Како ни се мајките?

Нашите постари теми

Re: Како ни се мајките?

Испратиод Marina » 16 Јун 2011, 19:01

ana i kikica vasite bebinja se 2-3 mesec neli? citav bas deka kaj mnogu od bebinjata se pojavuvale takvi grcevi okolu tretiot mesec i traele 2 nedeli do mesec dena i bebinjata togas najmnogu placele i najnemirni i razdrazlivi bile.a mozno e i da ne se grcevi tuku nesto drugo,neznacajno,ama pak okolu tretiot mesec se javuvale tie simptomi (confus) tie problemi okolu tretiot mesec bile tipicni samo kaj bebinjata od zapadna kultura i nikoj ne moze da objasni zasto e toa taka.se najubavo so bebuskite,odvaj cekam da se premestam na forumov (joy)
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 643
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 20

Re: Како ни се мајките?

Испратиод Ana.I » 22 Јул 2011, 22:36

Marina,nie bidejki vidovme mnogu maka so grcevite,jas mnogu se rasprasuvav,kako po pedijatri,taka i po majki koi veke go pominale toa.Grcevite mozele da se pojavat kon tretiot mesec i togas ne traat mnogu dolgo,no za zal najcesto se pojavuvaat so samoto raganje ili 2 nedeli po raganjeto i traat najcesto do tretiot mesec,no nekogas moze i do sestioi-vo ulazena sostojba.
Kaj Filip grcevite se pojavija 2 dena po raganje,a se smirija na dva ipol meseci.I nie na pocetokot si mislevme da ne e nesto bolno detevo,no site pedijatri kaj sto go odnesovme konstatiraa deka e zdrav i deka ima mnogu jaki grcevi.Mozam samo da kazam fala bogu sto pominaa,zosto toa bese ziv kosmar i za nas i za bebeto.
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 523
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 8

Re: Како ни се мајките?

Испратиод kikica » 25 Јул 2011, 23:16

Ete taka napravivme polni 4 meseci (joy) se uste sme samo na cickanje i super si napreduvame, bebusko ima 7 i pol kg se smee, guga i brbori razni soglaski i samoglaski, duri i si imame nekoi igricki abe se pointeresen e so vremeto ne osetiv koga pominaa mesecite (smile) navecer si spie od 10 do sabajle do 10, stanuva samo za cicanje na 3-4 saati i pak zaspiva, a denje si dremnuva po pola saat na sekoi 1,5 casa do 2h, taka da ovaa mama e srekna, naspana, i sekoj den blagodarna na Boga sto go imam najubavoto since na celiot svet (bu) e sega da ne se lazeme si ima i po nekoja maka, gradite se uste mi se zgrutcuvaat od vreme na vreme pa moram da se izmolzuvam od vreme na vreme, grbot i polovinata se uste me bolat, kosata mi paga dosta i nasekade naogam vlakna, nemam mnogu vreme za domasnite obvrski a kamo li za sebe...no seto toa e nebitno i se zaborava so samo edna nasmevka na moeto buce (laugh1) vo samo edna negova nasmevka ja ima ubavinata na celiot svet! (a2)
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 251
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Како ни се мајките?

Испратиод ELIANA » 06 Авг 2011, 23:49

Здравоо (m)

Како сте?

Ајде да ве поздравам и да пишам нешто.
Ние сме супер, бебушка моја е сонце на мама и на тато (lovet) Не знам дали мене ми се чини така, ама е многу лесно бебе (laugh1) Немам некои проблеми со неа. Мирна е, си јади добро, се смее најчесто, спие добро, срценце мое (love5) Бидејќи дома е само со мене (родителите и роднините ни живеат во други градови), се плашев да не се приврзи премногу со мене, па да не сака да оди кај други луѓе и нон-стоп да е залепена за мене. Но не е така (smile) Си оди без проблем кај други луѓе, кога одиме на посета надвор од Ск, но и кај првпат што ги гледа, нема проблем (laugh1) А многу сака со деца да си игра. Луѓето викаат: Знае ова бебе да плаче? и Да ти е мерак да чуваш вакво бебе (thumbsup) Фала Му на Господ Исус за неа, навистина ни е голем благослов!! Мислам, да имаш бебе е благослов во секој случај, но нам ни е уште поголем затоа што е срценце (love5) Вакви бебиња и десет се чуваат :grin:
Секој ден сум Му благодарна на Бог, и просто се восхитувам како можеше вакво убаво бебе да ни се роди, колку е прекрасно и чудесно создадена од Бог (lovet) (секако дека сите мајки си мислат така за нивните бебиња, а и така треба (thumbsup) )
Од пред некоја недела има 3,4 запчиња, и исто така почна да лази, и сака да оди насекаде и да фати се. Но, знае дека има огранучувања и дека не смее се, дури и ме послушува, знае кога ќе и кажам НЕ дека не смее тоа да го фаќа. Дури се зачудив, вчера бевме на гости, и сакаше да гиба кај што не смее, и ќе и кажев, не таму, и се тргаше навистина. Дома некогаш за нешто треба неколку пати да и кажам за да се тргне, а ваму од прва послушуваше, што особено ме радува.
Откако дојде летото, нема ден да не сме излезени после 17, 18ч. Па цел ден дома, и веќе не ни се седи, и го чекаме мм да си дојди, и одиме ;-) Бевме и до Охрид, и многу и годи. Уште малку и ќе одиме и на море, па се надевам таму ќе ја ставиме во вода, бидејќи во Охрид беше ладна водата, па не се ни обидов.
Бидете ми поздравени и благословени вие и вашите дечиња (a2)
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 369
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 17

Re: Како ни се мајките?

Испратиод kikica » 16 Авг 2011, 14:14

Eliana mnogu se raduvam sto ste dobri i sto tvojata kerkicka super si napreduva i e srekno detence, i jas so moeto since mozam samo da se falam, sonce na mama i tato, pred 2 nedeli go odnesovme na prviot odmor, na planina, i super si pominavme, po patot vo glavno si spiese, stanuvase samo da cica i pak si zaspivase a imavme pat od nekade 6 casa, a za tamu nemam zbor, izgleda od planinskiot vozduh bese no samo spiese, ke go stavevme vo kolicka i vednas zaspivase a nie sekade mozevme da setame, ne osetivme deka dete nosime :) a koga bese buden bese sreken i samo gugase i se smeese:) prvata vecer potesko zaspa izgleda deka nova sredina, no drugite noki si spiese isto kako doma, a i od ko se vrativme si prodolzi isto i fala mu na Boga nisto ne mu se poremeti :) Pred nekoj den bevme i na pedijatar i se e super, doktorkata rece deka kaj i da e ke ni izlezi prvoto zapce (joy) malce e porano no ete gotovo bilo da izleze (smile) sega samo proveruvam i so kef go cekam zapceto (laugh1) pozdrav do site i bidete mi dobri i srekni (kup)
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 251
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Како ни се мајките?

Испратиод ELIANA » 16 Авг 2011, 15:13

Мило ми е Кикица што сте добри, и што сте имале убав одмор на планина :grin: Па сигруно му годел воздухот на синчето, баш убаво (thumbsup) А за запчето, не знам дали знаеш, јас не знаев, ќе му проверуваш со обично лажиче. Ако мислиш дека има нешто, ќе го чукнеш лесно на местото, и ако има запче ќе се слушне звук (lovet)
Поздравче (a2)
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 369
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 17

Re: Како ни се мајките?

Испратиод Marina » 27 Авг 2011, 20:06

konecno da se prefrlam na ovaa tema (joy)
Bebushov moj e epten miren za sega,ili spie ili si gleda so ocinjata naokolu i guga,edna vecer placese,kojznae sto mu bese..na babicata i se vide zolt pred nekoj den,pa otidovme da mu go proverat bilirubinot i dobro bese,nema zoltica.istiot den otidovme i vo prodavnica so bebeto,toa vo transporterot si spiese,i majka mi i tetka mi me karaa zasto tolku malo sme go iznesuvale.sakam vekje sledniot vikend da go prosetam so kolicka nadvor.kolkavi bea vasite bebinja koga gi iznesovte nadvor za prv pat?da ne e stvarno mnogu rano?
inaku dobro se snaogjam,super cica,samo se mislam dali go oblekuvam ubavo,se mi e strav da ne mu e ladno (confus) ke place valjda ako nesto ne mu stima.i go pokrivam so tenko kebence,ne sakam uste da go stavam vo vrekjata za spienje,mnogu e golema nekako sprema nego i strav mi e da ne se butne vnatre skroz.
e toa od mene za pocetok,bi mozela da pisuvam referati,aj da ne preteram (smile) puno pozdrav do site!
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 643
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 20

Re: Како ни се мајките?

Испратиод Happy_Mommy » 28 Авг 2011, 20:14

Marince i jas razmisluvav na taa tema. Toa se babini devetini koi se pocituvaat samo kaj nas. Tuka gledam epten mali bebinja po nekolku dena , pa majkite si gi iznesuvaat. Zdravje , ako e se vo red poveke od dve nedeli ne cekam. Lele Marince , letna vremeto. Mislam vcera ti ja cestitav 30-ta nedela (laugh1) od koga se porodi ti epten sum vozbudena, mozebi zatoa sto pisavme na temata za trudnici. Sega tamu e epten osameno, ja nema i Mamino_srce se nadevam se e vo red so niv.

Pozdravce mamicki (bu)
Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 632
Придружен: 17 Мај 2011, 21:34
Локација: USA
 Му се допаѓа: 5
 Им се допадна: 76

Re: Како ни се мајките?

Испратиод JasminaJN » 01 Сеп 2011, 12:15

Маринче мило ми е што сте добро има посебна тема за прво изнесување на бебе, јас чекав да наполни 2 недели лично ми беше шубе помало да го изнесувам, а за тоа до 40 дена да не се изнесува мене ми е чиста глупост. За ставање во врекичка не ти треба топло е, со една пелена покри го и доволно му е , се разбира ќе му облечеш и маиче со долги ракави и бодибенкица со долги сепак е мало.
Хепи_мам баш и јас ја помислив Мамино срце се породи ли?
Поздрав до сите
Имајте убав ден
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 627
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Како ни се мајките?

Испратиод Marina » 29 Сеп 2011, 00:24

aj malce da ja zivneme temava,eve i mamino srce se porodi pa da si razmenuvame iskustva (smile) ja sum dobra, vo sabota oficijalno mi zavrsuvaat tie 6 nedeli porodilno sto vikaat,a ja se osekjav super i nekolku dena posle poragjaj,taka da na mene porano mi zavrsi (laugh1)
bebush moj imase grcevi nekolku dena,sea se sredi,spie od 11 do 9 (se budi za cicanje samo) .koga setame nekade ili koga e vo transporterot si spie celo vreme,taka da mozeme bez problem da setame nekade ili vo restoran da ideme,kako kuklicka ni e (lovet)
se na se sum prezadovolna od celata situacija,mislev deka ke bidam napnata i zagrizena i deka ke me fakja panika ako ne znam sto da pravam.mislam deka kikica ednas kaza deka ke znam sto da pravam koga ke se rodi bebush,instiktivno,i stvarno taka,ko cel zivot bebe da sum cuvala.i moite ,mm i sveki se duri iznenadeni.moite vikaat nie dojdovme da ti pomagame ti se sama pravis,majka mi samo me fali po rodnini (a mene edno loso (laugh1) ) se nadevam ke bide vaka i koga ke potporasne,ama imam dobro cuvstvo (thumbup)
kako se drugite mamicki,sto ima novo kaj vas,Ana.I ja nema nesto...a i Petra dolgo vreme ne sum ja citala,znae nekoj nesto?pozdravce do site! (kup)
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 643
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 20

ПретходнаСледно

Return to Архива

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Yahoo [Bot] и 3 гости