Породилно отсуство

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Породилно отсуство

Испратиод Annabel » 16 Ное 2009, 14:51

Дали има некој информација колку трае породилното отсуство. Се зборуваше дека ќе трае 12 месеци. Дали има нешто од тоа?
Слика на членот
Annabel
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 672
Придружен: 09 Ное 2009, 22:21
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Породилно отсуство

Испратиод MAMA_M » 17 Ное 2009, 15:10

сеуште е по старо, само девет месеци....еве јас ги користам последните денови од породилното. го отворив 22 дена пред породувањето
MAMA_M
Член
Член
 
Мислења: 125
Придружен: 14 Ное 2009, 21:32
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 1

Re: Породилно отсуство

Испратиод Ana.I » 26 Феб 2011, 00:58

Имам едно прашање за кое можеби требаше да отворам нова тема,но ке го поставам овде

Доколку има на форумов некој што работи како сметководител во приватна сметковотствена фирма или доколку има вакво искуство како моето,ве молам пишете ми

Денес добив телефонска информација од газдата на работа дека во деновиве треба сама да ја однесам потврдата од гинекологот за породилно боледување во сметководство затоа што ке сум требала да помирам таму некои сметководствени услуги во вредност од околу 2000 или 3000 денари.Го прашав за што е тоа плакање пошто до сега не сум слушнала на никој да му бараат вака паи и одговорот беше-епа ако сакаш на време да ти ја средат документацијата за сите 9 месеци додека си на породилно и да не ти каснат со поднесување на документите или било какви други проблеми,ке си платиш.

Штооооо (scared) (scared) (scared)

Јас не се разбирам многу,но ова не мириса добро,или сака некој да си стави пари во џеб-да ме искористи или газдата не сака да си ги подмири неговите сметководствени трошоци,друго не разбирам што би било.Утре маж ми ке оди кај некој луѓе да се распраша за што станува збор,па ке видиме каква работа ке испаде,ама овде мене нешто не ми звучи нормално.

Ве молам ако знаете да ми одговорите-ви благодарам
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Породилно отсуство

Испратиод Debora » 26 Феб 2011, 01:51

Ана.И распрашајте се убаво, овака звучи како газдата да сака да избегне трошоци. Пиши што ќе ти кажат. Неверојатно е какви се глупости можат да смислат луѓето. (hair)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13635
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5524
 Им се допадна: 3628

Re: Породилно отсуство

Испратиод Ana.I » 26 Феб 2011, 02:12

И мене така ми изгледа Дебора,јас на неколку места се распрашав денес и ми викаат дека јас не треба ништо да плаќам,ама ако газдата се договорил со нив он да се ослободи од трошоци и јас да си ги платам сама ке сум немала друг избор.Само највеќе ме иритираше кога ми рече дека 50 евра не биле многу пари,а за мене со 10 500 плата и тоа како се многу пари.
Ќе одам и дирекно во сметководство од понеделник со маж ми,па ке видиме што ке направиме,ама веќе преку глава ми е од коштаплерски работи.

Ако некој знае нешто повеќе за ова,ве молам пишете ми,сакате тука,сакате преку лична порака.
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Породилно отсуство

Испратиод kikica » 26 Феб 2011, 20:21

AnaI i jas sega sreduvam za porodilnoto, do sega ne mi pobarale ni denar edinstveno sto mi pobara smetkovoditelot bese Izvastaj od maticen ginekolog smetkite si gi podmiri gazdata kako sto gi podmiruva site drugi smetkovodstveni raboti dosega. E sega izgleda ti si popadnala da nezgoden gazda i plus necovecen sto od tebe bara pari bas sega koga znae deka ti se najpotrebni so ogled na toa deka parite od porodilnoto gi kasnat 3-4 meseci znaci tebe ti trebaat tie 3000 sega ako ne drugo barem osnovnite trosoci da si gi podmiris, vloski i peleni da ima da kupis. ehh se nerviram koga ke slusnam vakvi raboti, no tvoe e sega da mislis samo na bebceto i da ne se sekiras prasajte si i nekoj advokat dali imate osnova da tuzite?? i uste nesto, na sekoja prvorodilka i sleduvaat pari okolu 4500 denari, samo treba vednas po poroduvanjeto da podneses dokumenti prvite den-dva!!! prasaj si i za toa ako ne si prasala do sega. pozdravce (a2)
Слика на членот
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 272
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Породилно отсуство

Испратиод Ana.I » 26 Феб 2011, 21:48

е драга Кикица,денес газдата се крие од мене да не кажам како што,бидејки јас вчера бурно му изреагирав,игледа не го очекуваше тоа од мене,ама се зезнал.Денес не можев ништо да се распрашам бидејки повекето сметководствени бироа не работат во сабота,ама од понеделник нема така да ја оставам работата.На крај краишта не е проблемот толку за 50 евра,што за жал во моментов ги немам ама ке се снајдам,само не сакам никој да прави будала од мене.
Само не знам кај ке им оди душата на овие приватњациве.....страшно
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Породилно отсуство

Испратиод Marija » 28 Феб 2011, 00:50

Ana stvarno zalam za tvojata sostojba! a be so ova gazdive da se poremetis, ama nema arno ni toj da vidi. Sigurno izbednuva trosoci. Tuku ako sakas kazi kade rabotis? Ti posakuvam lesno poroduvanje ubavo trudnicko otsustvo i posle da si najdes podobra rabota!
Marija
Нов член
Нов член
 
Мислења: 43
Придружен: 24 Окт 2010, 10:00
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Породилно отсуство

Испратиод Ana.I » 28 Феб 2011, 18:10

Само да ви се пофалам,од утре сум официјално на породилно боледување,инаку денес газдата во последен момент нешто се премисли,ми вика не треба ништо пари,јас ке ги средам документите,изгледа не сакаше да се сретне со маж ми денес,бидејки маж ми сакаше да дојде и да поразговара малку со него.Како и да е,се надевам дека нема нешто да ме зезнат и овој месец дена или колку ке бидат ке се уживам во подготовките за доаѓањето на моето бебушче.
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Породилно отсуство

Испратиод Petra » 28 Феб 2011, 19:19

Ana.I навистина се радувам што од утре ти започнува породилното отсуство и да не се осмели да те зезне газдата на фирмата оти (fr)
Овој месец нека ти помине многу убаво и радосно во последните подготовки за доаѓањето на најсаканата личност (lovet) и остатокот од породилното да си поминете најубаво со твоето душиче. (b7) :-*
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Породилно отсуство

Испратиод Ana.I » 28 Феб 2011, 20:11

Petra wrote:Ana.I навистина се радувам што од утре ти започнува породилното отсуство и да не се осмели да те зезне газдата на фирмата оти (fr)
Овој месец нека ти помине многу убаво и радосно во последните подготовки за доаѓањето на најсаканата личност (lovet) и остатокот од породилното да си поминете најубаво со твоето душиче. (b7) :-*Fala ti Petra,od srce (a2)
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Породилно отсуство

Испратиод Ana » 02 Мар 2011, 14:25

koja e procedurata za porodilno? dali mota maticen ginekolog da go otvori?
bidejki jas si odam vo sistina znaci deka ke treba da baram i maticen... od koga pocnavte da odite kaj maticen ginekolog?
Слика на членот
Ana
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 792
Придружен: 20 Ное 2009, 12:24
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 11

Re: Породилно отсуство

Испратиод Peperutka » 02 Мар 2011, 17:01

Ана супер што си на породилно,сега овој период уживај максимално во подготовките за доаѓањето на свет на твоето чедо (b4) одмарај се и уживкај зошто после од слатките обврски кон бебчето нема да имаш многу време (a2) (a2) (a2) Ти посакувам да бидеш најдобрата мајка на светот! (bu)
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3323
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 650
 Им се допадна: 435

Re: Породилно отсуство

Испратиод Ana.I » 02 Мар 2011, 17:55

Fala ti Peperutka,najmnogu (a2)

Ana,mora da imas maticen ginekolog za da ti otvori porodilno boleduvanje,privatnite ginekolozi ne mozat da pisuvaat nikakvi boleduvanja.Inaku nema nisto slozeno kako procedura za otvaranje na porodilno boleduvanje,samo mora da imas 6 meseci staz bez prekin-za da ti sleduva porodilno.Maticniot ginekolog ti zaveduva vo kartonot od koj do koj datum si na porodilno i ti pisuva potvrda-kako upat izgleda,vo 3 primeroci,eden ostanuva kaj nego,a drugite 2 gi davas vo smetkovodstvo vo firmata vo koja sto rabotis.
Inaku jas imam maticen gin. uste od pocetokot,on mi ja vodi cela bremenost,privaten e,no raboti so kartoni.No znam deka mozes da si odberes maticen gin.,a bremenosta da si ja sledis na dugo-privatno mesto.
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Породилно отсуство

Испратиод martina_boss » 05 Мар 2011, 15:43

mila Ana vo pravo e Ana.I kako sto ti veli taka treba. jas isto si zimav porodilno od kaj maticniot lekar isto privatna ordinacija sto raboti so kartoni. mene mi davase porodilno bolovanje za dva meseci unapred za da nemora sekoj mesec da odam. so toj list odis vo smetkovodstvo i drugoto e nivna griza, na tebe e samo da cekas paricki. sigurno nema da dobies porodilno ( pari ) uste prviot mesec posto kasni 2,3 meseca ama posle od koga ke pocnat da doagaat redovni se.
a ti da si uzivas vo sekoj moment od tvoeto porodilno otsustvo i bas ubavo vreme ti se pogodi celo leto e pred tebe ke si se setate. pozdrav
Слика на членот
martina_boss
Нов член
Нов член
 
Мислења: 31
Придружен: 02 Мар 2011, 15:57
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Породилно отсуство

Испратиод moni » 05 Јун 2011, 19:49

zdravo (smile) Sakam da prasam dali nekoj moze podetalno da mi objasni za porodilnoto boleduvanje.
kolku vreme treba da si najmalku osiguran za da mozes potoa da zemas paricen nadomestok,i koga treba da se otvori boleduvanjeto?Ne mi se bas jasni ovie raboti (confus) pa ve molam za informacii
moni
Нов член
Нов член
 
Мислења: 1
Придружен: 05 Јун 2011, 19:42
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Породилно отсуство

Испратиод DemetraD » 17 Дек 2011, 18:21

Здраво девојки !!! ме интересира колку стаж треба да имаш за да имаш право на породилно и дали откако ке отидеш на породилно и фирмата престане да постои социјалното ти исплаќа 9 месеци?
Слика на членот
DemetraD
Член
Член
 
Мислења: 170
Придружен: 05 Ное 2011, 12:24
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 8

Re: Породилно отсуство

Испратиод kikica » 18 Дек 2011, 11:32

Jas znam deka treba najmalku 6 meseci da si vraboten za da mozis da zemas porodilno, toa se zema i vo bremenost odma od kako ke vlezes vo 9 mesec i treba da ti go otvori maticen ginekolog, a moze i da cekas do kraj t.e do denot na poroduvanje. Se zema tolku kolku sto e platata. No ako firmata ne postoi mislam deka nema ni isplata zatoa sto toa e boleduvanje, ako nema firma nema sto da se isplakja boleduvannje po logika taka mi idi. Mozes da zemes samo ona sto e socijalna pomos za prvo dete, 5000 den nekade, ako ti e ova prvo dete. No i tie a i ovie od porodilnoto gi isplakjaat duuuri po nekolku meseci, jas na primer se porodiv vo mart a mi gi isplatija za prvo dete vo juni a od porodilnoto vo avgust (confus)
Слика на членот
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 272
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Породилно отсуство

Испратиод iva-iva » 04 Ја 2014, 03:32

дали знаете колку % од платата следува и ке добијам како породилно?? целата или некој % ??? како е кај вас?? фала
Слика на членот
iva-iva
Нов член
Нов член
 
Мислења: 95
Придружен: 03 Дек 2013, 18:59
 Му се допаѓа: 16
 Им се допадна: 25


Return to Породување

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин


cron