Како ни се трудниците

Нашите постари теми

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Mamino_srce » 08 Мај 2011, 12:10

Драга Мартина, јас имам појачан секрет во бременоста, али обично до жолта боја, мада брисеви ми се уредни. Сега, немам искуство со таква боја, можеби некој ќе ти пише покасно, кој имал слично искуство. Ако е само малку мислам нема потреба да се плашиш се додека не е свежа крв.

Туку, јас имам едно прашање. Ептен ме загрижи. Читам по ова интернетов дека поголем внес на витамин А може да нашкоди, и ги читам овие моите витамини што ги пијам пише дека има витамин А (4000 ме- ретинол) и сега се прашувам што да правам. Моите се Витрум Пренатал и се прашувам што да правам?
Некој совет? Има ли некоја од вас пиено од овие витамини?

Поздрав до сите, и имајте убав ден (bu)
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Како ни се трудниците

Испратиод zizel » 08 Мај 2011, 16:02

Jas piev vitamini niz cela bremenost so prvoto dete koi sodrzea vit a i fala na Gospod deteto mi e super. Sekako deka vit a e potreben kako i site drugi vitamini. Da ne trebal ne bi bi pravele vit za trudnici so vit a. Toa e moe mislenje. imam citano deka steten e ako se pretera ama i sekoj drug vitamin e steten ako se pretera neli?! Sega pak pijam i si gi kupiv ovie vitamini od amerika i imaat vit a vo niv. A znaes kakvi se amerikancite za tie raboti. bar oni se pretpazlivi koga stanuva zbor za toa. Ova e moe mislenje ama sepak prasaj go ginekologot.
Слика на членот
zizel
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 308
Придружен: 18 Апр 2010, 11:46
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 3

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Marina » 08 Мај 2011, 17:01

mene ne mi prepisaa nekoi posebni vitamini,samo tableti folna,vo niv ima po malku od nekoi vitamini.sakav edno vreme na svoja raka da zemam centrum materna,ama se predomisliv,rizicno mi bese.zizel ima pravo,sekoj vitamin e steten ako se zeme vo prekumerni dozi.vo tekot na bremenosta ne se pokacuva potrebata na zenata za vitamin a,zatoa ne bi trebalo dopolnitelno da se zema.stetno e ako se pretera-moze da vlijae vrz rastot na bebeto,kozata i vidot.zatoa trudnici ne smeat da jadat dziger (sad1)
mamino srce,ako ti gi prepisal ginekologot tie vitamini ne bi se zagrizuvala,prasaj si go uste ednas da bides sigurna,jas mislam deka vo mali dozi ne e stetno (a2)
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Mamino_srce » 08 Мај 2011, 17:31

Фала ви многу за одговорите. Да, и јас знам дека не треба да се претерува, ама некако ми се привиде дека е голема доза во овие витамините, иако баш не се ни разбирам 100%. (unsure)
Ама јас и онака малку сум повеќе паничар по природа, па морам одмах да си расчистим некои работи (smile)
Сепак, благодарам и ви посакувам да имате убав ден иако е овако некако дождливо и тажно (a2)
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Како ни се трудниците

Испратиод zizel » 11 Мај 2011, 12:05

Eve me mene. Mi izleze nekoja bakterija vo urina i sega ke treba da se cujam so ginekologot za da vidime so ponatamu. Ama najverojatno od iskustvo ke treba antibiotik a mnogu mrazam da pijam koga sum bremena (cry1) Ama toa e. Barem ne se panicam veke tolku. Bebica pocna da mrdka i mnogu mi e milo poradi toa. Sega uste da moze da ja osetat i decava pa ke im bide vistinska veselba doma. Oni toa i go cekaat posto sekoj den samo mi go bacuvaat stomakot i prasuvaat dali mrda. (rolll) (rolll)
Слика на членот
zizel
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 308
Придружен: 18 Апр 2010, 11:46
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 3

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Mamino_srce » 11 Мај 2011, 13:18

Zizel, Се надевам бргу ќе ја излечиш таа инфекција. Јас слушнав добро е да се пие чај од брусница и да се јаде сува брусница. Добро било за тие уринарни инфекции.
Што убаво чуство кога бебето мрда, и јас ноќеска го чуствував повеќе него вообичаено, и си викам нема врска, не морам ни да спијам, само да ми оно мрдка (a2) Срце на мама :)
Трудници, се надевам добро се чувствувате денес (bu) Поздрав!
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Ana.I » 12 Мај 2011, 02:12

Жизел не се секирај,ке пиеш антибиотик,но не е страшно,посебно што не си на почеток од бременоста-првите недели.Пиј си ти и увин чај,тоа не може да ти наштети,само може да ти помогне да се прочисти полесно бешиката.Инаку јас во мојата бременост 2 пати пиев антибиотик,од кои вториот пат заради цистит на бешиката,а и примив анестезија за заб,па еве го детето здраво и живо.
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Mamino_srce » 12 Мај 2011, 22:20

Поздравче до сите трудници и оние идни исто така (smile)

Сакав да прашам да ли ја фарбате косата за време на бременоста? Какво е вашето мислење за тоа? Јас би требало да ја офарбам, обично користам гарниерова таа без амонијак, ама несум сигурна да ли е добро?
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Ana.I » 12 Мај 2011, 23:00

Mamino_srce wrote:Поздравче до сите трудници и оние идни исто така (smile)

Сакав да прашам да ли ја фарбате косата за време на бременоста? Какво е вашето мислење за тоа? Јас би требало да ја офарбам, обично користам гарниерова таа без амонијак, ама несум сигурна да ли е добро?Jas kolku sto znam ginekolozite vikaat da ne se farbaat trudnicite,ama 2 moi drugarki se farbaa cela bremenost i zivi i zdravi deca rodija,ama ne znam sto da ti kazam,pak najdobro e sovet so doktor
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Debora » 12 Мај 2011, 23:09

Имавме една таква тема, topic326.html
Ова сакам да го кажам независно од оваа конкретна тема, има работи што се штетни, а бебето пак ќе се роди живо и здраво, ама тоа не значи дека нема да има некоја последица што можеби ќе пројави некогаш во иднина или пак нема.
Значи не зборувам за штетноста на фарбите туку општо, тоа што за нешто се кажува дека не е добро, сигурно има некаква причина. На пример пушењето во бременоста е штетно, што не значи дека нема да има многу мајки што ќе кажат дека пушеле и ништо не им е на децата.
Ова онака офтопик да си кажам. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13640
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5528
 Им се допадна: 3631

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Trena » 13 Мај 2011, 00:07

Здраво на сите...
Овој период ми е мнооогу лошо. Денес конкретно ЦЕЛ ден го поминав во кревет. Едвај го однесов син ми во градинка ,сабајле и одма легнав. Станав во 23х за да се истуширам ама се што сум јадела и пиела со месеци , ми се чини , ми стои во грлото и ни надолу ,ни нагоре...
Не би сакала да повраќам , бидејќи со син ми цел месец повраќав нон-стоп.Катастрофа (sad1)
Што се однесува до фарбањето ,можам да кажам за себе , дека со првото дете се фарбав до крај на бременоста , само последниот месец ми се чини ставив од оние колор шампони што се без амонијак( во кесичка).
Иначе во саботата што помина се фарбав и шатирав со бланш.Мојата докторка матична ми кажа дека можам да се фарбам и дека не е ништо страшно.Па...
Сега има фарби без амонијак ,па нема потреба за грижа. Доволно е ( вие што живеете во Ск ) да излезете на улица и да добиете труење со ЦО2 од трет степен,а за друго ич да не правиме муабет...
Поздрав до сите (kup)
Слика на членот
Trena
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 540
Придружен: 01 Ное 2010, 12:05
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 4

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Velena » 14 Мај 2011, 11:20

Вчера бевме на контрола уште сум под импресии од малото човече што ми расте во мешето,толку си бев среќна dance што во моментот кога го видов ми помина и гадењето и мачнините и главоболката што ме мачи со денови..И постојано си ги гледам сликите од ултразвукот и си викам колку ми е убавко и колку ми личи на маж ми во профилчето..Под претпоставка докторот ни кажа дека му личи на девојче но дека не е сто проценти сигурен (bu) ...и така...многу сум HAPPYYYYYYYYY... (jmp)
Velena
Нов член
Нов член
 
Мислења: 3
Придружен: 12 Апр 2011, 22:41
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Jule-Pp » 14 Мај 2011, 17:32

Zdravo i od mene,ovie denovi nemozev da vi pisam,bidejki imav problemi so desniot bubreg.Denes otidov na pregled,i doktorkata me prati na internist-urolog,pa vednas otidov tamu.Doktorot rece deka nautro i navecer se javuvaat momentalni zastoi bidejki samiot plod e pogolem,i mokracata go vospaluva bubregot i mocniot meur-normalna rabota vo bremenosta,iako jas i pred toa imav kamenja vo bubrezite.Sega mi rece da ne pijam nisto posebno,tuku za vreme na bolkite da legnam na kolena i na lakti i sekoj den da bidam vo takva sostojba barem po 10-tina minutki,za da se oslobodat i plodot i bubregot od megusebni pritisoci.Go vide i toj plodot,slatko se nasmevna i kaza deka e mnogu slatko i ubavo razvieno bebence i deka srceto mnogu ubavo mu cuka.Sega treba da pojdam na redoven pregled kaj ginekologot v sreda na 16-ti ,za da zemi redovni brisevi i da go razgledame plodot do detali,dali e se ok,bidejki veke ke zavlezime vo 13 nedela.Bitno mene mnogu me izraduva sto bolkive ne mu smetaat na (b4) ,a jas kako hrabra idna majka ce gi izdrzam bez problem. Bidejki uste nemavme polni 12 nedeli(12 polnime v ponedelnik),nesakase denes da ne vidi i maltretira,pa zatoa ce pocekame uste nekoj den.Sto e najbotno,me izraduva toa sto nema da pijam apcinja i nisto drugo,samo da pijam mnogu cista voda(a doma imam bokal za procistuvanje na vodata) i tecnosti.Zamislete i ne sum zdebelena (thumbsup) .Sega zasega sum super,a za nervozniot zeludnik(imam bolki posle sekoja nervoza) mi rece vo nikoj slucaj da ne ni dozvolam nekoj da me iznervira zosto toa mu smeta i na bebeto-i toa ce bidi nervozno.I zatoa sega resiv da stavam ognen zid pomegu mene i licnostite koi me nerviraat-koj namerno,koj nenamerno i VI VETUVAM deka nema da se nervirame poveke,bidejki sega sme 2 vo 1 (tongue).Toj sto ke proba da go probie zidot,ke se izgori (thumbup) .Tolku od mene,vie kako ste? Kiss i se citkame...
Слика на членот
Jule-Pp
Нов член
Нов член
 
Мислења: 31
Придружен: 23 Мар 2011, 19:30
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Peperutka » 14 Мај 2011, 18:06

Јуле ПП,многу се радувам за тебе (a2) Навистина нервозата е голем непријател на трудниците,гледај да ја нема (a2) Од каде го купи бокалот за прочистување на вода и колку?Ќе отворам нова тема и таму одговори ми ОК?
Поздрав мила до тебе и се најдобро (thumbsup)
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3323
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 650
 Им се допадна: 435

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Mia85 » 17 Мај 2011, 15:50

Zdravo na site...imam edno prasanje, slednata nedela treba d apravam skrining za Daunov sindrom...dali nekoj go pravel i vo sto se sostoi? Kj ego pravam vo sistina, ama pretpostavuvam deka segde e ist...Vi blagodaram...mnoguu
p.s Macnini nemam tolku jaki, ama sepak sum kilava od sabajle:)))) I uste edno prasanje od koga se poznava stomaceto?

thanks (thumbsup)
Слика на членот
Mia85
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 380
Придружен: 07 Мар 2011, 00:11
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Alexa » 17 Мај 2011, 18:42

Миа85 јас ќе правам во четврток, па ќе ти кажам како било. Во меѓувреме, се надевам дека друг ќе каже нешто :)
А за стомачето е индивидуално... Мене почна да ми се познава пред 2-3 недели. Сега веќе мислам дека сите на улица знаат дека сум (t3)
Слика на членот
Alexa
Член
Член
 
Мислења: 219
Придружен: 17 Окт 2010, 13:06
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Marina » 17 Мај 2011, 19:48

mia jas odluciv da ne go pravam toj pregled i ne znam tocno kako se pravi,znam samo deka se meri linijata na tilot na bebenceto i spored toa se vadat rezultati.ne sakav da go pravam,poradi toa sto ne ti kazuvaat dali ima sansi deteto da ti bide 'posebno' tuku kolkavi se sansite da bide.a i ako ti kazat deka ima golemi sansi nesto da ne e vo red,toa nisto nemora da znaci,bidejki procitav 1000 prikaski na zeni sto im kazale deka deteto ne e vo red,pa pak zdravi deca izrasnale. i togas koga trebase da se odlucam se prasav dali bi abortirala ako dobijam losi vesti-odgovorot mn jasno bese ne. taka da,sakav da uzivam vo bremenosta i da ne se sekiram za toa.
stomakot mene pocna da mi se poznava od 4-5 mesec,sega epten mi se poznava i mn sum happy (thumbsup)
inace mi potvrdija deka e masko,se gledase epten jasno,presrekjni sme so mm,se e super,skoro edno kilo e (joy) ginekologot mi kaza za nekakov seminar za studenti po medicina i barale bremeni zeni so normalna bremenost da gi gledale na eho i se prijaviv, cim imam dozvola od the doc,znaci pak ke si go vidam bebushot za 2 nedeli dance
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Како ни се трудниците

Испратиод ELIANA » 17 Мај 2011, 20:31

Marina wrote: jas odluciv da ne go pravam toj pregled i ne znam tocno kako se pravi,znam samo deka se meri linijata na tilot na bebenceto i spored toa se vadat rezultati.ne sakav da go pravam,poradi toa sto ne ti kazuvaat dali ima sansi deteto da ti bide 'posebno' tuku kolkavi se sansite da bide.a i ako ti kazat deka ima golemi sansi nesto da ne e vo red,toa nisto nemora da znaci,bidejki procitav 1000 prikaski na zeni sto im kazale deka deteto ne e vo red,pa pak zdravi deca izrasnale. i togas koga trebase da se odlucam se prasav dali bi abortirala ako dobijam losi vesti-odgovorot mn jasno bese ne. taka da,sakav da uzivam vo bremenosta i da ne se sekiram za toa.

(agr) Целосно се согласувам со тебе Марина!!
Слика на членот
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 381
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 16

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Happy_Mommy » 17 Мај 2011, 23:21

Kako ste trudnici? Milo mi e za site. Mene ovaa mi e vtora bremenost ovaa godina prvata mi zavrsi so spontan :(( se nadevam nema nikakvi posledici. Pred nekoj den doznav deka sum bremena inaku sum vo USA pa sakam da se konsultiram so vas :) Ne sum bila , ovie denovi ke odam na pregled da mi kazat koj mesec sum i podetalni informacii :)) Od koj mesec pocnavte da si go cuvstvuvate bebenceto, meseto koga pocna da vi rasti?? goooolem pozdrav do vas. dance dance
Слика на членот
Happy_Mommy
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1034
Придружен: 17 Мај 2011, 21:34
Локација: USA
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 76

Re: Како ни се трудниците

Испратиод Peperutka » 18 Мај 2011, 09:26

Happy mum,поздрав до тебе,се надевам дека убаво ќе се дружиме (welcome)
Кога ти беше последната менструација и како дозна дека си бремена,претпоставувам со домашните тестови за бременост.Бременоста се смета од првиот ден од последната менструација но задолжително гинекологот треба да утврди,па чекаме убави вести за неколку дена (thumbsup)
И мене ме наежи твојата сторија dance
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3323
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 650
 Им се допадна: 435

ПретходнаСледно

Return to Архива

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин