Прееклампсија и еклампсија

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Прееклампсија и еклампсија

Испратиод Debora » 16 Ја 2010, 17:07

ШТО Е ПРЕЕКЛАМПСИЈА
Прееклампсијата е состојба, која се јавува исклучително во текот на бременоста. Вообичаено се јавува после дваесетата седмица од бременоста. Прееклампсијата се одликува со висок крвен притисок и зголемено количество на протеини во урината. Освен овие, карактеристични симптоми за прееклампсијата се следните :

* Нагло отекување на рацете, нозете и лицето.
* Нагло покачување на килажата, заради задржувањето на течности во организмот.
* Болки во стомакот. При прееклампсијата обично болките се јавуваат во горниот дел од стомакот, под ребрата.
* Тешки главоболки.
* Намалено количество на урина или изостанување на мокрењето.
* Гадење и повраќање.

Ако ги приметите овие симптоми, под итно заминете во болница...

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/preeklampsija.php
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10034
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3614

Re: Прееклампсија и еклампсија

Испратиод Lilica » 07 Апр 2011, 08:28

Poradi toa sto imam visok pritisok, znam deka ima opasnost od preklampsija,kako i sto doktorkata mi kaza. Ako iima nekoj iskustvo so vakov problem neka kaze kako go resil...inaku me stavija na stroga dieta i primam terapija, sega za sega e se OK (smile)
Lilica
Нов член
Нов член
 
Мислења: 7
Придружен: 06 Апр 2011, 10:30
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Прееклампсија и еклампсија

Испратиод danny86 » 11 Ное 2012, 23:28

Zdravo!!!pred se pozdrav do site idni mamickii jas sum nova na sajtov i se nadevam ke se druzime dobro i ke si pomagame so sovetive..Jas od pocetokot na bremenosta imav celo vreme nizok pritiso znaci 110-70 mi bil najmnogu..e sea poslednive nekolku den(inaku veke 30 nedela sum)si go meram i celo vreme e 130/70 ili pak 120/70 a drugi nekoi simptomi kako gadenje,otekuvanje,povrakanje itn nemam...imam mesto za panika???pozdravce
danny86
Нов член
Нов член
 
Мислења: 2
Придружен: 11 Ное 2012, 23:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Прееклампсија и еклампсија

Испратиод Debora » 11 Ное 2012, 23:37

Дани86 добродојде.
Искрено мислам дека нема потреба од паника, затоа што кај прееклампсијата освен покачен притисок има и други симптоми, нагло отекување итн. А кај тебе и притисокот не баш нешто висок, само малку ти е повисок од вообичаено.
За секој случај кажи му твојот лекар, ама верувам дека се е во ред. (smile)
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10034
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3614


Return to Здравје и компликации во бременоста

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 2 гости