Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето
Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.

Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод kikica » 16 Мар 2011, 10:00

Mamicki kakvo e vaseto iskustvo so koristenje na mideri i prsluci za doenje posle poragajot?? KOristevte li mider, posle kolku vreme od poragajot go oblekovte i dali vi pomogna vo vrakanjeto na stomaceto? i dali se prakticni specijalnite prsluci za doenje ili i obicnite vrsat rabota? Jas kaj i da e treba da se porodam pa bi sakala da gi slusnam vasite mislenja na ovaa tema (kup)
Слика на членот
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 272
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод zizel » 16 Мар 2011, 10:42

Za prsluci za doenje vredi da se dade pari. Moe iskustvo e deka dadov 1000(po 500 den) den za dva prsluci koi sto me stegaaa go zedov najgolemiot broj. Jas imam golemi gradi i plus koga se polni so mleko treba da imas udoben prsluk koj sto nema da te zatega. Inaku se preeee prakticni. Barem mene mi se. Samo kreni bluzata i otkopcaj go kaj ramoto i posle pak zakopcaj go i voila (rolll) . E sea da se vratam. Znaci sedov od tie turskite sto gi ima po ovie prodavnici za trudnicka obleka. Ama posle prvoto dete i maki nevideni za vtoroto bev vo Liska da prasam dali imaat. I imaa i bese mislam okolu 1600 eden ama vredese za parite. Plus bese mek i udoben i imav mesto za koga ke mi se napolena gradite so mleko. Ete takvo e moeto iskustvo. Zemi poskapo i ke ti trae i ke ti bide udobno.
A za mider, nosev mider otkako prestana da me boli ranata. Sto znaci so prvoto cekav podolgo vreme a so vtoroto i ne me ni secea pa taka da mnogu porano. Ne znam kolku mi pomognalo okolu stomakot posto mi e kako zele (rolll) seuste. Dobro sea pak mi se zaobluva (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) . Ama miderot mi pomogna da se osekam postegnato i polagodno koga izleguvam nadvor, a za doma sepak mi bese poudobno bez nego.

Ete toa e moeto iskustvo "nakratko" (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)
Слика на членот
zizel
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 308
Придружен: 18 Апр 2010, 11:46
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 3

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод ELIANA » 16 Мар 2011, 12:28

Јас имам прслук за доење, но го зедов ефтин, 350 ден. Прво зедов од пазарче, една пријателка ми рече дека оттаму купила, но тој, за ништо не го биваше, воопшто не ми ги ни собираше градите, ниту ми ги држеше убаво, а имам релативно големи гради, а сега ми се ептен големи. Така што го вратив тој. Потоа го најдов овој што го имам кај чешмиче во Кисела Вода. Удобен ми е, практичен, се откопчува кај рамото. Можеби е турски, пишува Clara Patra. Така што јас сум задоволна, но исто да нагласам јас не го носам цело време кога сум дома. А за мидер, не сум ни помислила да носам, затоа што ми нема логика како би помогнал. Матката се враќа во првобитна состојба со цицање на бебето, а мидерот мислам дека нема врска.
Слика на членот
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 381
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 16

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод mama Titi » 18 Мар 2011, 19:44

Prslucite za doenje(imam lisca, probav i od NBB ama ne mi se bendisaa) mislam deka se prakticna rabota plus i vloski za gradite (thumbsup) , a miderot si stoeshe vo fioka i stomakot mi e ushte kako vo osmi mesec (scared) , ama moze ne e do miderot si imam apetit si jadam (smile)
Слика на членот
mama Titi
Нов член
Нов член
 
Мислења: 3
Придружен: 18 Мар 2011, 19:16
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Petra » 17 Апр 2011, 13:57

Не носев прслук за доење, тогаш не ни знаев дека постојат такви. Си земав големо бројче да ми биде удобен. И за мидер немав поим дека носеле некои после породувањето. Мене ми дадоа мидер корсет, само за стомакот. Ама за ефект мислам дека немаше никаков, јас секако после породувањето во тие први 40 ослабев многу. Отприлика 15 кг.
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Anabanana » 04 Мај 2011, 16:16

Попрактична работа од прслукот за доење нема. Баш убаво ми се најдоа дури го доев Марко. После тоа од кога снемав млеко се вратив на најмал број на прслуци (laugh1) (laugh1) А мидер, си земав, ама дали го ставив на мене 2-3 пати се на се. мене стомакот одма ми се повлече, не ми се ни познаваше дека сум родила. А сум слушнала дека несмееш да пиеш многу вода првите денови од кога ќе се породиш за да не ти остане стомакот голем. колку има вистина во тоа незнам, но мојот си се собра одма.
Anabanana
Нов член
Нов член
 
Мислења: 49
Придружен: 30 Мар 2011, 14:12
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 2

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод JasminaJN » 20 Мај 2011, 10:24

Мене стомакот ми спласна одма на боксот, само ми беше многу лабав како пивтииче (laugh1)
Слика на членот
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 907
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Mamino_srce » 06 Јун 2011, 19:33

[quote="Anabanana". А сум слушнала дека несмееш да пиеш многу вода првите денови од кога ќе се породиш за да не ти остане стомакот голем. колку има вистина во тоа незнам, но мојот си се собра одма.[/quote]

А нели треба да се пие доста течности поради доењето? (confus)
Слика на членот
Mamino_srce
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1240
Придружен: 27 Апр 2011, 22:26
 Му се допаѓа: 122
 Им се допадна: 121

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод kikica » 07 Јун 2011, 11:45

Mamino_srce, treba da se pijat tecnosti posle poroduvanjeto, e sega ne premnogu no celo vreme treba da si hidratirana znaci cesto i po malku taka znam deka e najpravilno, zatoa sto pa ako pies premnogu ne znam za stomakot no gradite ke ti napravat problem, mozno e da ti nadojde mnogu mleko a toa e malecko da go iscica celoto, taka mene mi se sluci, a i sega ako se prepijam mi se prepolnuvaat. Inace mojot stomak se sobra nekolku dena posle poroduvanjeto, mider staviv 3 ili 4 den negde i gi nosev edna nedela od prilika i ne znam dali od nego ili od doenjeto no mi se sobra meseto i bev skoro kako pred da zabremenam (smile) NO, po nekoe vreme pak mi se pusti malku i sega si imam taka malo stomace kako vo 4 mesec bremenost (confus) dali deka ne go nosev dovolno miderot, ili deka pocnav mnogu poveke da jadam zaradi doenjeto, ne znam, no taka mi se sluci, se sobra pa pak se pusti (sad1) kuzne dali ke mi se sobere pak. a gradite epten mi se smenija, mi obvisnaa malce i imam crveni strii okolu (sad1) ehh, toa e, teloto nema da e isto nikogas veke, no neka, samo da ni se zdravi i zivi decinjata (smile)
Слика на членот
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 272
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Hera » 08 Сеп 2012, 15:38

Само што си дојдов дома по породувањето го пратив мм во Стружанка да ми купи прслук за доење. Јас и онака имам многу големи гради па со надоаѓањето на млекот ми станаа оогромни и тие што ги имав ме стегаа и не ми беа воопшто удобни. Од Стружанка прслукот чинеше околу 500 денари, ама и најголемиот број ми беше мал и за среќа ни го вратија. Си реков кога веќе не ми врши работа како што треба ќе си купам од пазарче за 180 денари и сега таков си носам. Искрено кажано не забележувам никаква разлика со другиот. Удобен ми е и практичен.
Мидер облеков неколку дена после породувањето ама многу ме болеше матката и го баталив. Стомакот ми е се уште голем како да сум во 6 месец и млитав и се нервирам поради тоа. Сигурно таков ќе ми остане оти си имав качено убава килажа. (sad1) Сега кога излегувам го облекувам мидерот, така ми е поудобно, да не се концентрирам нон стоп на големината на стомакот, вака си мислам дека помалку ми се познава.
Слика на членот
Hera
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1363
Придружен: 21 Ное 2010, 00:27
 Му се допаѓа: 120
 Им се допадна: 102

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Fiona » 02 Феб 2013, 21:16

оо еве ми ја темата што ја барав (smile)
а за какви мидери се мисли? има некои посебни после породување или оние обичните (confus)
од каде си ги зимавте?? гледам има и некои мидери или појаси сто ги носат и во бременост. Појасите под стомак, а мидер памучен за полесно да ти биде/// незнам (confus) (confus) (confus)
споделете молим (smile)
Слика на членот
Fiona
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 340
Придружен: 13 Јул 2012, 12:56
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 37
 Им се допадна: 130

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Nespretna » 03 Феб 2013, 03:41

Ооо па имало и ваква тема, а јас не сум ја видела...

Ај ОК е за прслуциве за доење. Мене ме интересира за мидерот. Дали после царски рез носевте мидер. Нели раната треба да диши и да заздравува, а не да се стега. Јас еве некој ден носам, 3 недели посл породување. Мислам дека е доцна, ама ми беше страв порано да се стегнам.

Фиона, мислам дека се работи за обичен мидер, што го носиме и инаку кога сакаме да се стегнеме, нема некој посебен за после породување.
Слика на членот
Nespretna
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1811
Придружен: 17 Мај 2012, 05:21
 Му се допаѓа: 92
 Им се допадна: 120

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод SIMONA » 03 Феб 2013, 17:27

Прслуците за доење се закон работа!Господ да го благослови оној што ги измислил (smile)
Мене другарки ми викаа носи прслуци со корпа да не ти се измлитават градите (scared) и јас неможев да ги носам мислам дека не е нормално,ме болеа градите многу и и порачав на свекрвами да ми купи памучни за доење и...ааааааааа........милина се препородив (laugh1)
А за мидери,Неспретна јас прв пат облеков кога направивме 40 дена за шетање ,а откако ми паднаа тие кончињата после 1ипол носев појас памучен,за една година се вратив во нормала а бев 30+ така да не се секирај се е во свое време сега најважно е бебулето
Слика на членот
SIMONA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 294
Придружен: 27 Ное 2012, 20:01
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 109

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Fiona » 03 Феб 2013, 22:17

Симона, каков е тој памучен појас?? може објаснување, сакам таков (smile) (smile) (smile)
Слика на членот
Fiona
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 340
Придружен: 13 Јул 2012, 12:56
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 37
 Им се допадна: 130

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод SIMONA » 04 Феб 2013, 20:21

Од битпазар го купив (изгледа муслиманите си носат такви,имаше и ѕиври на тезгата)
Бел е памучен со ластик не стега многу се си е прибрано,незнам како да ти објаснам... (sad1)
Слика на членот
SIMONA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 294
Придружен: 27 Ное 2012, 20:01
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 109

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод Nadja » 05 Мар 2013, 02:38

Prslucite za doenje se navistina dobra rabota. Jas imam 3 takvi prsluci. Mnogu se prakticni. Steta sto gi koristev kratok period. Mider nemam koristeno.
Nadja
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1278
Придружен: 26 Авг 2012, 19:03
 Му се допаѓа: 15
 Им се допадна: 65

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод ninag » 06 Мар 2013, 20:53

mene prslukot za doenje ne mi se pogodi bas nekako neznam ne mi bese udoben a mider si zemav bidejki mi bese mlitavo meseto i pocnav da nosam okolu 7 miot mesec a sega koga pocnav da odam na rab. mislam deka ke go nosam sekoj den bidejki za ppo doma ne mi bese bas udobno inaku posle 9 meseci si se vrativ na starata kilaza 55-56 ama meskoto so da mu praime (smile) mora da go stegame so miderce ama mislam deka za edna godina ke si dojde se na svoe mesto
site mi velat deka ic nemam stomace ama ne ja znaat mojata tajna (tongue)
neka im e maka.
preporaka i za onie koi ne rodile a imaat mesko neka si nosat mider super e
Слика на членот
ninag
Нов член
Нов член
 
Мислења: 62
Придружен: 24 Сеп 2011, 19:48
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 4

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Испратиод iva-iva » 28 Мар 2014, 00:22

уфф мешко си имав уште пред да останам трудна ама сега некако ми е голем како 4 месец да сум трудна додуша скоро сум породена (еден месец).. ја прасав др. кристинка за мидер ми рече носи нема проблем ама некако сум склетчија носам од што морам...не по кеф .. а за прслукот за доење ептен ми се погодени си купив два од лиска и ептен сум задоволна (thumbsup) (thumbsup)
Слика на членот
iva-iva
Нов член
Нов член
 
Мислења: 95
Придружен: 03 Дек 2013, 18:59
 Му се допаѓа: 16
 Им се допадна: 25


Return to После породувањето

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин


cron