Кафеав исцедок во рана бременост

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Mamino_srce » 29 Mar 2012, 17:08

Мамичка мами, многу ми е жал што се заврши така (cry1)
Нека ти Господ даде утеха, не се разочарувај, јас верувам наскоро дека ќе бидеш повторно бремена, овој пат од почетокот до крајот во совршениот ред.
Само не ми е јасно кога беше на прегледот, нели ти доктор препиша нешто утрогестан(дабростон, прогестерон) штом веќе при прегледот имаше кафеав исцедок? Знам дека сега е касно нели, ама ете треба да се знае. Те гушкам и повторно ти велам, не се разочарувај, Бог е велик и милостив, и тој дава совршените подароци на оние кои бараат тоа од Него. (a2)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Ana » 30 Mar 2012, 08:51

mamicka mami ne se se sekiraj, sto bi kazal mojot dr - ti da si zdrava i ziva. ako imalo bremenost, ke ima pak.
pola od clenkive tuka imale spontan, toa e mnogu cesta pojava za zal. glavata gore!
vo mojata prva bremenost isto nemase plod, ete i toa postoi...
edinstvena uteha mi bese deka toa e gospodova volja i deka taka trebalo da bide... a zosto nema nikogas da doznaeme.
bidi silna, isplaci se ako treba i ne se sekiraj... ke si ostanes pak bremena i ke si bide se vo red!

te gushkaaaaam najsilno (a2)

mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by mamicka mami » 31 Mar 2012, 17:43

Vi blagodaram za podrskata i vi posakuvam lesna bremenost i zdravi i zivi bebenca .
Ana sakav da te prasam dali na tvojata prva bremenost koga nemalo plod ti vrsea kiretaza ili sama se iscisti so krvarenje? I sto rece tvojot doktor zosto nemalo plod formirano?..Izvinete mozda ova prasanje ne e za ovaa tema , no sakav da spodelam tvoe iskustvo bidejci i mojot slucaj bese takov.Pozdrav

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Ana » 02 Apr 2012, 09:45

me iscistija i mene. eve tuka mila imam pisuvano za da ne se povtoruvam so postovi

topic314.html

gushka za tebe (a2) (a2)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by konstantina 6 » 06 May 2012, 14:18

Zdravo mladi mamicki, jas eve vtor pat kaj sto naogam kafeav iscedok i toa ne na gaki, tuku koga se brisam, momentalno sum 9 nedeli i 3 dena pa me zagrizuva sto e rabotava, ovaa mi e vtora bremenost, so prvata nemav nikakvo gajle...prviot pat pojdov na dezurna me poglednaa na eho i vaginalno i sve e ok, mi dadoa progesteron inekcija, i mi prepisaa Utrogestan200 ml dva pati dnevno, vaginalno, ko pojdov drugiot den kaj maticniot mi ja prodolzi terapijata i eve seuste posle 12 dena seuste koristam utrogestan, arno ama vcera pak vidov ko kafeavo na toaletna, i sega pomalku panicev oti si rekov ko sto e Gospod nikoj ne e...pak sve si bese vo red so bebeto, si kulirase vnatre, pak me bocnaa na dezurna so progesteron, i mi rekoa vecerta da ne stavam utrogestan, tuku od drugiot den...sega ponedelnik pak treba da odam na kontrola kaj matichniot, a toj so e panicar, koj znae so ke mi kaze.. (w1)
Taka sto ako nekoj imal iskustvo ili ako znae sto e fintata, neka mi kaze..da se utesam barem da znam sto e fintata i do koga vaka ke bide so utrogestanot..fala vi odnapred..cmok (ner)

sunshine
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 Apr 2012, 00:29

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by sunshine » 07 May 2012, 14:42

Zdravo konstantina, i mene mi se slucuva istoto, jas sum 6 ta nedela i vcera koga se brisev zabelezav kafev iscedok, se ispaniciv epten i denes bev na lekar i mi prepisa Utrogestan da stavam vaginaleti, tie se progesteronski preparat za podrska na bremenost, se nadevam deka ke se sredi inace sum mnogu isplasena, pozdrav

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Beluvce » 08 May 2012, 10:51

hi idni mamicki
za kafeav iscedok ne panicete i jas bev takva, koga vo 7 nedela imav skoro 6-7 dena kafeav iscedok vednas bev na doktor i mi kazaa deka toa e stara krv...znaci bez panika..

mnogu sreka vi poskauvam i imajte lesna bremenost (con)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Nespretna » 29 May 2012, 18:54

Девојки, читам тука за исцедоци, едно-фруго... И ми светна нешто што сосега не ми текнало. Јас сум во рана бременост, сеуште не е утврдена од доктор, ама .... Пред 1 месец, кога отприлика сум била2 недела, бев на два доктори за да си направам рутинска контрола за брисеби. И првиот пат, докторот кога ми зимаше брис, имав многу крв. Он викаше тогаш демек тоа било нормално, оти сум имала бело прање. И два дена после тоа ми течеше крв. На вториот преглед се беше како што треба. И резултатите беа со стрептокока група Б, и на папот, кандида и хпв. И покрај сето тоа јас сум останала бремена.
Е сега, мисла ми е нешто да не се случило, да не е нешто повредено во првиот преглед. Дали вас некогаш ви се случило да крварите 2 дена после обичен гинеколошки преглед?
Чекам совети, мои драги пријателки...

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Sashka » 29 May 2012, 19:10

Здраво Неспретна и добредојде на форумов (kup)
Не сум била бремена досега,ама мислам дека непотребно се грижиш (a2) ,мене после секое зимање брис ми се јавува крварење и тоа е така затоа што кога земаат материјал за папот, всушност стругаат од грлото на матката,така да често се јавуваат такви крварења. Тоа е од надворешноста,така да мислам дека нема никакво влијание на бебчето во матката (smile)
Имај најубава бременост и да ти поминат безгрижно овие 9 месеци (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Debora » 29 May 2012, 22:34

И јас ќе кажам исто како Сашка, не сум била брмена, ама после ПАП знаело да имам крварење, ништо страшно, за да се земе материјал за испитување се гребе грлото на матката и ете .. некогаш има и крв.

Одговори

Return to “Бременост”