Кафеав исцедок во рана бременост

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Bilence 123 » 28 Aug 2014, 08:21

Драги мамички. Нова сум на форумот. Бремена сум во 6-та недела. Пред три дена ми се појави кафеав исцедок. Заминав на лекар и докторката ми даде утрогестан 2 по 1. Кога заминав дома повторно ми течеше цело време и заминав на приватен лекар. Го виде крварењето и ми ја покачи дозата 3 по 1 во денот. Сега ситуацијата е подобра ама пак во мене има голем страв. Ми рече да ги ставам таблетите цел месец. Кога да отчекувам да се подобри ситуацијата, затоа што јас од страв цело време лежам и не се движам? (confus)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by sweety » 28 Aug 2014, 09:20

ЈАс немам искуство , сепак прочитај ги претходните мислења од оваа тема и само не се нервирај, мисли си позитивно и одмарај повеќе (big-hug)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by saska075 » 28 Aug 2014, 10:28

Biljana Ivanova wrote:Драги мамички. Нова сум на форумот. Бремена сум во 6-та недела. Пред три дена ми се појави кафеав исцедок. Заминав на лекар и докторката ми даде утрогестан 2 по 1. Кога заминав дома повторно ми течеше цело време и заминав на приватен лекар. Го виде крварењето и ми ја покачи дозата 3 по 1 во денот. Сега ситуацијата е подобра ама пак во мене има голем страв. Ми рече да ги ставам таблетите цел месец. Кога да отчекувам да се подобри ситуацијата, затоа што јас од страв цело време лежам и не се движам? (confus)
Билјана честитки за бременоста.
Во консултација со матичната можеш и Прогестеронска инекција да примаш. Тие се за запирање на крварење. Се примаат на 3, 5 или на 7 дена зависно како ќе ти каже докторот. Мирувај, не се движи, не кревај ништо.
Се надевам дека се ќе биде во ред.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Bobe » 29 Aug 2014, 09:44

Биле (dobr) од мене и најпријатна дружба да си имаме (brows)
запре ли крварењето???ако со самото покачување на дозата се запрело тогаш супер и браво (thumbsup)
Лежејки и стравувајки од најлошото,не е решение мило (big-hug) ако ТИ се чувтсвуваш подобро кога лежиш....ако да си продолжиш,ако не лека полека ке си шеткаш (brows) избегнувај си скали,тешки работи,се она што мислиш дека би ти штетело дури и правосмукалка (thumbsup)
И не се секирај крварењето не значи КРАЈ,ако прочиташ повеке на форумов ке видиш дека скоро секоја 2-3 бременост е така....и повекето се успешни (cl)
(con) за бременоста,и гални го мешко оти сега има еден куп форумски тетки што го мислат,му се радуваат (rad) (love5)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Bilence 123 » 30 Aug 2014, 12:45

фала Бобе на позитивна енергија што ми ја испрати. (smile)
Крварењето сопре, се надевам нема да се појави повеќе.
Се движам помалку, мора да се навикнам зашто во понеделник се враќам на работа (scared).
Цело време бројам недели денови, само да помине ова првово тримесечје (big-hug)

AnnaMolly
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 25 Aug 2014, 13:11
Им се допаднал: 5 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by AnnaMolly » 31 Aug 2014, 12:13

Биленце не се плаши од крварењето. Јас со првата бременост крварев и бев скоро 2,5 месеци на Утрогестан. Сега имам маже од 4 години дома dance .
Ако случајно се појави пак крварење, може да примаш Прогестерон инекции.
И навистина, најважно е да не мислиш на лошо, мисли си секогаш позитивно.

Тука прироадата си стапува на сила, ние не можеме ништо. Мирувај колку што можеш повеќе. Односи никако (fr) .

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by angel4e2013 » 31 Aug 2014, 13:15

i jasa imav kafeavo skoro cetiri meseci vo bemenosta i pominav samo so utrogestan ama toa mi bese vtorata bremenost i mnogu bev isplasena zosto imav spontan pred toa so slicni simtomi ama eve sega si go imam najmiloto do mnene. se nadevam deka ke bide ok stom pominuva nemaj gajle toa e dobar znak

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Bilence 123 » 02 Sep 2014, 08:57

Фала мамички на вашите совети и позитивни мислења. (kup)
Се чувствувам подобро кога ги читам вашите искуства знаејќи дека ете се случува на секоја трета мамичка и не сум единствена која поминала низ тоа. Си користам утрогестанче и магнезиум и мислам дека ситуацијата значително е подобрена. (bu)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Bilence 123 » 08 Oct 2014, 00:09

Мамички, дали после терапијата со утрогестан имате искуство со жолтеникав исцедок, веројатно не е убав било каков исцедок и требе да го прашам гинекологот, ете да прашам, доколку некој ако има искуство нека пише

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Кафеав исцедок во рана бременост

Post by Maaja » 10 Nov 2014, 13:34

mamipipo wrote:Здраво драги мои,нова сум на форумот и молам за помош.Правев ин витро во Ремедика и утре треба да одам за потврдување на бременост ,утрово имав исцедок од криноне гелот но и кафеави точки (confus)
А кој ден од трансвер ти е денес? Јави се кај докторот и кажи му што се случило, ако имаат поминато барем 12 дена од трансвер направи домашен тест .... кај мене покажа иако беше порано од вообичаено нели се прави на 14 ден од ет, ама од она што го имам читано мислам дека не е страшно некогаш се јавува и таков исцедок .... пиши ни што нарави, ќе те чекаме со bfp тест , среќно!

Одговори

Return to “Бременост”