Положба на лежење на бебето

Положба на лежење на бебето

Испратиод Marina » 10 Мај 2011, 12:43

majki,vo koja polozba gi legnuvate vashite bebinja?do sega celo vreme sum slusala deka treba na grb da se legnat,poradi rizik od nenadejna smrt na novorodence.ama vcera bevme so mm na kursot i babicata ni kaza deka treba nekogas i na stomak da se legnuva ,za da si gi oformi ubavo muskulite na tilot (koga ke si ja vrti glavata levo-desno) i da se izbegne deformiranje na glavata i teloto ?!
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Debora » 10 Мај 2011, 12:49

Важна тема, ја разделив. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13609
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод sanja » 10 Мај 2011, 14:43

Јас мислам дека бебето треба да се става да спие наизменично, некогаш на грб, и на страна. Јас ќерка ми кога ја оставав на грб да спие, таа секогаш го свртуваше главчето на стана, така и да повратеше, кога е настрана нема проблем. На стомак треба да се става да лежи само кога е будно, доколку бебето е помало, неможе само да се остави, неможе да се задуши. А да спие на стомак бебето само ќе си се сврти.
Мојата ќерка кога почна да се врти и да спие на стомак јас неможев да заспијам, ми беше страв да ја оставам, но веќе беше поголема 9 месеци и сега само на стомак си спие, ќе ја свртам на страна а таа па се свртува на стомак!
Слика на членот
sanja
Нов член
Нов член
 
Мислења: 70
Придружен: 13 Ное 2009, 15:57
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод zizel » 10 Мај 2011, 15:03

Jas dvete deca gi legnuvav na strana. Mene iskreno mi e glupavo rezoniranjeto da go stavis na grb a da bil pomal rizikot od zadusuvanje. A ako e na grb moze mnogu lesno koga ke povrati da mu se vrati nazad i da mu otide vo dusnik otkolku koga e so glavata nastrana. togas i da povrati ke mu istece od usteto. Mene mi dadoa edno pomagalo za da lezi na strana i go koristev i so dvete deca. Sega gledam i tuka mislam od chicho ima takvi kaj nas se prodavaat. Mozdra sum fanatik (rolll) ama jas i mnogu im gi pazev i glavite na moite deca i sakav da im ostanat okrugli i taka da na strana legnato i toa bese od pomos. toa bese do kaj tri cetiri meseci a posle veke samite si se vrtat i si baraat polozba. Golemiot posle sakase na stomak da spie a pomalata na grb ama so glavvceto na strana si bese. E sega posto site se razlicni ova tretovo ke vidime kako ke bide ama pak ke si go upotrbuvam pomagaloto za da ja vrtam na strana naizmenicno. Posigurno mi e koga ke blucne.
Слика на членот
zizel
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 308
Придружен: 18 Апр 2010, 11:46
 Му се допаѓа: 1
 Им се допадна: 3

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Petra » 10 Мај 2011, 15:52

Кај мене ќерка ми најмногу спиеше на грб инаку наизменично, настрана, на меше. И ги менував положбите за да има правилна форма на главата, а на стомак ја легнував кога плачеше, налекар ми рекоа да ја легнувам да не ја болело стомачето и се смируваше.
Слика на членот
Petra
Модератор
Модератор
 
Мислења: 3331
Придружен: 17 Ное 2009, 21:50
Локација: God's Kingdom
 Му се допаѓа: 1321
 Им се допадна: 925

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Debora » 10 Мај 2011, 17:41

Најдов оваква тема на сајтот. http://tvoebebe.com/BEBE/sindrom-na-nenadejna-smrt Еве еден цитат:
Спиењето на грб може да доведе до сплеснување на задниот дел на главата кај бебето. Иако најчесто се работи за минлива појава, за да ја избегнете, кога бебето е будно и си играте со него или му зборувате, оставете го да лежи на стомак. Така ќе се му развиваат и мускулите на вратот и грбот.

Значи да не се остава само на стомак, без надзор, затоа што може да се задуши, а со родителот може да ги вежба мускулите. (smile)
Слика на членот
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 13609
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5502
 Им се допадна: 3609

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Ana.I » 12 Мај 2011, 02:06

син ми навечер го ставам да спие на страна,со тоа што ги менуваме наизменично,прво на една,а потоа на друга страна.Преку ден,кога сум до него го легнувам на грб и на стомак.Во болница ми рекоа додека е ептен мало да не го оставам без надзор да спие на грб,бидејки може да поврати и да се задуши.Инаку и кога ке го ставам на грб да пие,самиот си ја врти главата на страна.
Слика на членот
Ana.I
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 707
Придружен: 27 Окт 2010, 22:03
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 7

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод kikica » 12 Мај 2011, 13:46

Moeto since spie na grb so glavceto na strana racinata krenati nagore i rasireni nodzina :-) glavceto sekogas sam si go vrti stranicno pa koga ke podpovrati mu istekuva. Na mese go stavam preku den i po nekolku min ne mnogu, odma go kreva glavceto i go vrti kako zelka mnogu e sladok :-)
Слика на членот
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 272
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод ELIANA » 16 Мај 2011, 20:41

Првите месеци, кога немаше сила да се врти, ќерка ми ја ставав на страна, секогаш, еднаш на една страна, па на другата следниот пат. На меше ја ставав кога беше будна, за да вежба. Кога доби сила да се врти, не сакаше да ја ставам на страна, па јас откако ќе заспиеше навечер, ја вртев на страна. А сега нема шанси да ја свртам на страна, одма се врти на грб; значи спие на грб, а главчето и е секогаш на страна.
Слика на членот
ELIANA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 381
Придружен: 21 Дек 2009, 16:32
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 16

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод JasminaJN » 19 Мај 2011, 13:44

Јас мојот син го ставав да спие првите месеци на грб. Педијатар ми препорача додека да добие сила да може сам да се подвртува да не го стававми на стомак. Некаде по 2-от месец го ставав и на стомак но сепак внимавав да не легне на носето и да се задуши.За цело време му ја вртев главата еднаш на лево следниот пат на десно и кога го ставав на грб и на стомак. Тоа ми помогна сама рано да откријам дека има хематом на вратчето од тешкиот пораѓај и со вежби да го искорегираме.
Ова е моето искуство

Поздравче (a2)
Слика на членот
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 907
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Marina » 19 Мај 2011, 14:57

sums slusnala deka bebinjata imaat neverojatna sposobnost za prezivuvanje,taka da i ako legnelo na noseto sigurno ke se svrtelo cim primeti deka nema vozduh (love5) srce malo,odvaj cekam da se porodam pa i jas da si go pisuvam moeto iskustvo tuka dance
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод JasminaJN » 19 Мај 2011, 15:22

Marina wrote:sums slusnala deka bebinjata imaat neverojatna sposobnost za prezivuvanje,taka da i ako legnelo na noseto sigurno ke se svrtelo cim primeti deka nema vozduh (love5) srce malo,odvaj cekam da se porodam pa i jas da si go pisuvam moeto iskustvo tuka dance


Да кога ќе добие малку сила но кога е многу мало не сум се потпирала на рекла-казала.Си ги слушам докторите. (thumbsup)
Уште колку имаш до карјниот термин?
Поздрав
Слика на членот
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 907
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Marina » 19 Мај 2011, 16:49

na 23ti avgust mi e terminot,imam uste celo leto pred mene (love5)
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод JasminaJN » 20 Мај 2011, 09:24

Те разбирам и јас имав сличен термин 2 недели по тебе. Имаш барем среќа дека прогнозите велат летово ќе биде топло-врнежливо, барем нема да ти биде толку топло.
Имај лесен остаток од бременоста исо лесно да се породиш (thumbsup)
Поздравче
Слика на членот
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 907
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод stelaa » 13 Јул 2011, 13:27

Моево бебенце си спие на стомак, а кога е будно на грпче си лежи, срце мајкино... Три месеца веќе има...
Слика на членот
stelaa
Нов член
Нов член
 
Мислења: 7
Придружен: 11 Јул 2011, 16:28
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод kikica » 14 Сеп 2011, 00:00

mili majki i idni majki, glavceto na bebceto e meko i lesno se deformira, zatoa pazete i vrtete gi bebcinjata da ne spijat cesto vo edna polozba zatoa sto ke mu se spleska glavceto (sad1) ako zabelezite deka nekade e deformirano vednas pocnete da go vrtite poveke na drugata strana se dodeka ne se ispravi! Na sin mi za zal mu se napravi asimetrija i sega maka macam da mu go ispravam glavceto, da mi kazea od pocetok deka ova e sriozna rabota i deka nema samo da si se ispravi kako sto mi rece pedijatarot, nemase da dojde do ova, no za zal kasno otvoriv na inaternet i procitav deka za taa sostojba ima duri i eden vid protezi kako kapi koi gi nosat bebencata so meseci za da ima rezultat , a poblaga varijanta se edni pernicinja so otvor na sredina NO se razbira, vo Makedonija gi nema i nikoj ne slusnal za niv, a sto e poloso ni preku internet ne mozam da gi poracam zaradi toa sto nemalo nacin da platam od makedonija (sad1) sega sama napraviv improvizacija na toa pernice i molam Boga da ima nekakov rezultat, vo sprotivno moeto since ke si ima spleskano glavce (cry1)
Слика на членот
kikica
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 272
Придружен: 10 Авг 2010, 09:08
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 10

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод happy cumulus » 18 Окт 2011, 19:18

kikica wrote:mili majki i idni majki, glavceto na bebceto e meko i lesno se deformira, zatoa pazete i vrtete gi bebcinjata da ne spijat cesto vo edna polozba zatoa sto ke mu se spleska glavceto (sad1) ako zabelezite deka nekade e deformirano vednas pocnete da go vrtite poveke na drugata strana se dodeka ne se ispravi! Na sin mi za zal mu se napravi asimetrija i sega maka macam da mu go ispravam glavceto, da mi kazea od pocetok deka ova e sriozna rabota i deka nema samo da si se ispravi kako sto mi rece pedijatarot, nemase da dojde do ova, no za zal kasno otvoriv na inaternet i procitav deka za taa sostojba ima duri i eden vid protezi kako kapi koi gi nosat bebencata so meseci za da ima rezultat , a poblaga varijanta se edni pernicinja so otvor na sredina NO se razbira, vo Makedonija gi nema i nikoj ne slusnal za niv, a sto e poloso ni preku internet ne mozam da gi poracam zaradi toa sto nemalo nacin da platam od makedonija (sad1) sega sama napraviv improvizacija na toa pernice i molam Boga da ima nekakov rezultat, vo sprotivno moeto since ke si ima spleskano glavce (cry1)
Kikica i moeto iskustvo e slicno kako tvoeto. I tuka vo Amerika pedijatrite preporacuvaat strogo spienje na grb. Mene da ti kazam ne mi imase mnogu logika, ama vikam ajde da slusam podobro znaat. E sega i na Ian malku mu e pospleskano glavceto na levata strana, zatoa sto koga go stavam na grb toj najcesto si na vrtese glavata na levata strana. Pedijatarot ni rece da pominuvame kolku mozeme poveke vreme na stomak i preku den pod nadzor da go vrtam da spie na desnata strana. Ni rece deka seuste bilo nezabelezlivo i deka najverojatno ke se sredi ako mu ja menuvame polozbata. Aj preku den pravime se. Ama navecer stom go stavam vo krevetce toj si se vrti na grb i najcesto glavceto na levo. Duri sega od pred edna nedela pocna sam da se vrti na strana da spie, pa se nadevam deka ke se potsredi. Inaku da, i tuka posle 6 meseci ako seuste ima deformacii gi stavaat vo protezi 3-4 meseci. A za pernice so dupka pa nemam slusnato i neznam kade da pobaram.

Zizel, mozes li te molam da mi kazes kako se vika toa pomagaloto za spienje na strana i od kade go kupi ti? Mislam deka toa bi mi bilo od golema pomos.
Blagodaram odnapred!
Слика на членот
happy cumulus
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1503
Придружен: 13 Окт 2011, 04:57
 Му се допаѓа: 104
 Им се допадна: 200

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Marina » 18 Окт 2011, 19:55

http://www.babyartikel.de/produkt/kisse ... nest_beige
vaka izgleda toa happycumulus,ama pisuva do 4 meseci moze da se upotrebuva (confus) prasaj ortoped i vo nekoja prodavnica za bebinja,sigurno znaat tamu.
Luca ic ne saka na stomak da lezi,odma pocnuva da kenka.a glavceto mu e sovrseno,preubavo,toa prvo go primetiv koga se rodi (lovet) se nadevam nema mnogu da se promeni
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод happy cumulus » 18 Окт 2011, 21:56

Blagodaram za odgovorot Marina. Da, takvi pernicinja nema ni tuka vo USA. Tuka forsiraat deka vo krevetceto so bebeto ne treba da ima apsolutno nisto...i veruvam deka zatoa ne praktikuvaat takvi pernicinja.
Eve sega kako sto pocna Ian da se vrti i trkala...ke vidime moze i glavceto ke mu se sredi. Ic ne sakam da stasame do protezi nosenje...
Слика на членот
happy cumulus
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1503
Придружен: 13 Окт 2011, 04:57
 Му се допаѓа: 104
 Им се допадна: 200

Re: Положба на лежење на бебето

Испратиод Marina » 18 Окт 2011, 22:04

ne ne,nema da stigne do protezi taman rabota,toa se samo mali neznacitelni promeni na glavceto,ke se sredi so vreme.i tuka isto me sovetuvaa krevetceto da bide prazno,a ja pred poragjaj si namestiv ubavo so mecinja razni,i se trgnav.moze toa i nema vrska,ama pa ne daj Boze da se sluci nesto,sigurno si e sigurno (thumbup)
Слика на членот
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 997
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 4
 Им се допадна: 22

Следно

Return to Бебе

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 2 гости