Труднички кафе муабет

Нашите постари теми

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод Fiona » 06 Феб 2013, 13:54

oo Milly ....девојчеее, што убаво (joy)
другиве мешиња што праите??
миличка и бубаче посетувајте не така почесто, ни фалите (smile) (smile) (smile)
мене препонот ме боли, ко да сум вежбала а не сум (laugh1) чудно некако хахах
Ајде поздрав од мене
(a2)
Слика на членот
Fiona
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 340
Придружен: 13 Јул 2012, 12:56
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 37
 Им се допадна: 130

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод ljubica Doneva » 06 Феб 2013, 16:23

jas da vi pisam imam mnogu glavobolka veke 4 dena kako nesto u noso me bole i ocite neznam od so ke e pisejte ako znaete nesto uste 5 dena puni 6 meseci ke imam ako ne da odam na lekar neznam drugoto mi e u red mi mrda pocesto dobro e vo ponedelnik ke treba da odam da ispituvam krv i antitela i da mi kaze tocno koj den treba da idam oti moram da primam inekcija na 28 nedela oti sam 0-negativ a maz mi A-pozitiv
Слика на членот
ljubica Doneva
Нов член
Нов член
 
Мислења: 90
Придружен: 21 Јул 2011, 11:45
 Му се допаѓа: 0
 Им се допадна: 25

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод imambebe » 06 Феб 2013, 18:14

E aman veke, epten se iznervirav, na brisot od vagina imam streptokoka, drugite se negativni. Uf zarem morase sega da se javi, utre mm ke odi kaj dr Ivanovski so rezultatite, da vidime sto ke kaze, mnogu mi e strav, kako sto citnav mozela da predizvika predvremeno poroduvanje, a postrasna bila na kraj na bremenost, zaradi mozen prenos na bebusot. Mora li se mene da mi se slucuva. (ner) (ner) (ner)
Слика на членот
imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1462
Придружен: 30 Апр 2011, 00:18
 Му се допаѓа: 402
 Им се допадна: 744

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод majaatan » 06 Феб 2013, 20:29

davidkjara wrote:Deneska najgolemiot stres ni se sluci so maz mi Mila ja nemase da mrdne nekolku saati e dusava mi iskoci maz mi otide zema cokoladce i go izedov za 15 minuti eve ja so gazeto pocna da se diga a nie dvajcata i se smeeme i placeme off lele dusa na majka mi go skrati zivotot a ona mesto na placenjeto na mama ona na cokoladceto mocla (tongue) eve posle tatko i da se vrati ke odime da i kupime edno kompletce veke da ne ne plasi (rolll) da ve posluzam so kafe (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee)

аууу како знаат некогаш да фатат позиција и да не мрднат. јас еднаш се преплашив, абе 2 дена никаде го немаше...тоа да ти фатило кулирачка позиција ич уво не му чуе....еве го сега стомакот неможам да си го приберам на работа ми се смеат,како самостоен дел од телото ми е :ymblushing:
што се однесува до стрептококата ич да не се секираш, не се што пишува на нет е така,ќе ти се среди со лекови, многу трудници при крај имаат закачено стрептокока или ешерихија...така да мисли позитивно,нема ништо да му бидне на малото и немора да значи дека ќе дојде до предвремено пораѓање....верувај ми, ми соопштиле мнооогу полоши работи,само остани мирна и ќе се исконтролира.
Слика на членот
majaatan
Член
Член
 
Мислења: 199
Придружен: 03 Ное 2012, 00:23
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 61
 Им се допадна: 74

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод Crnokosaa » 06 Феб 2013, 20:31

Zdravo na site :)) Jas sum happy mnogu, konecno mu go slusnav srceneto na bebeto kolku jasno i glasno cukase se rasplakav duri odma :) ko za 7 nedela i 4-5 dena rece a dolzinata mu e 12,9 mm mu e, mn ubo izgledase gluvce malo a rezultatite od krvta se super, sedimentacijata mi e mnogu visoka 38 ama normalno bilo vo bremenost. Leukocitite visoki malku 11,6, Zelezoto mislam 16 bese a hemoglobinot 131, sekerot 5,3 i taka toa e, mnogu sum radosna mozam pomirno da spijam. Sega duri 13ta nedela na kontrola lelee daleku e :)) Ostanete mi pozdraveni :))
Слика на членот
Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 505
Придружен: 11 Ное 2012, 23:16
 Му се допаѓа: 156
 Им се допадна: 310

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод majaatan » 06 Феб 2013, 23:22

(rad) седиментација никогаш не се мери додека си бремена. следен пат кажи им да бркаат работа (smile)
честитки уште еднаш за првото срцебиење...ииииии женче те чека доста интересна авантура dance (t3)
Слика на членот
majaatan
Член
Член
 
Мислења: 199
Придружен: 03 Ное 2012, 00:23
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 61
 Им се допадна: 74

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод ani4ka » 07 Феб 2013, 13:46

mesinja konecno da najdam vreme da pisam..vtornikot bev na kontrola se e vo red si plivka malovo covece lele glavceto mu go vidov i ocickite sonce majkino..nezamenlivo custvo e znaci..sme porasnale celi 10 cm :) i presrekna sum sto sum pokacena samo 2kg iako mislev deka mnogu ke si kacam vo bremenosta, no sepak ima uste vreme.
crnokosa cestitki za srcevata akcija sega sekoja naredna kontrola se pointeresna ke ti bide (rad)
imambebe nz sto da recam za streptokokata no ubavo ti vika majaatan toa sto go pisuva na internet ne e sekogas taka..uzivaj i opusti se, se se sreduva (kup)
pozz meskovci se citame dance dance dance
Слика на членот
ani4ka
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 446
Придружен: 14 Јун 2012, 12:09
 Му се допаѓа: 133
 Им се допадна: 219

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод imambebe » 07 Феб 2013, 13:57

Eve me mene, maz mi bese kaj dr vo sistina i mu dal nekoi antibiotici da pijam 7 do 10 dena, e ic ne sakam da gi pijam,mnogu mi e strav.A i mu rekol deka ne e nisto strasno sega. Aman veke.
Crnokosa ete ogrea sonceto i za tebe, ste si go cule najubaviot zvuk, a za slednata kontrola ke pomine vremeto duri da trepnes.
Ani4ka milo mi e sto i kaj vas e se vo red, a na bebus toa mu e rabota-da si raste.
Слика на членот
imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1462
Придружен: 30 Апр 2011, 00:18
 Му се допаѓа: 402
 Им се допадна: 744

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод maried » 07 Феб 2013, 20:50

Девојки еве ме и мене (smile) (smile) Вирусот помина, полека полека, кај ме најде во почеток на бременост, па и баш стомачен вирус, ама сега сум подобра..Утре одиме да му го слушнеме срценцето на бебуш, се надевам се ќе биде во ред, па кога ќе се вратам ќе ви пишам..бацкии (smile) (smile)
Слика на членот
maried
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 405
Придружен: 12 Мај 2012, 01:22
 Му се допаѓа: 216
 Им се допадна: 332

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод SIMONA » 07 Феб 2013, 21:14

Кај да прочитам што е аркуатна матка?Тука најдов една тема ама не ми е јасна се спомнуваат две врсти чвореста и акутна која е која и каква?
Слика на членот
SIMONA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 294
Придружен: 27 Ное 2012, 20:01
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 109

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод Bambina » 07 Феб 2013, 22:07

Честитки мајка за срцебиењето! Ова нека биде почеток на многу маногу убави моменти.

Ljubica, сакав да ти кажам дека и јас имав големи главоболки во бременоста, ама обично беа знак дека сум дехидрирана. Пробај да пиеш повеќе течности и види дали ќе има промена.
Растете мешиња, па ве чекаме кај мајките (smile)
Слика на членот
Bambina
Член
Член
 
Мислења: 104
Придружен: 05 Мар 2012, 16:59
 Му се допаѓа: 28
 Им се допадна: 12

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод SIMONA » 07 Феб 2013, 22:40

Исто така ме интересира 31ва недела кој месец е?
Мислам дека од 37-40 недела е 9ти месец нели?А таму од 40-42 е фазла нешто? (confus)
Слика на членот
SIMONA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 294
Придружен: 27 Ное 2012, 20:01
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 109

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод Crnokosaa » 07 Феб 2013, 23:28

(rad) (rad) (rad) (rad) (rad) (rad) Sekoj den mi e ubav sega sum pomirna, normalno do 3 meseci da se ima strav oti najkriticno e, ama mnogu sum mirna sdga mislam ova e mnogu dobro da se slusne, da se znae deka bebeto dobro se razviva (lovet) dance dance Pozdravce mamicki (l2) (l2) (l2)
Слика на членот
Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
 
Мислења: 505
Придружен: 11 Ное 2012, 23:16
 Му се допаѓа: 156
 Им се допадна: 310

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод davidkjara » 08 Феб 2013, 08:57

1 месец: 1-5 недели
2 месец: 6-9 недели
3 месец: 10-13 недели
4 месец: 14-17 недели
5 месец: 18-21 недели
6 месец: 22-26 недели
7 месец: 27-31 недели
8 месец: 32-36 недели
9 месец: 37-40 недели
Simona eve gi mesecite a toa do 42 nedela mislam bese plus minus od menzis (unsure) neka me popravi nekoj ako gresam
Leleeeee ja uste malce devetii ne mi se veruva Mila ke stigne uste malceeee (rad) (rad) (rad) (rad) (rad) (joy) dance (love5)
Слика на членот
davidkjara
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 392
Придружен: 14 Јул 2012, 08:46
 Му се допаѓа: 120
 Им се допадна: 204

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод imambebe » 08 Феб 2013, 11:39

Ooo znaci jas sum 4ti mesec,koga pominaa nedelive. E sega pak da si se pozalam,imam nekoi bolki dolu lele nemozam da objasnam kade izmegu dolniot del od stomakot i vaginata,okolu usnite-ama kako vnatre da me boli, dali od infekcijava,a i plus imam bel iscedok. Inaku pocnav so antibiotik- cefadroxil, uf sto gi mrazam antibioticive. Aj dosta siram negativizam,gushki do vas.
Слика на членот
imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
 
Мислења: 1462
Придружен: 30 Апр 2011, 00:18
 Му се допаѓа: 402
 Им се допадна: 744

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод SIMONA » 08 Феб 2013, 11:59

Davidkjara fala mnogu za odgovorot
So ova nedelive mesecite gi izmesav:-)
Znaci poslednata nedela od 7 mi mesec sum...
Opa sitno,sitno...
Слика на членот
SIMONA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 294
Придружен: 27 Ное 2012, 20:01
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 109

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод SIMONA » 08 Феб 2013, 12:02

A Matea27 mi ja snema nekako ili se sprema ili spremna e :-)
Слика на членот
SIMONA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 294
Придружен: 27 Ное 2012, 20:01
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 109

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод stela » 08 Феб 2013, 14:36

Девојки како сте ми?
Јас еве ставив кафенце за мене и за колешка ми,која исто е трудничка (thumbsup) па си викам чекај да ставам и за вас (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee) (coffee)
Девојкава моја си мрдка,си се шири и постојано ика.Му викам на маж ми ај ваљда ке се умори до породување,па ке се роди мирно бебенце (rolll)
Аничка не знам од што би можеле да бидат болките,но се надевам ништо озбилно.
Матеа каде си? Како помина прегледот?
Црнокоса многу ми е мило што е се во ред,и што си среќна,добро е за бебето, ја чувствува твојата среќа и позитивна енергија (thumbsup)
Симона како килажалата?
Maried како помина прегледот?
Имамбебе како си ми ти?
Наздравје кафенце
Слика на членот
stela
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 264
Придружен: 29 Апр 2012, 22:20
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 126

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод SIMONA » 08 Феб 2013, 18:41

stela со килажава ќе видиме... (smile) мислам дека сум некој 15+ до сега 31недела(ама најмногу толку) овој месец внимавав (laugh1)
Фала за кафето ммммммм.........многу е убаво (re)
А ова за бебето што викаш да се умори,па мирно да се роди?Добра идеја,да ти кажам право мене тоа ме плаши.Првото бебушко беше онака мирничко во стомакот се ми се чинеше дека се поместува од потреба (smile) ,а ова толку силно ме клоца што ме боли се одвнатре!Првото ми се роди мирно и уште е така,а за второво.....знам дека м.м ќе ми ја расплаче :ymblushing:
Дај боже да грешам,ај поздравче до сите
Слика на членот
SIMONA
Редовен член
Редовен член
 
Мислења: 294
Придружен: 27 Ное 2012, 20:01
 Му се допаѓа: 85
 Им се допадна: 109

Re: Труднички кафе муабет

Испратиод majaatan » 08 Феб 2013, 20:30

imambebe wrote:Ooo znaci jas sum 4ti mesec,koga pominaa nedelive. E sega pak da si se pozalam,imam nekoi bolki dolu lele nemozam da objasnam kade izmegu dolniot del od stomakot i vaginata,okolu usnite-ama kako vnatre da me boli, dali od infekcijava,a i plus imam bel iscedok. Inaku pocnav so antibiotik- cefadroxil, uf sto gi mrazam antibioticive. Aj dosta siram negativizam,gushki do vas.

и јас кога бев 4 ти месец ми се случи истото. болките се нормални,ти се шири матката се спрема телото да ја осети онаа промена каде веќе почнуваш да растеш и да се растегнуваш....само одмарај колку можеш повеќе па после 5ти месец или 6ти ќе пркнеш малку. а за исцедокот и тоа е нормално,каналот се подготвува односно почнува да се подмачкува најпросто кажано. миј се само со обично сапунче, носи си секојдневни пошто искрено цело време ќе бидеш влажна (tongue) и пиј си секој ден или секој втор увин или брусница од цедевита тие чаевите мн се вкусниии...ама еднаш во денот и не ги мешај...како и да е лоша вест е дека се повлажна ќе си бидеш...навикни се.
е сега јас имам едно прашање....feroglobin от што го пиев замина во дефицит...нема веке па ми дадоа други ама во нив нема витамин Ц а мене ми крварат непцата и нели потребен е против настинки ова она...и ми дадоа витамнин Ц од 1000 едно апче во денот. е сега ако така кажале и сигурно се во право но има некој друг што ја пие оваа доза? да не е многу? (smile) следната недела одам да си го кадросам малиот да видам што се расклоцал толку високо (tongue) . ајде убава вечер на сите мешлаци
Слика на членот
majaatan
Член
Член
 
Мислења: 199
Придружен: 03 Ное 2012, 00:23
Локација: Скопје
 Му се допаѓа: 61
 Им се допадна: 74

ПретходнаСледно

Return to Архива

Кој е присутен

Моментално присутни на овој подфорум се: Bing [Bot] и 1 гостин