Вонматерична бременост

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Вонматерична бременост

Испратиод Maca » 18 Ное 2009, 10:12

Ja otvoram ovaa tema bidejki e najopasnata i smrtonosna situacija so koja sto moze da se sooci edna zena......
Zaci toa e bremenost so istite simptomi kako i najnormalnata bremenost,no plodot ne sleguva vo matkata tuku se vgnezduva najcesto na zidovite od jajcevodot.Pricina za toa se Klamidija,izvijugani kanali a najcesto se javuva posle neuspesna IVF postapka,bidejki terapijata sto se prima gi zabavuva resickite vo kanalot i tie ne se vo sostojba da go isturkaat plodot vo matkata.Isto ovaa bremenost se jkavuva i pri IVF ciklusi...malku nelogicno bidejki embrionite se stavaat direkno vo matka,no moze da zalutaatvo kanalot ako toj e neprooden golema e verojatnosta za toa....Jas ja lecev so medikamenti no ne uspeav pa se operirav izvaden mi e leviot kanal.Celata zabuna e vo toa sto imav pozitiven test i dobiv menstruacija,a i ponataka bev bremena....e bas tuka e i opasnosta,sto ako ne napravev test povtorno???????????
Maca
Нов член
Нов член
 
Мислења: 10
Придружен: 17 Ное 2009, 11:47
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Debora » 23 Ное 2009, 20:35

Добро што сепак навреме се реагирало. Вонматеричната бременост е причина број еден за смртност кај бремените жени.

ШТО Е ТОА ВОНМАТЕРИЧНА БРЕМЕНОСТ

Кај нормалната бременост јајце клетката се оплодува во јацеводот и потоа патува до матката, каде ќе се всади.
crtez na ektopicna bremenost

Кај ектопичната (или вонматерична) бременост доаѓа до всадување или имплантација на ембрионот надвор од матката. Зборот ектопична значи надвор од своето место.

Во повеќе од 95% од случаите на вонматерична бременост импланацијата е во еден од јајцеводите. Многу поретко може да се случи ембрионот да се всади: во стомачната празнина надворешно на матката, во јајниците или во вратот на матката.

Во ниеден случај нема услови за одржување на бременоста. Како што расте ембрионот доаѓа до пукање на јајцеводот или другите органи, тешко крварење и го доведува во опасност животот на жената...

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/ektopicna.php
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13608
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Вонматерична бременост

Испратиод *Devojce* » 22 Ное 2012, 12:25

Zdravo devojki me nemase skoro cela nedela na forumov.Ajde da spodelam so vas sto mi se sluci.Na 14.11 bev na eho mi rekoa deka e edno bebe i nesto kako senka se gledase no nekaza sto e doktorot.Vo nedelata na 18.11. odsabajle pocna da me boli stomakot mooogu i jas spored bolkite mislev napad na bubreg deka e.Takvi bolki nikogas ne sum osetila.Otidov vo sistina mi stavija infuzija i lezev edno 2h tamu no poloso ipoloso bese.Izleze deka edno bebe e vo maatkata a drugata senka e ustvari vonmatericna bremenost,poradi kola puknala tuba i stomakot pocna da se polni so krv samo EDEN GOSPOD ME SPASI, me odnesoa pod hitno na operacija a na moite im kazaa deka ne se znae dali ke ostanam ziva,zamilete kako im bese niv jas samo bilkite gi osetiv neznaev sto se slucuva a tie kutrite ccc.Za sreka pak ke kazam fala mu na gospoda mene uspeaa da me spasat,vonmatericnoto go otstranija a bogami i drugoto bebce prezivea,pokaza srceva akcija i sega sum 6ta nedela.
*Devojce*
Нов член
Нов член
 
Мислења: 18
Придружен: 12 Ное 2012, 14:09
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 1

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Hera » 22 Ное 2012, 13:02

*Devojce* жал ми е што ова ти се случило. Тешко и страшно и не можам ни да замислам како им било на твоите родители. Многу ми е мило што сега си добро. Биди храбра и јака, чувај се и ти и јуначето што останало со мама. (a2)
Слика на членот
Hera
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1363
Придружен: 21 Ное 2010, 00:27
 Му се допаѓа: 120
 Им се допадна: 102

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Debora » 22 Ное 2012, 13:35

Девојче сте поминале низ тешка криза, фала Му на Бог што те спасил, а и тоа јуначето се изборило. Гушки, пазете се и сега да си имаш лесна и безгрижна бременост. (a2)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13608
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Peperutka » 22 Ное 2012, 13:39

*Девојче* многу ми е жал за ова што ти се случило (a2) Господ мил бил со тебе,сега само чувајте се и растете си со малиот борец кој расте во тебе (a2) Те чекаме во Труднички кафе муабет (smile)
Слика на членот
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 3316
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 644
 Им се допадна: 433

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Petra » 22 Ное 2012, 16:38

Девојче, жал ми е што ти се случило тоа. Фала Му на Бог што те спасил и што се спасило бебчето и да ве чува цело време. Да имате лесна бременост, да си уживате со бебушот во секој миг. (a2)
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Вонматерична бременост

Испратиод anabejbi » 22 Ное 2012, 19:20

Девојче многу ми е жал за тоа што ти се случило, нанекој начин знам како ти е, и јас имав вонматерична бременост, сега мора да бидеш храбра и да се опоравиш за другото бебенце. Ти посакувам лесна бременост.
А на кој начин остана бремена, со хормонска терапија ли? и кај кој лекар одиш.
Слика на членот
anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1296
Придружен: 21 Ное 2012, 18:19
 Му се допаѓа: 443
 Им се допадна: 956

Re: Вонматерична бременост

Испратиод *Devojce* » 22 Ное 2012, 21:09

Ova mi e ustvari vtora vonmatericna bremenost, so prvata pominav polesno,tubite bea zdravi i me tretiraa so metatraxsat,pa sledese hsg, pa histero i laparoskopija mi gi podvrzaa kanalite, pa prvo neuspesno invitro i sega vtorovo invitro.Go pravev vo sistina kaj popovik.Imav stvarno trnliv pat do zabremenuvanje, ova moevo na nikogo ne mu go posakuvam.
*Devojce*
Нов член
Нов член
 
Мислења: 18
Придружен: 12 Ное 2012, 14:09
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 1

Re: Вонматерична бременост

Испратиод malenaD » 22 Ное 2012, 21:55

Девојче страшно е тоа што ти се случило,но добро е кога се се средило,сега само храбро и со леснотија да си ја истераш цела бременост
Слика на членот
malenaD
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1576
Придружен: 03 Мај 2011, 11:30
 Му се допаѓа: 467
 Им се допадна: 276

Re: Вонматерична бременост

Испратиод *ena* » 20 Дек 2012, 16:47

Zdravo, jas sum nova na forumot no ve pratam postojano.E sega celata sum ?????Trebase da dobijam na 9.12 i otkako mi kasnese otidov na ginekolog i mi kaza deka imam cista na desniot jajnik 3.3cm a imam i nesto dr sto ne e bas vidlivo i e 2.5mm, napraviv ispituvanje i na krv i mi bese utvrdeno deka testot e pozitiven e sega mojot doktor mi vika rano bilo no imalo sansa za vonmatericna (sad1) a ponekogas vo denot imam slaba bolka vo leviot jajnik ponekogas slabo bockane vo cel stomak, pa me zaboluva polovinata.Dali ima sansa da e stvarno vonmatericna so ovie simptomi inaku mi zakaza pregled za vtornik demek togas ke se videlo tocno a do vtornik (cry1) ke poludam
*ena*
Нов член
Нов член
 
Мислења: 10
Придружен: 20 Дек 2012, 16:39
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 4

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Debora » 20 Дек 2012, 17:08

Ена прво добродојде на форумов. (dobr)
Второ, ти посакувам убава и лесна бременост. dance
Трето, овакви работи слушаме многу често, ама во најголемиот број на случаи жените си имаат најнормални бремености, само уште е рано за тоа да се утврди на ехо.
Мораш да се обидеш да се смириш, оти стресот сега ти е најголем непријател.
Ако не можеш да се смириш, јас на твое место би побарала мислење од уште еден лекар - колку да ти каже дека нема потреба од грижи. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13608
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Вонматерична бременост

Испратиод *ena* » 20 Дек 2012, 17:49

Fala Debora no jas sum celata vo ?????? da se nadevam deka ke ispadne se ok i dali nekoj znae dali Dr Nadica od gin.amb."MAMA"ima dobro eho se mislam da idam kaj nea za vtoro mislenje
*ena*
Нов член
Нов член
 
Мислења: 10
Придружен: 20 Дек 2012, 16:39
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 4

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Fiona » 20 Дек 2012, 18:47

*ena* за да бидеш сигурна оди на второ мислење, и ти препорачувам во Ремедика, зашто имаат одлични еха и супер доктори ( ова не е реклама, озбилно е така (laugh1)
Ајде стискам палци за мало бебуле и мислам дека се ќе биде во ред..
Пиши ни што ќе ти кажат
(a2)
Слика на членот
Fiona
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 340
Придружен: 13 Јул 2012, 12:56
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 37
 Им се допадна: 130

Re: Вонматерична бременост

Испратиод maried » 20 Дек 2012, 20:07

Ena јас имав вонматерична бременост, на ехо отидов поади рутински преглед ,не ни претпоставував дека сум бремена и докторот виде само циста друго ништо, е сега јас имав постојана болка во едната нога, поточно во колкот и препонот, таа болка траеше 2 недели, испитав и крв и се ама се беше добро, докторот ми даде флажил и примолут нор за цистата, е кога ги испив почнаа јаки болки неиздржливи и тогаш во болницата ми утврдија вонматерична. значи немој да паничиш и да се плашиш, можеби си е нормална бременост, почекај некој ден и побарај второ мислење обавезно, поздрав и да не известиш како ти е (smile) (smile)
Слика на членот
maried
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 400
Придружен: 12 Мај 2012, 01:22
 Му се допаѓа: 216
 Им се допадна: 329

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Mamino_srce » 20 Дек 2012, 20:11

Ена, прво добредојде и да продолжиш да не дружиш и во иднина. (smile)
Инаку, едно нешто што јас знам во врска во вонматерична бременост е дека жената чувствува силни болки во стомакот. Значи не слаби, пецкање или сл. туку силни болки. Не знам додуша кога тоа се случува, дали веднаш на почетокот или малку покасно кога плодот почна да расте. Сепак се надевам дека кај тебе не е тоа што доктор ти кажал дека е можно и затоа колку што е можно обиди се да не се нервираш. Всушност, јас да сум на твоето место, мислам дека не би издржала а да не одам и кај друг доктор. (smile)
Да ни јавиш како си и те мислиме. Поздрав.
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Вонматерична бременост

Испратиод *ena* » 20 Дек 2012, 23:12

Znaci bolkite pocnaa den-dva pred da treba da dobijam i toa bas bolki vo leviot jajnik samo mn poslabi od menstrualnite e sega nekogas ke se desi da me boli nekolku pati vo denot a bolkata trae nekogas 1-2min nekogas povekje ama ne se tolku jaki ko menstrualnite, i voobicaeno bolki vo polovinata e sega sum citala deka kaj vonmatericna i se prokrvaruva kako sto raste toa embrionot pa dali nekoj znae otprilika koj period moze da se desi toa a jas sekako ke si idam da vidam i vtoro mislenje, a bas se nadevav deka ke me izraduva doktorot no ke pocekam za vtoro mislenje i edinstvena uteha mi e toa sto valjda ako vo golem procent sumjal deka ne e ok ke me terase da napravam ispituvanje na bhcg a on mi rece deka da ne pravime dopolnitelni ispituvanja da pocekame do vtornik da vidime dali ke porasne i kade e tocno
*ena*
Нов член
Нов член
 
Мислења: 10
Придружен: 20 Дек 2012, 16:39
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 4

Re: Вонматерична бременост

Испратиод kukli4ka » 21 Дек 2012, 01:58

ena prvo dobredojde i od mene (dobr) ,i daj boze da si e sve vo red so bremenosta,inace i jas imam imano vonmatericna bremenost i sum operirana,inace vaka denot koga trebase da dobijam mi protece belo pranje so sokrvavica ednas i potoa nisto po sto i posumnjav deka ima nesto,napraviv test izleze pozitiven ,vo meguvreme imav bolki ama doktorot mi vikase sve e vo red a ne bev ojdena na pregled posto mi imase zakazano za eden tri nedeli,posle bolkite se zacestuvaa i bea pojaki valjda kako so rastel plodot pa bev na pregled kaj dr doktor mi rece pocekaj do ponedelnik posto matkata e spremna da go prifati [plodot,kao patuval,vo meguvreme pocnav da krvaram ne obilno ama mi se pojacaa i bolkite i mi dadoa dobroston,za da na denot na veridbata dobijam silni bolki poprateni so treska koi ne bea postojani,i otidov na pregled i me pratija vo sistina i tamu mi ustanovija vonm.taka da ne se sekiraj koga nesto ne e vo red se oseka ne se toa zanemarlivi bolki a i da se javuva krverenje,mene mislam mi se javi negde 5-6 nedela od bremenost a krvarenje imav mozda tri cetiri dena,ke bide sve vo red ne se sekiraj,ama i jas bi ti preporacala da si odis na vtoro mislenje
Слика на членот
kukli4ka
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 430
Придружен: 19 Апр 2011, 16:35
 Му се допаѓа: 17
 Им се допадна: 94

Re: Вонматерична бременост

Испратиод *ena* » 21 Дек 2012, 13:32

Jas sabajlevo bev na doktor i mi kaza deka nema nikakva vonmatericna tuku normalna bremenost samo mn e mal plodot ko zrno seker zosto e mn rana bremenost i bev najsrekna (rad) mi zakaza za 10-ina dena za srceva aktivnost zosto e mn rano da se slusne sega pa ke cekam a do togas ke uzivam edna griza pomalku i vi posakuvam na site da go pocuvstvuvate toa cuvstvo sto go osetiv denes (joy) i mi dade folna i utrogestan(vaginalno) em za cistata (koja sto denes bese 2.8 a neknja spored dr doktor bese 3.3 ) mozebi se namalila pa ke vidimi, mi kaza deka ne e tolku opasna cistata ponekogas sama od sebe se gubela (rad)
*ena*
Нов член
Нов член
 
Мислења: 10
Придружен: 20 Дек 2012, 16:39
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 4

Re: Вонматерична бременост

Испратиод Mamino_srce » 21 Дек 2012, 14:08

Честитки *Ена*, да имаш лесна и убава бременост. И продолжи да се дружиш со нас. ;-) Поздрав. (bu)
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Следно

Return to Здравје и компликации во бременоста

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин