Брзи и вкусни јадења

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Kjara » 28 Ное 2010, 19:35

Пица ролат

Потребно :

- 500 гр кори за пита
- 250 гр шунка
- 250 гр кашкавал
- 400 гр маринирани шампињони
Јас правам два ролата. За еден ролат се редат 4 кори и се премачкуваат со кечап. Врз нив се става ренадниот кашкавал. Потоа се редат уште 4 кори и повторно се премачкуваат со кечап а врз нив се ставаат шунката и печурките попрскани со оригано. Се прави ролат. На ист начин се спрема и вториот. Се матат две јајца со павлака и се премачкуваат ролатите и повторно се става оригано. Се печат 30 мин на температура од 200 степени.
Слика на членот
Kjara
Модератор
Модератор
 
Мислења: 684
Придружен: 11 Ное 2009, 18:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 5

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lady D » 24 Дек 2010, 01:17

Лазањи

Потребни состојки:
- тестенина за лазањи ( јас купувам од Кам маркет)
- 200 гр.мелено месо
- една главица кормид
- Бешамел сос
- Болоњезе сос

* Бешамел сосот можете и самите да го приготвите:

Состојки:
- 40g брашно
- 40g путер
- 500ml млеко
- сол и црна пипер
- мелено индиско оревче

Начин на подготовка:
- Растопете го путерот во тавче на ниска температура. Кога ќе почне да се прави пена, додајте го брашното и оставете го да се готви 5 минути. Преку целото време мешајте брзо со дрвена лажица. Додајте малку од млекото. Ќе се формира каша со грутки. Потоа додајте го остатокот од млекото и мешајќи обидете се да добиете хомогена смеса без грутки. Додајте ги солта, пиперот и индиското оревче.


Подготовка на лазањите:
- Се потпржува меленото месо заедно со кромидот, потоа се додава направениот болоњезе сос и сето тоа се меша. Лазањите се варат 3-4 минути, само колку да омекнат, не да се сварат. Се приготвува бешамел сосот. Во тава премачкана со маргарин се редат лазањите, па се става со лажица бешамел сосот, па меленото месо со болоњезе, и пак лазањи..... На последниот слој лазањи се става само бешамел сос и се ренда кашкавал. Исто така јас одозгора ставам и буковец врз кашкавалот. Се пече на 220 степени.
Добар апетит (drool)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод anja » 28 Дек 2010, 11:13

Фала ти Лејди Д. Ќе го направам деновиве па ќе видиме што ќе искочи
Слика на членот
anja
Член
Член
 
Мислења: 190
Придружен: 17 Феб 2010, 21:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Ana.I » 28 Дек 2010, 12:05

Kjara wrote:Пица ролат

Потребно :

- 500 гр кори за пита
- 250 гр шунка
- 250 гр кашкавал
- 400 гр маринирани шампињони
Јас правам два ролата. За еден ролат се редат 4 кори и се премачкуваат со кечап. Врз нив се става ренадниот кашкавал. Потоа се редат уште 4 кори и повторно се премачкуваат со кечап а врз нив се ставаат шунката и печурките попрскани со оригано. Се прави ролат. На ист начин се спрема и вториот. Се матат две јајца со павлака и се премачкуваат ролатите и повторно се става оригано. Се печат 30 мин на температура од 200 степени.Kjara gi prskas li korite izmegu so zejtin ili ? I dali sekoja kora ja mackas so kecap ili 4 kori edna nad druga pa kecap
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lady D » 28 Дек 2010, 16:08

anja wrote:Фала ти Лејди Д. Ќе го направам деновиве па ќе видиме што ќе искочи


Ништо Ања (a2) Па пиши ни дали ти се допаѓа :)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Kjara » 01 Ја 2011, 09:47

Ана сега го видов постот (smile) Не ја прскам секоја со зејтин зашто и онака се доста тенки па нема потреба , ставам две кори па кечап и рендан кашкавал па пак две кори кечап и шунка со печурки. Излегуваат два ролата.
Слика на членот
Kjara
Модератор
Модератор
 
Мислења: 684
Придружен: 11 Ное 2009, 18:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 5

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Petra » 22 Ја 2011, 12:40

Брза скопска пита

3јајца
300гр овчо сирење
1/2 кгр спанаќ
3 дл кисела вода
1/2 кгр кори
масло за јадење
Спанаќот ситно се сецка, сирењето се гмечи и се додава во спанаќот. Јајцата се матат со вилушка и се додаваат кај спанаќот и сирењето и убаво се измашува.
Земаме една кора ја прскаме со масло за јадење и кисела вода и ја филуваме со филот. Се витка како ролат, а потота се витка во круг и го ставаме во средина на тавата. На истиот начин ги виткаме сите кори додека не се потрошат.
Се пече на 225 степени околу 25 мин.
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Ana.I » 25 Ја 2011, 12:36

PILESKO VO KARI SOS

-3 pileski steka(mariniran ili svez ne e vazno)
-2 pavlaki
-kari zacin
-sol,biber
-moze i malku lukce ako jadete

Stekovite se dinstaat so malku vodicka i zejtince,potoa gi seckame na sitni kockicki.Vo tavce gi mesame pavlakite so kari zacinot(ke stavate kari dodeka ne pozolti pavlakata) i dodavate sol i malku biber,a po zelba moze i edno sitno iseckano lukce za vkus.Gi dodavate parcinjata pilesko i podprzuvate 2 do 3 minuti.Od ova ispaga 3-4 porcii.
Prijaten apetit.
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 25 Ја 2011, 13:30

Ова мора да се проба. (drool)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13619
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5510
 Им се допадна: 3614

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 10 Феб 2011, 17:09

Оти тука ништо не пишувате веќе? (sad1) Па јас од тука си видов мн работи, ајде не ме оставајте да го оставам мм без ручок, треба да има сила - фебруари уште трае. (thumbsup)
Ајде знам дека имате нови рецепти, па споделете ги со нас. (kup) (love5)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13619
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5510
 Им се допадна: 3614

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Peperutka » 11 Феб 2011, 15:26

Печена скуша

Бројот на рибите зависи од тоа за колку луѓе сакате да испечете риби
Магдонос
Лукче
Малку зејтин
Сол

Рибите се чистат, мијат и посолуваат со сол(не со зачин)барем 2 часа пред печењето за убаво рибата да ја поприми солта.Магдоносот и лукот ситно ги сечкате,додавате малку зејтинче(по желба се става и рендан морков) и со оваа смеса ги полните рибите.Во тавата налевате малку вода, ги редите рибите,ги попрскувате малку со зејтин и ги ставате да се печат.Добар апетит!
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3320
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 645
 Им се допадна: 434

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lady D » 11 Феб 2011, 16:44

Ааа ми се допадна тортата со капучино, наредна прилика ја правам (thumbup)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 11 Феб 2011, 18:30

И мене ми се допаѓа (drool) Ќе ја префрлам во блага и торти со другата торта. Да си знаеме каде да ги бараме. Фала Пеперутка, ова ми е еден од омилените делови на форумов. (laugh1)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13619
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5510
 Им се допадна: 3614

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lady D » 16 Феб 2011, 15:49

Потребни состојки:
2 кг компири
сол
црвена пиперка или буковец
сланина
шунка
кашкавал

Компирите ги лупите и ги сечкате на парчиња. Ги ставате да се варат во солена вода од 10 до 15 минути. Потоа, подгответе го тавчето, со тоа што ќе ставите малку масло и сол на дното и ставете ги компирите. Зачинувате со малку биберче и сол по желба, а потоа ставете малку црвена пиперка или буковец, ако сте љубител на лутото. Потоа, исечкајте сланина, шунка и кашкавал на ленти и ставете ги по редослед врз компирите со тоа што кашкавалот би требало да биде последен. Печете на 200 Целзиусови степени од 15 до 20 минути и направете салата или, пак, извадете малку туршија како додаток.
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Ana.I » 16 Феб 2011, 18:53

Lady D ,за компириве морам да кажам звужи брзо и лесно за правење,а вкусно за јадење,ке ги пробам некој ден
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lady D » 16 Феб 2011, 21:51

Да ви кажам дека навистина е брзо и превкусно (drool) Многу убаво ми излезе. Пробајте (thumbup)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Lady D » 21 Феб 2011, 17:06

Пилешко со печурки

Потребни состојки
• малку Мешан зачин
• 50 грама Кечап
• 200 грама Кисела павлака
• 40 милилитри Суво бело вино
• 30 грама Сенф
• 300 грама Пармезан
• 500 грама Пилешко
• 300 грама Печурки
• 2 Кромид/а

Начин на подготовка
Стекот се сецка на поситни парчиња, се додава зачинот и се вари околу половина час. 2-те глави кромид се дробат ситно и се пропржуваат во масло за јадење.

Откако ќе се пропржи кромидот се додаваат ситно сецканите печурки и заедно кратко се пропржува.
Потоа, во истото тавче се додава исцедениот стек, кечапот, сенфот, киселата павлака, белото вино и малку од водата во која се вареше стекот.

Сето ова заедно добро измешано се става во огноотпорен сад се зачинува по желба, се потпекува околу половина час.

Пред крајот се вади и се наросува со изрендан кашкавал, потоа повторно назад на печење уште 10 минути.
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Ana.I » 31 Мар 2011, 15:19

Полнети модри патлиџани

1 рецепта

Модрите патлиџани ги сечете на половина,во должина,како чамци и со лажиче издлабете го внатрешниот дел,нека остане само мал слој на патлиџанот,околу3-4 милиметри доволно е.Тоа што го издлабивте од модриот патлиџан исецкај те го,исецкајте еден не многу голем кромид и пола китка магдонос и испржете го сето ова со мелено место,додавате сол,бибер и вегета по вкус.
Издлабените модри патлиџани ги ставате во врела вода со малку сол само малку да се обарат,околу 5 до 10 минути би биле доволно да омекнат малку и потоа ги вадите и ги полните со пржената смеса.Ги ставате во тавче и во рерна-обавезно откриени,не ги поклопувате со ништо,на 200 степени околу 20 минути,потоа ги вадите и одозгора ставате многу рендано сирење и враќате во рерна уште 10 минути.

2 рецепта

Иста е постапката,но во пржената смеса се става и сецкан црвен патлиџан и на крајот наместо рендано сирење се става рендан кашкавал,па се става во рерна да се стопи кашкавалот и кога ке ги извадите од рерна ставате поголем слој кисела павлака.

Една половинка полнет модар патлиџан е доволен за ручек за една особа,бидејки е доста калорично јадењево.
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод Debora » 31 Мар 2011, 15:33

Ова мора да се порба. (drool)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13619
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5510
 Им се допадна: 3614

Re: Брзи и вкусни јадења

Испратиод JasminaJN » 19 Мај 2011, 14:43

Мкарони-гибаница
Состојки:
1 пакетче макарони,
0,5л вода,
0,5л млеко
4 јајца
печурки по желба
0,5 кг сирење/урда
сол по вкус
Се ставаат во тавче макароните, се додава млекото, водата, дробеното сирење, печурките и солта.На страна се матат со вилушка јајцата и тие се додаваат во тавчето .Се се меша и се пече во загреана релна околу 30мин
Добар апетит
Слика на членот
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 907
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

ПретходнаСледно

Return to Рецепти и готвење

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин