Одредување на плодни денови и симптоми

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод lara » 28 Јул 2010, 14:05

Kako da odredam koi denovi se plodni koga mene ciklusot minatiot mesec mi traese 30dena a ovoj mesec dobiv na 23 den.
lara
Нов член
Нов член
 
Мислења: 6
Придружен: 23 Јул 2010, 12:09
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод Debora » 28 Јул 2010, 15:20

Лара ако циклусот не ти е редовен можеш да се обидеш со пратење на плодната слуз. Кога вагиналниот исцедок станува растеглив и прозирен како белка од јајце тогаш се плодните денови. Мене ми е најлесно по тоа да познаам.
Немој да се разочаруваш, штом сте почнале со испитувања ќе се најде пречката ако воопшто и ја има. Една година не мора да значи дека има проблем. (иако знам дека може да биде цела вечност кога нешто очекуваш). Придружи ни се во темата за месечно очекување на две цртички и чекаме наскоро да се пофалиш. (a2)
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10032
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3612

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод Ana » 29 Јул 2010, 10:56

lara kako sto kaza debora, plodnite denovi mozes da gi poznaes po plodovata sluz.
ako ne ti e redoven ciklusot isto mozes da meris bazalna temperatura.
sekoe utro, vo isto vreme, se meri temperatura (pozelno rektalno). se pocnuva nekade otkako ke dobies
stom zabelezis pokacuvanje na temp od otprilika 0.5 stepeni odma (ttc)
mnogu e vazno toplomerot da e istresen od prethodnata vecer za koga ke stanes, bez mnogu otkrivanje i dvizenje da izmeris. nacrtaj si grafikon i sekoj den zabelezuvaj ja temperaturata
Ana
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 625
Придружен: 20 Ное 2009, 12:24
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 11

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод lara » 29 Јул 2010, 12:25

Базалната температура ја мерев 3 месеци,дикторот ми кажа дека се е во ред дека се е во ред со овулацијата и да испитам седимент на крв,утре ми е последна ден од циклусот и ке одам да испитам па пак на гинеколог.
lara
Нов член
Нов член
 
Мислења: 6
Придружен: 23 Јул 2010, 12:09
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод Debora » 29 Јул 2010, 15:19

Кога мериш базална, кога ќе порасне температурата значи дека овулацијата веќе поминала и касно е за правење бебе. Базалната температура покажува дали има овулација, ама однапред не знаеш кога ќе се случи. А по плодовата слуз се гледа однапред.
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10032
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3612

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод Ana » 30 Јул 2010, 15:58

dr mi kaza deka taka nema utka :)
ama normalno da se bide vreden... vredi da se proba :)
Ana
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 625
Придружен: 20 Ное 2009, 12:24
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 11

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод Debora » 30 Јул 2010, 18:20

Ана твојот др одамна ми е сомнителен. (ohmy) Температурата се качува кога ќе пукне фоликулот и ќе почне да се создава прогестерон од жолтото тело, ама за да се создаде доволно прогестерон што ќе ја качи температурата треба да поминат барем 24 часа од пукањето. а јајце клетката е способна за оплодување 12 - 24 часа. Има некои теоретски шанси и тогаш да додје до оплодување, ама во принцип е касно. Најдобро е да се биде вреден неколку дена претходно и на денот на самата овулација.
Ова може да се провери на било која интернет страна.
За базална температура по мое мислење најдобра стрна е http://www.fertilityfriend.com, на неа има софтвер кој сам ја пресметува и овулацијата, треба само да се внесуваат вредностите на температурата.
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10032
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3612

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод Ana » 30 Јул 2010, 18:31

hahahha zosto somnitelen?? jas pa go obozavam :)
baska slusnav deka bil mnogu dobar za steriltet.
ke ti pisam poraka koj e
Ana
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 625
Придружен: 20 Ное 2009, 12:24
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 11

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод lara26 » 04 Окт 2010, 14:02

Здраво девојки,Ве молам ако може некој да ми помогне со пресметуванјето на плодните денови зашто циклусот кај мене секој месец трае различо минатиот 21ден а овој 24 дена и незнам кој денови ми се плодни.
Со сопругот веке 2 години се обидуваме и сеуште нема ништо (unsure)
lara26
Нов член
Нов член
 
Мислења: 6
Придружен: 04 Окт 2010, 13:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Одредување на плодни денови

Испратиод Ana » 04 Окт 2010, 14:07

zdravo lara i pred se dobredojde (a2)
ovulacijata e okolu 2 nedeli pred sledniot ciklus. so ogled na toa deka kaj tebe toa e razlicno mozes da primetis po plodovata sluz. cervikalniot sluz koga ke stane proziren i rastegliv i kako belka od jajce, odma (ttc) (rolll)
vo zegin isto ima edni lenticki za odreduvanje ovulacija, mozes da probas i so niv. edna e 80 den a ti trebaat najmalku 5.
kako i da e, mojot predlog e sto pocesto (dve) i pomalku mislinje na bebence (sto mene ne mi uspeva)

so sreka, i nabrzo da ne izraduvas :)
Ana
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 625
Придружен: 20 Ное 2009, 12:24
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 11

ПретходнаСледно

Return to Забременување

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Google [Bot] и 4 гости