Брзи и вкусни јадења

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 07 Дек 2011, 14:11

Трена фала за рецептата и ај те молам ако може појаснување за тие ко мене, колку време се пече отприлика? :ymblushing:
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13593
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5497
 Им се допадна: 3606

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Trena » 07 Дек 2011, 14:18

Дебора печењето е индивидуално , во зависнот од шпоретот и јачината на струјата ,ама некаде околу 40 тина минути. (thumbup)
Слика на членот
Trena
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 540
Придружен: 01 Ное 2010, 12:05
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 4

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 07 Дек 2011, 14:22

Е фала (a2) Знам дека е индивидуално, ама јас ќе си се држам до рецепатата и колку пишува температура на толку си печам. (rolll)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13593
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5497
 Им се допадна: 3606

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Herra » 12 Дек 2011, 14:29

Lady D wrote:Лазањи

Потребни состојки:
- тестенина за лазањи ( јас купувам од Кам маркет)
- 200 гр.мелено месо
- една главица кормид
- Бешамел сос
- Болоњезе сос

* Бешамел сосот можете и самите да го приготвите:

Состојки:
- 40g брашно
- 40g путер
- 500ml млеко
- сол и црна пипер
- мелено индиско оревче

Начин на подготовка:
- Растопете го путерот во тавче на ниска температура. Кога ќе почне да се прави пена, додајте го брашното и оставете го да се готви 5 минути. Преку целото време мешајте брзо со дрвена лажица. Додајте малку од млекото. Ќе се формира каша со грутки. Потоа додајте го остатокот од млекото и мешајќи обидете се да добиете хомогена смеса без грутки. Додајте ги солта, пиперот и индиското оревче.


Подготовка на лазањите:
- Се потпржува меленото месо заедно со кромидот, потоа се додава направениот болоњезе сос и сето тоа се меша. Лазањите се варат 3-4 минути, само колку да омекнат, не да се сварат. Се приготвува бешамел сосот. Во тава премачкана со маргарин се редат лазањите, па се става со лажица бешамел сосот, па меленото месо со болоњезе, и пак лазањи..... На последниот слој лазањи се става само бешамел сос и се ренда кашкавал. Исто така јас одозгора ставам и буковец врз кашкавалот. Се пече на 220 степени.
Добар апетит (drool)


Gi isproba nekoj lazanjive? Jas planiram da gi napravam denovive pa ke vi pisam kako ispadnale ;-) Samo imam edno prasanje, kolku vreme da gi pecam na 220 stepeni (confus) ? Se izvinuvam na prasanjevo ako e malku glupavo, ama podobro da si prasam, neli?! (tongue)
Слика на членот
Herra
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 271
Придружен: 12 Дек 2011, 04:13
 Му се допаѓа: 137
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 12 Дек 2011, 15:20

Herra wrote:Gi isproba nekoj lazanjive? Jas planiram da gi napravam denovive pa ke vi pisam kako ispadnale ;-) Samo imam edno prasanje, kolku vreme da gi pecam na 220 stepeni (confus) ? Se izvinuvam na prasanjevo ako e malku glupavo, ama podobro da si prasam, neli?! (tongue)

Ете, да не биде дека само јас прашувам овакви нешта. (jmp) (rolll) (a2)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13593
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5497
 Им се допадна: 3606

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Marina » 13 Дек 2011, 22:32

Палачинки со спанаќ

Состојки:
300 гр брашно
300 мл млеко
пола лажичка сол
3 јајца
спанаќ 450-500 грама ,свеж или замрзнат
малку бибер,мускат и сушен или свеж лук (последново по желба)

Ако земате свеж спанаќ:се мие и попарува со врела вода ,околу 5 минути се вари,се цеди
Замрзнатиот спанаќ се остава да се одмрзнува претходниот ден.

Состојките се миксираат,се прави густа смеса. Се додава спанаќот и се промешува,и или се пржат во тавче,или се прави една голема палачинка на плех и се пече во рерна.Јас ги пржев,кога се става дел од смесата во тавчето треба малку да се израмни со лажица или слично,бидејќи е доста густа. Се превртуваат ,кога се готови се јадат со сирење,јогурт,павлака...

Следниот пат ке ја испробам варијантата во печка,па ке пишам колку време и треба на палачинката (thumbup)
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод ELIANA » 14 Феб 2012, 16:49

Еве еден рецепт за вкусна и здрава леќа од страната на 8ка:
За подготовка на 8 оброци потребно е : . . .

5 чаши вода;

1 ¼ чаша леќа;

1 главица кромид, сечкан;

1 црвена бабура, сечкана;

1 зелена бабура, сечкана;

3 моркови, сечкани;

1 лажичка суво оригано;

1 лажичка сув босилок;

½ чаша сечкан праз;

1 чаша доматен сос;

1 – 2 чешниња лук;

морска сол, бибер;

8 чаши варен кафеав ориз.Подготовка:

Водата се зоврива и се додава леќата, кромидот, бабурите и морковите. Откога повторно ќе се доведе до пред вриење, се намалува температурата, се покрива тенџерето и се остава 30 до 40 минути, додека леќата не омекне.

Потоа се додава оригано, босилок, праз, лук, сол и бибер. Повторно се загрева до пред вриење, и повторно се намалува температурата, и така се остава околу 10 до 15 минути. Може да се додаде вода, ако е неопходно.

Се сервира со варениот кафеав ориз.

Е сега јас немав зелена бабура тоа не ставив, и праз немав. Не правев ориз. Оригано некако ми е одбивно во последниве години и тоа не ставив, ама сепак беше многу вкусна, и се зачудив босилекот колку убав вкус и мирис дава =P~ Исто така јас си ставав отприлика количински колку што мислев, и по вкус.
Слика на членот
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 381
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 16

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод zizel » 17 Феб 2012, 23:19

eve edni ubavki i brzi pogacici:

Kompirushi

500gr kompiri
500gr brasno
eden kristal margarin
ramna lazica sol
ramno malo lazice seker
eden svez kvasec
morsko orevce malce (po izbor)

Se varat kompirite i otkako ke se svarat se lupat (mene me mrzese posle da gi lupam pa gi izlupiv prethodno i na kocki pobrzo gi svariv). Taka kako kockicki se isceduva celata voda od niv i se dodava margarinot i se gmeci so gmecalka za pire. Koga ke se soedini smesata se dodava kvasecot (posto e toplo od kompirite brzo ke se rastopi taka da nema potreba da go rastvarate vo voda), solta, i sekerot. I na kraj se dodava brasnoto i se zamesuva ubavo testo. Se pokriva i se ostava da stoi vo frizider 1 saat. Posle se kinat topcinja i se splosnuvaat i se stavaat vo podmackano tavce i se pecat na 180C okolu 30 min (ama zavisi kako vi pece rernata moze na nekoj ke mu treba poveke vreme na nekoj pomalku). I voila (thumbsup)
Ako ste pogolema familija naprajte dupla doza.
Mene mi izlegoa vkusni(steta sto ne mozev mnogu da gi jadam) duri i sinceto mi pomagase. (thumbup) (thumbup) (thumbup)
Слика на членот
zizel
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 308
Придружен: 18 Апр 2010, 11:46
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 3

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 24 Феб 2012, 15:20

Бамби лазањи (thumbup)

Re: кафе муабет

Испратиby Bambi » 24 Феб 2012, 11:58

Рецептот е лесен и едноставен :
Едно паковање лазањи ( јас обично користам или Дивела или Барила )
една главица кромид (средна големина)
300гр мелено месо
400гр шампињони
500гр доматен сос - Томатело (препорачливо е да е италиана состав)
Прво се запржува кромидот сецкан на ситни коцки,потоа му се додава меленото се пржи,потоа печурките се додаваат и на крајот Томатело сосот,се става малку оригано и црн бибер и сол.
Бешамел сос се прави во друго тенџере,мислам знаеш како се прави (малку брашно,путер и 1кг млеко)
Потоа во тава правоаголна се реди ред лазањи,се полева со бешамелот,па сосот,потоа пак лазањи и се реди така додека да се потрошат лазањите.Некаде на средина се додава кашкавал и на крај скроз откако ке ги наредиш лазањита кашкавал ставаш.Се печи на 180 Ц 40мин во покриена тавата со фолија,на крај фолијата се вади и се остава уште 5 мин да се стопи горни кашкавал.
Поздрав и добар апетит
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13593
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5497
 Им се допадна: 3606

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод malenaD » 24 Феб 2012, 17:09

Trena wrote:
ПИТА СО ПРАЗ

Питата со праз се подготвува идентично како домашниот бурек , само што наместо месото и кромидот за фил се користи 1-2 страка праз

Сакав само на ова да се надоврзам и да ви кажам нешто што јас го научив од мојата свекрва, за да не ви мириса дома кога ке се запржува празот можете да го прескокнете тоа со тоа што празот само посолете го и со рака мешајќи гмечете го и кога ке го ставите во пита или бурек и испечете има мн убав вкус исто како да сте го пропржиле празот пред тоа.
Слика на членот
malenaD
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1576
Придружен: 03 Мај 2011, 11:30
 Му се допаѓа: 467
 Им се допадна: 276

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Mamino_srce » 24 Феб 2012, 17:25

Значи ептен брз и едноставен рецепт за пица - тесто за пица. (drool)
- 300 гр. брашно
- 200 мл јогурт
- 60 гр. зејтин
- 1 прашок за пециво

Се прави тесто и веднаш се редат намирници за на пица. Многу бргу се пече. Многу вкусно. (thumbsup)
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод maloto.japonce » 03 Апр 2012, 12:18

Обеќано - сторено (smile) (smile)

ПОЛНЕТА КОКОШКА

Кокошката варете ја половина час со малце сол и вегета
Во меѓувреме во тавче пржете:
- 1 главица кромид
- 2 моркова
- 2 компира
- 300 гр. шунка
- 300 гр. печурки
- 300 гр. кашкавал
Јас ставам од око колку сакам толку, отприлика ова е некаде за 4 особи
Сево ова иситнете го на коцки
Прво пропржете го кромидот со морковот, потоа ставете ги компирите, пржете додека не омекнат, ставете ја шунката и печурките пржете уште 5 минути и откога ке го извадите тавчето ставете го кашкавалот. Јас не го ставам во текот на пржењето за да не се растопи. Јас зачинив по моја желба, сол, вегете, црн пипер обавезно е сега која сака нека стави и кари јас последниот пат ставив и оригано.
со сето тоа наполнете ја кокошката претходно внатре посолете ја. Јас колку можам да ја наполнам ја наполнам останатиот масрав го ставам околку коката. Ставете од водата во која се вареше кокошката.

Печете на 220 степени додека не се испечи. Јас ја печам во огноотпорен сад и прво ја печам со капак некаде 1 до 1ипол час потоа го тргнам капакот за да добие кокошката малце боичка.

Пробајте па кажете дали ќе ви се допадне лесно е за правење а и доста вкусно
Добар апетит (drool) (drool)
Слика на членот
maloto.japonce
Член
Член
 
Мислења: 226
Придружен: 23 Ное 2011, 12:19
 Му се допаѓа: 15
 Им се допадна: 29

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод malenaD » 11 Апр 2012, 15:09

Печива од кори
Потребно вие 1 кг. свежи кори за пита, две коцки квасец,кисела вода и масло
за Фил користите што вие по желба, сирење,салама,кашкавал,спанаќ......
Значи предходно коцките квасец ги ставате со млака вода,малку шеќер и брашно да надојдат после тоа го турате во некој подлабок сад и во него ги додавате кисела вода околу 500мл. и масло околу 400мл. (кисела вода и масло може и да се додаде повеќе од ова)
Корите ги сечете на половина по должина ,земате една половина од корите ја попрскувате со смесата и ја превиткувате на половина (исто така по должина) и уште еднаш ја попрскувате и на едниот крај ставате од филот(по желба) и потоа ја виткате како што сакате дали како триаголник или ролат, и се така по ред . Ги ставате во плех (предходно подмачкан или хартија за печење) и одкако ке ги ставите во плех се поливаат одозгора или со смесата ако ви остане или со кисела вода и масло заедно се оставаат околу 5-6 мин. да примат убаво и се печат во предходно загреана рерна на 180 степени.
Слика на членот
malenaD
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1576
Придружен: 03 Мај 2011, 11:30
 Му се допаѓа: 467
 Им се допадна: 276

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lejla7 » 03 Јул 2012, 17:31

Вера, еве го рецептот, ама количина не знам да кажам, јас така од око си направив и не беа лоши:

Полнети пиперки со урда

Пиперките се мијат и се чистат од семето. Се матат неколку јајца (јас ставив 4, ама беа помали), се додава урдата, сето тоа се измешува убаво и се додаваат зачини по желба (јас ставив Вегета, чили, малку кари - колку за вкус, сушена меродија, црн пипер, црвен пипер со лук, а бе чорба каша (smile) ) Да не заборавам, доколку урдата не е солена обавезно додади и сол. Потоа со оваа смеса се полнат пиперките, се ставаат во плех (не знам како поинаку ова да го кажам) или порцелански сад за печење, се попрскуваат со масло и се додава и малку водичка. Се пече најмногу 45 минути или додека пиперките не се испечат од горната страна.

Јас ги печев, а инаку мислам дека другите ги подготвуваат овие пиперки со пржење. Но ние не обожаваме баш пржена храна, а и да си признаам - по (smile) лесно ми е кога се пече (и поздраво)
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Marina » 05 Јул 2012, 13:11

Me zeza mk font,zatoa na latinica
Shpageti so sos od jogurt i nane

Potrebni sostojki: Shpageti (ja gi pravev kolku za dvajca,sama gi izedov (tongue) ) 125 gr. kisela pavlaka, malku sol,sushen luk,mala lazicka susheno nane.

Shpagetite se varat vo solena voda,se cedat,vo tendzereto se stava pavlakata,se dodavaat solta,sushenite luk i nance,se stava na iskluceniot shporet,da se stopli sosot,se stavaat shpagetite i ako ima uste malku tecnost od pavlakata se dovaruvaat uste malce,po zelba na kraj lazicka puter.

Prsti lizenje,poletna varijanta na shpageti ne sum jadela (drool)
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lejla7 » 05 Јул 2012, 16:09

Звучи њам, и баш ќе пробам некој ден (smile)
А има ли некој рецепт за тортилја (за фил)? Ама нешто полесно да е (smile) мислам за правење
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lejla7 » 06 Јул 2012, 15:38

Да кажам дека го пробав рецептот на Марина и е многу вкусно и лесно, ептен добро за овие жештини за љубителите на тестенини. Јас само нешто му додадов - Вегета, рендана краставица и малку рендано сирење колку за вкус. А, и наместо нане, ставив мирудија оти само тоа имав (smile)
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lejla7 » 07 Јул 2012, 18:32

И пак јас. Во последно време мислам деновите ми минуваат во кујна (rolll) (rolll) (rolll) Ама ова се случува само летно време кога сум послободна, зимата ќе здивнете од мене (smile) (smile) (smile)

(rolll) Мексиканска тортилја (тако) а ла Лејла (rolll)

Состојки:
Готови тортилји купени од КАМ
200 г мелено месо
Половина тегла шампинјони сецкани
Грашок, морков, пченка (Златна мешавина)
Кромид-3 главици
1 пиперка
2 домати (може и повеќе, по желба)
Магдонос
Малку томатно пире (ама кој има чили сос може да си го искористи, јас немав па се снаоѓав)
Кисела павлака
Малку кашкавал
Зачини: чили, вегета, црн пипер, сушен лук (по вкус)

Една главица кромид се сецка ситно и се пропржува со насецканата пиперка, се додава Златна мешавина (јас ја ставам смрзната) и се остава да се пропржи на тивок оган. По неколку минути се додава и меленото месо, се пропржува дури не добие боја, па се додаваат и сецканите шампињони (кои претходно сте ги измиле и исцедиле). Сето ова се меша, се пропржува уште малку за да се измешаат вкусовите и се додава томатното пире (не премногу, за да не биде премногу течен сосот). Сета ова мешавина се крчка околу 20-30 минути дури не се згусне и се тргнува од оган. Зачините ги ставам на крај, по вкус.

Додека се вари сосот, на страна го сецкате кромидот тенко на кругови, додавате насецкан магдонос, малку сол и зејтин и го ставате во посебен сад. И доматите се сецкаат на коцки и се ставаат во посебен сад. Кашкавалот можете да го изрендате (јас имав насечен на парчиња, па не можев да го рендам и го насеков на ленти) и го ставате во сад настрана. Ако имате краставица, може и неа да ја насечкате на коцкички - што ви оди тоа можете да си додадете. Значи каков зеленчук сакате да имате во филот, таков си подготвувате.

Тортилјите се загреваат во фурна или во микропечка (во микро е многу брзо, 30 секунди само, има упатство на пакувањето). Се премачкува тортилјата со лажиче кисела павлака, па се става ренданиот кашкавал, сосот од мелено месо, и од секој насецкан зеленчук по малку, па се витка тортилјата во сендвич (има на пакувањето слики како да се завитка). Количината на фил вие ќе си ја одредите, не ставајте премногу оти после тешко ќе се завитка. На крај ги зацврстувам со чепкалка да фатат калап.

Мене сите состојки горе што ги наведов ми стасаа за виткање на 6 тортилји, успеав да изедам само едно бидејќи многу ме засити. А мм си мавна три, многу му се допадна. Пробајте (smile)

пс А, да не заборавам, подобри се да се јадат оладени, така тортилјата прима од сосот и не тече.
Слика на членот
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 2537
Придружен: 24 Окт 2011, 14:34
 Му се допаѓа: 1287
 Им се допадна: 1071

Re: Брзи и вкусни јадења - Мексиканско

Испратиод Vera » 10 Јул 2012, 18:31

Lejla ti blagodaram mnogu za receptot za polnetite piperki...jas isto taka gi pravev samo bez jajca i od zacini samo sol staviv...ama izgleda gi prepekov zatoa ne bea dobri cel saat gi pecev de so folija de bez folija...ama za nareden pat ke probam taka..

Ieve ke vi kazam uste eden meksikanski recept:
moze vo cinija ili pak zavitkano vo tortilja da se jade samo treba od onie pogolemite tortilji za da moze da se zavitka ,mene mi e polesno vo cinija a i testoto ne go sakam mnogu..
potrebnite sostojki zavisat od vas kolku sakate da napravite..
Znaci treba varen oriz bel ili kafeav ,obicno svaren so malku magdonos vnatre i sol po vkus
gravce od konzerva crno ,ili crveno,ili pak taka svareno i iscadeno
meso kakvo sakate telesko,svinsko ,pilesko ama da bide peceno na skara i seckano na kockicki positni ...seto ovaa e neli vo posebni cadovi...i na kraj go spremate zelencukot sto sakate po zelba jas stavam domati na seckani na kocki ,marula salata,pcenka,moze i piperki seckani ,znaci koj sto saka ,isto taka rendan kaskaval i pavlaka.
vo cinija e epten lesno o pogolema lazica stavas od se prvo orizot pa gravceto,pa mesoto ,pa zelencukot ,pa pavlakta i na kraj odozgora kaskavalot..e samo nesto da dodadam neznam kaj nas dali ima potecna pavlaka ako ne mislam moze jogurtot da zavrsi rabota..
Слика на членот
Vera
Член
Член
 
Мислења: 176
Придружен: 10 Мај 2012, 00:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Шпагети со сос

Испратиод marinela999 » 13 Јул 2012, 09:35

Веќе срам ми е :ymblushing: (laugh1) .....шпагети....со едно сосче од пржена сланинка, па хопла(за солени јадења) ... кашкавалче (оние на листови) ... зденка....и сето тоа стопено...и прелиени шпагети....мн вкусно пробајте
Слика на членот
marinela999
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 899
Придружен: 14 Јун 2011, 18:32
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 8

ПретходнаСледно

Return to Рецепти и готвење

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин


cron