мај 2012, 20:32
 Му се допаѓа: 280
 Им се допадна: 259

Re: Породување

Испратиод Mamino_srce » 11 Феб 2013, 12:57

Мене ми е навистина жал за секое едно лошо искуство со пороѓај. Се знае што секоја жена би требало да има во текот на тој преубав чин, какви услови и каква грижа.

Ама сепак не е секое искуство лошо искуство, па и на државните. Треба да бидеме обзирни и спрема оние трудници кои допрва ќе се породуваат, а кои немаат услови да се пораѓат во приватна болница и што сега? Не треба да се полнат со страх и исчекување дека таму ќе ги чекат пеколни моменти. Ако одат со такви мисли, не верувам дека и ќе можат да поминат подруго кога самите ќе си бидат под стрес од што ќе очекуваат само лошо. Лоши искуства има и во приватните болници, само Господ нека ги чува мајки и бебиња и се ќе биде во ред! Има секакви луѓе , и медицински лица и жени со различити захтеви и очекувања (не мислам на тебе Бубаче), само наводим општ пример дека работите не треба да се генерализираат.

Јас се породив во државна (не во Ск) и иако и од таму многу се жалат, јас пак ќе речам дека мене ми беше добро. Добив тоа што ми беше потребно во моментот. Не ме оставеа ни секунда не проверена до каде сум јас и моето бебе, чист професионален однос, сега некоја сестра е подружељубива (што и не мора да биде), некоја позатворена, такви се по карактер, не можев веднаш да им земам здраво за готово оти не ми се насмејала, а во тој момент тоа така би ми пријало ! Всушност, најтешкиот момент ми беше чекањето за болки кои не се ни појавија до провокација, тогаш се веќе изморив и психички и физички, ама се на се беше во ред. Дефинитивно има работи кои јас би сменила, ама не знам колку работите можат да бидат совршени, всушност никогаш. Бидејќи не има секаков народ, се знае што може да се очекува од јавни места. На пример, со мене во собата имаше една што пушеше цигари и наравно да е строго забрането пушење во в-ц-то, ама на неа и тоа беше најлесно бидејќи го слушаше бебето ако плаче. Имат и кажувано во болница и особљето и еве јас, ама таа пак кога мисли дека нема пречка одеше и пушеше. И после влегуваш после неа, и наравно у неспест ти се припаѓа. И кога сега да кривам за такви услови, па не можеше жена што е задолжена да дежура ко полицаец таму. А си вршеше добра работа, чистеше редовно. И дури нели има казна за пушење каде е забрането, јас би ја дури и казнила, ама ете тие си викаат ќе си оди, уште сега и да ја казнуваме кога е неразбрана и така. Тоа во поглед на услови...
Генерално, за се пак ќе речам, нема правило. Само со добра мисла и вера дека Господ ќе те чува таму каде човечката можност затаји и тоа е.
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Породување

Испратиод Herra » 11 Феб 2013, 20:43

Ццццц... човек да чита и да неможе да се доначуди. Како може на жена пред пораѓај да и кажат оди купи си ги провокациите сама, а што ако ете немало во моментот во аптеките околу? Па тие таму болница се или што се? А сум слушала исто дека и за епидурална така правеле, во стилот немаме, ајде што ќе ти е епидурална, па мајките наши како не раѓале без никаква анестезија и несакале да стават или пак ги наплаќале а колку што знам на државна треба да е бесплатна епидуралната. На другарка моја која се породување минатата година несакале да и стават, ја убедувале немало да има некоја разлика, па толку ли била слаба една болка да неможела да издржи, на крај ја породувале студенти затоа што имало само еден доктор на смена а во моментот се порагале неколку жени и на крај вели ништо не ја болело толку колку што ја болело кога ја шиеле без анестезија и повторно со коментарот ајде нема ништо да осетиш а веќе поминало некое време откако се порогила, што значи не било одма... УЖАС! Јас си велам ајде болките каде и да се породуваш ќе ги има и на приватно и на државно тоа е неизбежно, ама луѓе мои да те остават да почнеш сама да се пораѓаш, да нема кој да те надгледува до каде си и што си како на Бубаче што и направиле... Си викам душа таа па и сама дома ќе си се породела за така, бар ни ќе ја малтретирале таму, ни стесови да трпи ни ништо... Јас досега бременоста во Ремедика ја водев, 7 месеци сите испитувања, скрининзи, брисеви ги правев там, на државно само крвна слика и мокрача и испитувањето за скриен шеќер, утре одам прв пат да си изберам матичен гинеколог во амбулантата на МВР и незнам утре дали ќе ми прават таму некакви испитувања, незнам ни што како, ќе видам утре што ќе ми речат и се размислувам многу искрено дали за порагај да одам негде на приватно или во државна, ме плашат многу коментарите на скоро сите што се пораѓале на државна и нивните искуства од таму, најмалку ми е битен "луксузот" во приватните болници, ниту пак да ме третираат вака или онака, само сакам да знам дека нема да бидам препуштена сама на себе во тие моменти и да се плашам за животот на моето најмило (unsure) . Да напоменам и уште дека немам никакви врски за во државна, што ми е некако уште една причина плус да размислувам за опцијата Ремедика, Систина... Него да ве прашам еве најбрзо породените кои се пораѓале во една од приватните болници, дали може да ги споделат цените со нас овде кои сеуште ја немаме донесено одлуката каде ќе дојде на свет нашето бебувче (smile) Извинете за офф топиков, може треба постов да се префрли во друга тема, ама морав да пишам нешто читајќи го постот на Бубаче (unsure)
Слика на членот
Herra
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 271
Придружен: 12 Дек 2011, 04:13
 Му се допаѓа: 137
 Им се допадна: 22

Re: Породување

Испратиод Peperutka » 11 Феб 2013, 20:53

Имаме тема за Цени за породување во приватните болници,но нема ниеден пост во неа,затоа ќе ги замолам мамичките кои се породиле во Приватни болници,(Саншајн,Елиана и др.сега не ми текнуваат)да напишат нешто повеќе за тоа (smile)
topic847.html?hilit=%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8%20%D0%B2%D0%BE%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8%20%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8#p17314
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3323
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 650
 Им се допадна: 435

Re: Породување

Испратиод bubace » 11 Феб 2013, 22:07

Херра јас од моето искуство можам да ти кажам да не се плашиш за болките. Не се страшни. Јас мислев дека којзнае колку боли,ама немало врска. Како да имаш добиено боли,и баш пред пороѓај добиваш и напони како за во веце, така да не е болно како што си замислуваш или ти кажувале. И плус тоа све така брзо се одвива, што нема ни да осетиш.А самото породување ама ич не боли. Никаква болка нема. Не ни осеќаш како излегува бебето. Ни сечето се осеќа (а може и нема да те сечат), стварно не сее мислиш дека те тешам. После и шиењето е безболно, ставаат анестезија, јхас само еднаш осетив како пецкање,како оса да те каснала. Мој совет ти е да не даваш пари џабе на приватно, не се исплати, сепак и таму пак ти ќе треба да го родиш, а и епидурална не ти е потребна, зашто џабе да те боцкаат,кога све завршува за миг. Плус на клиника има многу персонал, доктори, сестри, апаратура, сепак се најспремни од сите можни клиники. Јас пак ќе повторам, има одлични доктори и сестри со кои дури и се зезавме и шалевме, се смеевме, вицови си кажувавме, но има и такви станати на лева нога кои знаат по малце да те изнервираат. Сепак не е страшно, секаде околу нас има секакви луѓе па и таму. И повеќето девојки кои беа немаа врски, па се породија и си отидоа дома со бебушките. Ајде размисли си убаво, ама јас не би давала 1000 евра па и повеќе за работа која може и бесплатно да се заврши. Немој да се плашиш воопшто, додека да се освестиш,поминало се, а ти си со бебче во рацете. (l2)
Слика на членот
bubace
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 607
Придружен: 02 Мај 2012, 20:32
 Му се допаѓа: 280
 Им се допадна: 259

Re: Државна или приватна болница

Испратиод Milly » 11 Феб 2013, 23:11

Потпис на напишаното од бубаче (agr) За второво не му ја ни мислам, ГАК ми е прва и последна опција, не сум ни прва ни последна што родила и што ќе роди таму, каде и да одам ќе треба да раѓам нема сигурно валцер да играм со докторите и сестрите (rolll)
Слика на членот
Milly
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 469
Придружен: 10 Феб 2011, 21:21
 Му се допаѓа: 6
 Им се допадна: 18

ПретходнаСледно

Return to Породување

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 3 гости