Полип на матка

Полип на матка

Испратиод prvenka » 07 Мај 2010, 08:35

Me snema ali so razlog (sad1)
Na posledniot pregled kaj d-r Dimitrov od Remedika pred edna nedela mi ustanovi polip vo matkata,pa bidejki planiram da ostanam bremena mi preporaca da go izvadam.Taka da se resiv nabrzina da ne cekam se rasprasav dobro kaj koj doktor,mi rekoa deka Dimitrov bil najdobar i taka da zavcera bev na intervencija....i zamisli od eden polip izleze deka sum imala dva edno do drugo zalepeni i septum,toa e nekoj vid na pregrada vo matkata,doktorot mi rece ic da ne se sekiras od sledniot ciklus na rabota no jas sum izvadena od pamet....ke imam li problemi ponatamu za zabremenuvanje..ima li nekoj takvo iskustvo,posle takva intervencija da ostanal bremena bez problem,mnogu sum zasekirana (cry1) (cry1) (cry1) (cry1)
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 580
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 30

Re: Полип на матка

Испратиод Debora » 07 Мај 2010, 16:15

Првенка за полипот немој да се грижиш. Моја пријателка имаше, и го отстранија и потоа немаше никакви проблеми. За септумот не разбрав дали е отстранет. Септумот веќе може да прави проблеми ако не се отстрани. Ако е отстранет нема проблеми понатаму, немој да се секираш, за се си има решение.
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10034
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3614

Re: Полип на матка

Испратиод Kjara » 07 Мај 2010, 20:18

Првенка, Д-р Димитров го сметаат за најдобар за такви интервенции, чим он рекол дека нема проблем знали навистина нема. Не се секирај , верувам дека набрзо ќе не израдуваш (a2)
Kjara
Модератор
Модератор
 
Мислења: 439
Придружен: 11 Ное 2009, 18:48
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 6

Re: Полип на матка

Испратиод prvenka » 10 Мај 2010, 10:22

Da,da Debora i septumot go otstranil....samo sto istiot nieden ginekolog na eho go nemase videno taka da ne ni znaev deka go imam se dodeka ne dojde da se intervenira za polipot,i fala bogu sto se zavrsi se ok,bar taka rece d-r Dimitrov od Remedika,pa sega so gospod napred (unsure) Od sledniot mesec (ttc) ,rece doktorot posle sledniot ciklus,pa daj boze da bide pobrzo da ne me utepa psihata (cry1)
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 580
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 30

Re: Полип на матка

Испратиод prvenka » 10 Мај 2010, 10:27

Kjara,bogami d-r Dimitrov e prekrasen covek i strucnjak,nema nekoj sto ne kazal deka e golem strucnjak.Za histeroskopija i laparoskopija e prviot koj pocnal da raboti i iskreno eptem mi vleva doverba,sto e i najvazno.Ne idam vise po drugi ginekolozi sakam kaj nego da prodolzam,mislam deka e prav izbor (thumbsup)
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 580
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 30

Re: Полип на матка

Испратиод Debora » 10 Мај 2010, 15:57

Септумот најчесто се открива со ХСГ или хистероскопија, затоа не се гледал на ехо. Штом е отстранет ич да не се секираш. Да се надеваме дека уште следниот месец ќе има резултат, ама дури и да не биде за 1 месец, ќе биде наредниот. Лошо е кога има пречка, а не се знае за неа (како досега што било). Штом пречката е отстранета, само опушти се, ќе видиш наскоро дека си (t3) и ќе славиме. (thumbsup)
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10034
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3614

Re: Полип на матка

Испратиод prvenka » 19 Мај 2010, 11:46

Pijam ciklo proginova i estrofen,taka mi rece doktorot...do ciklusot.Posle menzis na kontrola.
Imam uste osum dena od terapijata da ispijam,i posle bi trebalo ubavo da dobijam pa na kontrola (sad1) Edvaj ja cekam taa kontrola i da pocnam so folikulometrija,da vidam kako ke bide situacija (cry1)
prvenka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 580
Придружен: 19 Мар 2010, 10:05
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 30

Re: Полип на матка

Испратиод ELIANA » 29 Јун 2010, 14:23

Пред околу 2 год. кога се одлучивме дека сакаме бебе, отидов на преглед на гинеколог за да видам дали се во ред, да не има некоја инфекција и сл. за да се реши тоа пред да забременам. Се беше во ред, освен тоа што ми најдоа полип. Д-рот ми рече дека не е некој проблем, но може да претставува ризик во случај на бременост, затоа што може да расте. Ни рече да се стрпиме еден месец па пак да се вратиме на преглед. За жал полипот беше уште присутен. Јас сум Христијанка, и верувам дека има сила кога преку вера во молитва ќе застанеш пред Бог, и дека Бог ги слуша нашите молитви. Интензивно се молевме со мм ми и со други христијани околу месец дена после тоа. Отидов пак на преглед, и за слава на Бог, полипот веќе го немаше (sr) Некогаш има потреба од лекарска интервенција, може Бог да делува на таков начин, но јас Му благодарам на Господ што во мојот случај немаше потреба од тоа (bo) После тоа бебето не дојде веднаш; со Божја милост, забременив после година и неколку месеци, токму кога ќе требаше да правиме тестови за неплодност. Слава и благодарност до мојот Господ Исус Хрситос (cl) (smile)
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 369
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 17

Re: Полип на матка

Испратиод Peperutka » 28 Окт 2010, 20:41

Од кои причини настанува полип на матката,како се дијагностицира и лечи?
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 2311
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 897
 Им се допадна: 549

Re: Полип на матка

Испратиод Sashka » 28 Окт 2010, 21:45

Пред 4 години имав полип на грлото на матката.Причините за создавањето не се знаат...

До тогаш немав отидено на гин.преглед а си имав мака неколку месеци,можеби и подолго.
Знаев дека нешто не е во ред,затоа што ми се јавуваа крварења за време на однос и болки,и тоа не беше некое ситно крварење,ама од срам и страв не отидов веднаш на преглед (fr)

Кога конечно отидов на лекар, д-рката со обичен вагинален преглед го виде полипот,ми даде упат за во болница и отидов да ми го отстранат.Не беше ништо страшно самата процедура, ми пуштија во вената апаурин со не знам што, значи не беше со анестезија, ама и воопшто не беше болно (а јас сум гооолема плашливка-значи стварно не болеше (smile) ). Си дојдов дома по 2 саати од зафатот,колку да ми помине замелушеноста од апауринот (и си искористив 2 недели боледување (а немаше потреба ни од 2 дена (rolll) )

Во брисот што ми го земаа излезе дека имам некоја бактерија,така да не знам...можеби и тоа имало врска...
Во секој случај,фала му на Господ, помина (thumbsup)
Sashka
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 799
Придружен: 01 Окт 2009, 22:08
 Му се допаѓа: 1381
 Им се допадна: 597

Следно

Return to Здравје

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин