Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Испратиод ELIANA » 06 Апр 2010, 13:55

Семе од коприва е многу здраво да се конзумира за подобрување на крвната слика. Во комбинација со мед и сусамов таан е вкусно за јадење, иако семето има јак вкус. Добро е да се зема со витамин Ц.
Сакав да прашам дали некој има конзумирано семе од коприва со јогурт и дали и во тој случај дава добри резултати? Оти некои велат не требало со јогурт го врзувало железото.
Слика на членот
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 381
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 16

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Mechevska » 06 Мај 2010, 13:17

Семе од коприва со мед јадев кога бев трудна.Неубав беше вкусот за мен.А со јогурт не мам слушнато.
Mechevska
Нов член
Нов член
 
Мислења: 92
Придружен: 26 Ное 2009, 19:30
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Debora » 06 Мај 2010, 16:37

Како го подготвувате ова? Во кој размер и колку дневно треба да се зема?
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13610
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод ELIANA » 10 Мај 2010, 13:45

Мене ми имаат кажано дека може да се направи: пола тегла мед и пола тегла сусамов таан (со сусамов таан барем мене ми е многу полесно за јадење отколку само со мед) и се става да речем 20гр семе; меѓутоа ако ти е слаба крвта треба се става повеќе семе, и до 50гр. Се јади три пати на ден по една лажица (макар што за мене тоа е многу) Добро е кога го јадете тоа да земате и витамин Ц, дали природно ќе си направите лимонада, дали вештачки, затоа што витаминот Ц го сврзува железото за подобро да го примите. Ќе си ја проверувате крвта и ако железото ви е кон горна граница ќе паузирате од земање семе. Значи ова не е од лекар, јас само го имам слушнато од други жени. Но и гинекологот ми рече дека е тоа многу здраво да се јади, само не го прашав за сразмер и сл.
Од многу трудници имам слушното позитивни резултати од конзумирањето на семето од коприви.
Мене ми беше малку ослабена крвта, па треба да проверам деновиве, ќе видам какви ми се резултатите, само морам да признам дека треба да јадам повеќе од оваа смеса, јас обично јадам по една лажица дневно, ама мора повеќе. Исто така кога јадам некоја манџа, како на пр. леќа, спанаќ. си додавам по една лажица семе од коприва во чинијата, а скоро и не се осеќа така, за оние на кои што не им се свиѓа вкусот.
Слика на членот
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 381
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 16

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод ELIANA » 17 Јун 2010, 14:43

Пред некоја недела бев да ја прегледам крвта, значи два месеца од претходниот пат кога некои параметри како еритроцити, хемоглобин, хематокрит ми беа паднати под долна граница. За два месеци јадев семе од коприва, зеленчук, овошје, телешко месо (ама не многу, иако железото што го има вo животински производи подобро се апсорбирало од организмот); без други вештачки додатоци ми се подобри крвната слика, и параметрите се качија над долната граница. Така што сметам дека семето од коприва има позитивно дејство (smile)
Слика на членот
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 381
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 16

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Peperutka » 01 Ное 2010, 19:57

Јас го знам овој рецепт: сусам,семки од сончоглед,семки од тиква(без сол) и ленено семе сите од по 100 грама се сецкаат ситно и се мешаат со тегла мед.Се јаде трипати на ден(наутро,попладне и навечер) по една пластична лажичка(мора во пластична).Помага во подобрувањето на крвната слика!
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3316
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 644
 Им се допадна: 433

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Debora » 01 Ное 2010, 22:46

Лененото семе е богато со фито-естрогени (фито-хормони) за кои се смета дека можат да ги нарушат хормоните во бременоста.
Безбедноста во бременоста не е докажана, па подобро да не се зема.
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13610
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Marina » 19 Апр 2011, 20:09

jas sekoj den jadam po 2 lazici leneno seme,dobro e za varenjeto. a babicite im preporacuvaat na trudnicite da jadat leneno seme od 35 nedela pa nataka,se veruva deka mnogu go olesnuvalo poragjajot,deka bebeto polesno izleguvalo
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Lady D » 20 Апр 2011, 20:20

Јас знам дека семето од коприва не треба да се конзумира со кисело млеко, затоа што не му дозволува на железото да се сврзе со крвта. А инаку за подобрување на крвна слика знам дека функционира ова:
-една голема лажица јаболков оцет;
-една мала лажица мед;
-во филџан се ставаат состојките и потоа се дополнува со вода!

Секое утро по еден филџан на гладно. Резултатите се гарантирани (thumbsup)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Lady D » 20 Апр 2011, 20:25

Инаку знам моите дома го беа ставиле семето од коприва во мала тегличка и убаво измешано, да се разреди семето низ целата тегличка. И секое утро по една лажица.
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Lady D » 20 Апр 2011, 20:52

Сум заборавила да пишам - мала тегличка мед :)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Mia85 » 20 Апр 2011, 22:25

Semeto od kopriva e korisno megjutoa ne tolku kolku sto e najdobra ARONIJATA. Jas imav anemija so godini, t.e od ragjanje i se imam pieno, ja izlekuvav so Aronija. Toa e rastenie vo forma na bobici, znaci kako grozje lici...se prodava na zelen pazar se jadat po 5-6 zrna dnevno. Za trudnici nema podobar nacin z apopravanje na krvna slika. Go ima na zelen pazar...PROVERENO .... (joy)
Слика на членот
Mia85
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 380
Придружен: 07 Мар 2011, 00:11
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Lady D » 20 Апр 2011, 23:35

Миа во право си! Нема подобро од аронијата и не само за подобрување на крвната слика, туку за се’ е добро и здраво! Ние со мм ја порачуваме од еден човек од Берово, ама не плодови, туку сок. Тој го прави, има со и без шеќер. На гладно по една лажица. Мнооооогу е здраво. Браво што ти текна да пишеш за аронијата! (thumbup)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Mia85 » 20 Апр 2011, 23:44

Lady pisi mi broj od covekot i ime...da naracam sok...verojatno e povkusen od plodot, malku se bljantavi za jadenje...fala...
Слика на членот
Mia85
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 380
Придружен: 07 Мар 2011, 00:11
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Семе од коприва за подобрување на крвната слика

Испратиод Lady D » 21 Апр 2011, 00:03

Миа ти од каде си? Треба да имаш некој што ќе ти го донесе сокот од Берово, затоа што мислам дека не вршат достава, нам ни го носи еден другар на татко ми. Пишува на етикетата од шишето: Произведува и полни Здравје Самарџи - Берово, Самарџиски Венцо - 033 470-690
Јави се прашај, можеби ќе има кој да го донесе. Инаку многу е вкусен, со шеќер ми е многу благ, па почнавме да земаме без шеќер.
Поздрав и пиши што си направила (a2)
Слика на членот
Lady D
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1531
Придружен: 01 Окт 2010, 17:24
 Му се допаѓа: 10
 Им се допадна: 22

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвната слика

Испратиод ani4ka » 05 Апр 2013, 00:19

ај да си прашам дали знаете од каде може да се набави ова семе од коприва освен од билна аптека, бидејќи во мојот град билна аптека за жал нема
Слика на членот
ani4ka
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 444
Придружен: 14 Јун 2012, 12:09
 Му се допаѓа: 133
 Им се допадна: 219

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвната слика

Испратиод Debora » 05 Апр 2013, 01:19

Аничка ако нема во твојот град, можеби ќе можеш да си нарачаш од друго место, каде што има билна аптека. Како што го фалат, убаво е да пробаш. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13610
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвната слика

Испратиод anuvce » 05 Апр 2013, 13:28

Ani4ka proveri i po obicnite apteki jas imam zemano od zegin ili mozes da najdes i po golemite marketi ne e skapo 100 g otprilika e 50 denari pozz
Слика на членот
anuvce
Нов член
Нов член
 
Мислења: 52
Придружен: 03 Ја 2013, 18:20
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 38

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвната слика

Испратиод ani4ka » 05 Апр 2013, 13:52

da da si kupiv denes seme od obicnite apteki pa ke probam da vidam kako ke deluva.blagodaram na odgovorite anuvce i debora (a2)
Слика на членот
ani4ka
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 444
Придружен: 14 Јун 2012, 12:09
 Му се допаѓа: 133
 Им се допадна: 219

Re: Семе од коприва и друго за подобрување на крвна слика

Испратиод ani4ka » 07 Мај 2013, 14:45

eve i jas da si pisam deka med so seme od kopriva i aronija mi pomognaa vo podobruvanje na krvta :) sega mi e 125. bez apcinja samo so ovie raboti i mi se podobri. pa site sledni trudnici da znaete deka stvarno pomaga (thumbsup)
Слика на членот
ani4ka
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 444
Придружен: 14 Јун 2012, 12:09
 Му се допаѓа: 133
 Им се допадна: 219

Следно

Return to Здравје и компликации во бременоста

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин