Роденденски торти

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Роденденски торти

Испратиод bibusoh » 14 Апр 2010, 03:39

Ajde mamicki kazete kakvi rodendenski torti imaa vasite malecki za prviot i normalno za narednite rodendeni (b7) .
Za rodendenot na Stefan e uste rano ama jas sakam uste od sega da se spremam i da si imam idea (confus) .
Ako imate slikicki uste poubavo (thumbsup)
bibusoh
Нов член
Нов член
 
Мислења: 44
Придружен: 26 Мар 2010, 23:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 1

Re: Rodendenski Torti

Испратиод Annabel » 14 Апр 2010, 09:58

Имаме неколку играчки Џив-Џив дома, многу ги сакаше кога беше бебе, и нормално, таква торта си доби (smile) .

Еве ви и сликичка од тортата:

[ img ]
Слика на членот
Annabel
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 672
Придружен: 09 Ное 2009, 22:21
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Rodendenski Torti

Испратиод Annabel » 14 Апр 2010, 10:00

Е ова морам да ви го кажам.

Моите старосвати биле на роденден кај едно детенце и ни покажуваа слики од тортата. А тортата мораа да ја сликат (за зафрканција), зашто на нејзе, ни помалку, ни повеќе, имаше слика од нејзиното височество Шехерезад... (sr)
Слика на членот
Annabel
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 672
Придружен: 09 Ное 2009, 22:21
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Роденденски торти

Испратиод bibusoh » 14 Апр 2010, 17:12

Lelelele tortava e prekrasna (thumbsup) , i i jas se mislev okolu Gjivgji (confus).
bibusoh
Нов член
Нов член
 
Мислења: 44
Придружен: 26 Мар 2010, 23:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 1

Re: Роденденски торти

Испратиод Annabel » 14 Апр 2010, 19:09

Нема да згрешиш...баш е детска. (thumbup)
Слика на членот
Annabel
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 672
Придружен: 09 Ное 2009, 22:21
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Роденденски торти

Испратиод mihaela » 23 Ное 2010, 11:02

Кога сме веќе кај роденденските торти јас имам едно прашање.Дали знаете како може да се добие црвен шлаг или евентуално црвен фондан за украсување на тортата.Дали се купува готов или треба да се обои.Јас сакам самата да му направам торта за роденденот на син ми и сакам тоа да биде кола но мора да биде црвена затоа што таа е неговата омилена,но незнам каде да набавам соодветен материјал. (confus)
mihaela
Член
Член
 
Мислења: 116
Придружен: 17 Ное 2009, 16:57
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 4

Re: Роденденски торти

Испратиод Alexa » 23 Ное 2010, 15:22

Јас мислам дека не се продава црвен шлаг, а камоли фондан. Има боја во прав, па си го боиш шлагот или фонданот каква боја сакаш. Порано купуваше мајка ми од таа малата слаткара на влезот во трговски. Провери, можеби имаат и сега. Ако не, веројатно може да те упатат каде има.
А колата е таа од Cars? Омилена му е и на синчето на другарка ми (joy)
Слика на членот
Alexa
Член
Член
 
Мислења: 219
Придружен: 17 Окт 2010, 13:06
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Роденденски торти

Испратиод mihaela » 23 Ное 2010, 17:12

Да колата е од цртаниот д карс,секој ден го гледат.Јас најдов слика со колата мекквин и сакав неа да ја ставам на правоаголна торта,но случајно на интернет видов роденденска торта со облик кола мекквин.Така решив да се потрудам и јас малку повеќе и да се обидам да ја направам и тортата од син ми малку по оригинална (smile) .Па сега се зависи од тоа дали ќе успеам да обезбедам соодветен материјал.Инаку благодарам за советот и обавезно ќе побарам прехрамбена боја,па се надевам дека ќе најдам. (jmp) Ако успеам да ја направам тортата ќе објавам и слика,но тоа ќе биде за месец дена.
mihaela
Член
Член
 
Мислења: 116
Придружен: 17 Ное 2009, 16:57
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 4

Re: Роденденски торти

Испратиод Ana.I » 24 Ное 2010, 20:55

za site koj sakaat da pravat figuri na torta,a ne znaat kako,moj sovet e najlesno se pravat od lokum i seker,ubavo ke go izgmecite lokumot i ke dodavate seker,smesata da stane srendo tvrda,ne premnogu meka,potoa si dodavate prehrambena boja i pravite figuri,ili mozete so sukalo da napravite kora i da ja oblozite cela torta,primer so zelena kora,da izglrda kako treva.Figurite se veke vasa idea
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Роденденски торти

Испратиод mihaela » 20 Дек 2010, 15:33

Јас се потрудив малку повеќе и успеав да ја направам тортата за синми во форма на кола,но за жал не беше колата мекквин од карс затоашто наместо црвена испадна розева,ставив две пакетчиња со боја но сепак беше розева (rolll) .Но најважно од се е тоа што синми сепак беше задоволен затоашто имаше торта -кола и дури му беше жал што требаше да ја сечеме (laugh1) .А искрено и јас сум задоволна затоа што ми успеа рецептот,а за бојата не е некој голем проблем затоа што битен е обликот и вкусот (smile) .А формата ја добив така што на правоаголна торта најзгора со помош на смеса од бисквити и ореви измешани со шербет и малку изматен маргарин,ја направив хаубата во полукружна форма.После со црвен шлаг ја премачкав сета торта а со бел шлаг ги направив прозорците,а за колца ставив округли колачиња.Составот на тортата е сепак по сопствен избор,според вашите желби. (thumbsup)
mihaela
Член
Член
 
Мислења: 116
Придружен: 17 Ное 2009, 16:57
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 4

Re: Роденденски торти

Испратиод Alexa » 21 Дек 2010, 10:10

Браво Михаела (thumbsup) Може да ставиш и сликичка да а видиме тортата, кога веќе не може да ја пробаме (joy)
Слика на членот
Alexa
Член
Член
 
Мислења: 219
Придружен: 17 Окт 2010, 13:06
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Роденденски торти

Испратиод Saricka » 03 Мар 2011, 04:52

Skopjanki, mnogu golem izbor na prehrambeni boi i site sostojki potrebni za fondan, razni ukrasi imate vo edno malecko prodavnice na bitpazar, mu doagja na samata avtobuska postojka karsi 26 ti juli, od stranata na fakultetite. Ke vi tekne kade e. Dosta e snabdeno prodavniceto.
Слика на членот
Saricka
Нов член
Нов член
 
Мислења: 23
Придружен: 24 Феб 2011, 18:43
Локација: ohrid
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Роденденски торти

Испратиод Saricka » 03 Мар 2011, 04:58

Inaku za rodendenot na kerka mi imavme torta so fondan, so Jagodica, ama iskreno od taa na slikata do taa sto ja dobivme imase gooolema razlika. Site ja bendisaa mnogu, ama ne ja imaa videno slikata (laugh1)
Ama toa e, ovde nemame mnogu izbor, edinstvena sto pravi takvi torti e edna zena vo struga, i taa ne e kojznae kolku vesta, ama se podobruva, hahahaha.
Za skopje znam deka Kanela se nezamenlivi, ama neznam dali ste videle po FB sliki od torti od edna velesanka Grozdanka? Zenata e umetnik, znaci nemam zborovi, najdobra e !
Слика на членот
Saricka
Нов член
Нов член
 
Мислења: 23
Придружен: 24 Феб 2011, 18:43
Локација: ohrid
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Роденденски торти

Испратиод Mamino_srce » 18 Сеп 2012, 18:22

Ово е тортичка за нашиот прв роденден. (smile)

[ img ]
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Роденденски торти

Испратиод cucamaca » 18 Сеп 2012, 19:00

Леле колку е прекрасна!!! (thumbup) (thumbup) (thumbup)
Од каде е?
Слика на членот
cucamaca
Член
Член
 
Мислења: 127
Придружен: 24 Авг 2012, 17:18
 Му се допаѓа: 18
 Им се допадна: 9

Re: Роденденски торти

Испратиод Mamino_srce » 18 Сеп 2012, 19:19

Fala Cucamaca (smile) Inaku e od Vero.
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Роденденски торти

Испратиод maloto.japonce » 18 Сеп 2012, 20:57

Еве ја нашата роденденска торта (rad)


[ img ]

Uploaded with ImageShack.us

Мамино срце и вашата е прекрасна, баш е онака слатка ни пренатрупана ни ништо ама баш убава
Слика на членот
maloto.japonce
Член
Член
 
Мислења: 226
Придружен: 23 Ное 2011, 12:19
 Му се допаѓа: 15
 Им се допадна: 29

Re: Роденденски торти

Испратиод Nespretna » 18 Сеп 2012, 21:56

Остана ли некое парче од тортиве? Ако не, ништо не праиме, смао очите си ги наполнивме :)

Преубави се тортите!
Слика на членот
Nespretna
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1811
Придружен: 17 Мај 2012, 05:21
 Му се допаѓа: 92
 Им се допадна: 120

Re: Роденденски торти

Испратиод Mamino_srce » 18 Сеп 2012, 23:03

Ах, леле, ти бремена, па нормално дека ќе си поминеш низ темава (laugh1)
Ајде, мила, повели , нашата уште не е ни начната. (smile)

малото.јапонче фала. И вашата е слатка , права "девојачка" (joy) (laugh1)
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Роденденски торти

Испратиод Nespretna » 19 Сеп 2012, 01:07

Пааа... Не бев таква во почетокот на бременоста, ама изгледа сег ана бебето му се пријадува блакце (јас така се вадам), па морам да каснам. Посебно не можам да одолеам на вакви торти штои оддалеку уште ми викаат „дојди изеди ме!“.... Е како да не каснеш? (sad1)
Слика на членот
Nespretna
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1811
Придружен: 17 Мај 2012, 05:21
 Му се допаѓа: 92
 Им се допадна: 120

Следно

Return to Разно за децата

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин