Чистење на паркет

Чистење на паркет

Испратиод Debora » 16 Мај 2011, 13:46

Ние имаме паркет, ама речиси целиот беше покриен со теписи или теписони, така да за чистење остануваше многу мала површина и немав мака со чистењето.
Е сега тоа ќе се смени, денес ќе ги тргнеме теписите, па давајте совети за чистење на паркет. Немам намера да лазам по подот на толкава површина. (scared)
Туку знаете ли некое добро средство кое се користи со џогер? (thumbsup) Како го чистите паркетот? Каков џогер користите? (ако воопшто користите џогер, имам една пријателка што го бришеше пакретот со обичен џогер и доместос, ама се упропасти целиот - не сакам тоа да го направам. )
Си викав да побарам од оние џогери на виледа, како памучна крпа што имаат и реси... (confus)
Ве молам за совет. (smile)
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10030
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3611

Re: Чистење на паркет

Испратиод Peperutka » 16 Мај 2011, 14:51

Дебора побарај специјално средство за чистење на паркет по маркетиве (знам дека има специјално средство за ламинат) или пак каде знаеш дека има.Знам дека има и влажни марамчиња за паркет.Од џогерите добри се оние со реси,золва ми има паркет дома и го чисти баш со таков џогер.А твојата пријателка згрешила што го чистела паркетот со Доместос-тој е премногу јак!
Peperutka
Чувар на форумската ризница
Чувар на форумската ризница
 
Мислења: 2309
Придружен: 18 Окт 2010, 20:28
 Му се допаѓа: 893
 Им се допадна: 549

Re: Чистење на паркет

Испратиод Marina » 16 Мај 2011, 15:09

ne mora da bide od onie so resi Debora,ja imam edno kako dolg stap ,dole na kraj se stava krpa;specijalna za toa,ic ne znam kako se vika (sad1) spored mene ne e tolku vazno sredsvoto,bilo koe sredstvo za parketi ke zavrsi rabota,samo pazi da ne upotrebuvas mnogu voda,epten malku voda treba.ja koga nemam sredstvo stavam 2-3 kapki sjaj vo malku zeska voda,pa ubavo si sjae parketot (thumbsup)
Marina
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 643
Придружен: 22 Мар 2011, 16:00
Локација: Giessen,Germany
 Му се допаѓа: 2
 Им се допадна: 20

Re: Чистење на паркет

Испратиод JasminaJN » 25 Авг 2011, 16:25

Ах Дебора си барам одговор на прашањето кога гледам ми го нема и прашањето.Што средство ќе ми препорачате домакинки, јас сакам да го заменам користев Smac без растварање но требаше да се чека подолго време инаку ако газиш ти се лепат папучите (laugh1) и не ми се допаѓаше како мириса.Денес чистев со Ајакс универзал, црвеното но не ми се допадна исчисти ама све беше некако без сјај.
Ајде домакинки помош pls (help) (help) (help)
Убав ден (a2)
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 627
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Чистење на паркет

Испратиод pepa » 25 Авг 2011, 21:25

JasminaJN jas posleden pat go zemav mill politura za mebel i kosta samo 60 den ama sum bas zadovolna sto dava poseben sjaj na parhetot no vnimatelno za vreme na cistenje zosto moze da ima paganje (rolll) no otkako ce se zasusi e bez problem no sretstvoto e samo za mebel i drveni povrsini e e super (thumbup)
pepa
Нов член
Нов член
 
Мислења: 79
Придружен: 26 Окт 2010, 07:31
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 0

Re: Чистење на паркет

Испратиод JasminaJN » 26 Авг 2011, 10:39

Ќе го пробам Папа благодарам.
Ајде домакинки а други препораки?
Поздрав (kup)
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 627
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Чистење на паркет

Испратиод Debora » 26 Авг 2011, 11:22

Јас немам некоја препорака за сјај, оти купив едно средство за дезинфекција и чистам со него. Го купив оти мислев дека Кин кој знае колку ќе ми прави белји на паркетот (уште кога ја земав) и сега си го користам тоа. Кога го купував од аптека, продавачката ме погледна како да сум паднала од Марс, што купувам такво нешто за дома. :ymblushing: Инаку убаво си чисти, па и не го заматува паркетот, само не е за некој посебен сјај.
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10030
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3611

Re: Чистење на паркет

Испратиод JasminaJN » 26 Авг 2011, 11:40

Ths a како се вика Дебора? Се си запишувам па и ќе пробам. Мене ми е важно да чисти добро и да има некој сјај ама зошто да не пробам за во купатило и за плочките во кујна и влезен ходник?
П.С. Сега ми закочи во пишување на постот.
Убав ден
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 627
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Re: Чистење на паркет

Испратиод Debora » 26 Авг 2011, 11:51

Dezintal се вика средството и се наоѓа во аптека. Ова е за подови, а имаше и за дезинфекција на садови, може треба да се нагласи дека ти треба за подови.
Debora
Администратор
Администратор
 
Мислења: 10030
Придружен: 22 Сеп 2009, 17:24
 Му се допаѓа: 5971
 Им се допадна: 3611

Re: Чистење на паркет

Испратиод JasminaJN » 26 Авг 2011, 14:21

Благодарам го знам средството има и за раце исто.Ќе побарам
Поздрав
JasminaJN
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 627
Придружен: 09 Мај 2011, 15:18
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 3

Следно

Return to Чистење

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Нема регистрирани корисници и 1 гостин