Апетит во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Dolores
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Sep 2011, 12:24

Re: Апетит во бременоста

Post by Dolores » 09 Oct 2011, 11:07

Da vi kazam tolku mi e zgadena hranata voopsto, sto samo na prsti se brojat jadenja koi so zadovolstvo jadam,a ostalo so zatvoren nos...Najmnogu imam maka so mesoto, osven riba, drugoto SE so sila konzumiram....Ne mi e bas lesno ali RADOSTA me krepi (joy) i izbegavam da se zalam...A mislev deka nema da mozam da se donajadam od se i sesto...
Pozdrav do site vas!

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Апетит во бременоста

Post by Peperutka » 24 Jan 2012, 13:46

Првите три месеци кои ми беа исполнети со мачнини,немав апетит,може и затоа си ослабнав (rad) Откако ми поминаа мачнините ми се врати стариот апетит,се си јадам што си јадев и порано(благото не го намалив :ymblushing: )но сега пак воопшто несакам да јадам месо.Ќе видиме за понатаму (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Апетит во бременоста

Post by Peperutka » 10 Mar 2012, 15:40

Овие денови,апетитот ми е многу зголемен :ymblushing: цел ден можам да јадам благо,солено,кисело,да грицкам било што,а треба да припазувам да не се поправам многу :ymblushing: Како е кај вас?

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Апетит во бременоста

Post by ivana28 » 12 Mar 2012, 07:59

Имам апетит,мнооогу јадам,нон стоп таму ми е паметот.Последниов месец почнав многу благо да јадам,ама и се друго,нон стоп сум гладна (smile) Се мерев пред две недели имав качено 12 кила,ама пошто бев многу слаба пред да останам бремена сега добро ми дојдоа,сегде кај што фалеше се попуни (laugh1) Така да ич не се секирам за килограмите. (smile)

Јана
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 22 Feb 2012, 13:31

Re: Апетит во бременоста

Post by Јана » 12 Mar 2012, 12:21

Леле алал да ви е! Мене од се ми се гади, најверојатно дека сум во 8 недела. незнам веќе што да јадам, сите ми велат дека сум ослабнала. Ај најверојатно ќе ми се врати апетитот.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Апетит во бременоста

Post by ivana28 » 12 Mar 2012, 12:34

Јана и мене исто ми беше до 10 недела.Ми се лошеше од секаква храна и имав многу мачнини,многу слабо јадев.Ама после тоа помина,еве сега јадам нон стоп и многу е поубаво вака.Издржи уште малку па ќе те пушти,ќе видиш (smile)

Јана
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 22 Feb 2012, 13:31

Re: Апетит во бременоста

Post by Јана » 15 Mar 2012, 08:55

Фала ти Ивана28, се надевам дека ќе биде така. (smile)

dusicka
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 10 Jan 2012, 17:26
Им се допаднал: 1 time

Re: Апетит во бременоста

Post by dusicka » 16 Mar 2012, 17:48

Не се секирај јана, ќе проработи апетитот покасно, кога е поголем бебушот. Јас си се радував дека си јадам нормално, скоро се (освен 5-6 работи кои не ги поднесувам) ,па после откај 8 до 14 недела апетит-ич, ослабев дури, ама овие дена се врати апетитот ко да бил на пат и сега ми враќа за се (laugh1) . Сега на секои 2 часа ми се јаде, и си јадам, ама пазам да е по малку, не да се трупам количински, зашто знам дека за некој час пак ќе се јави тој апетитот (laugh1) . Па си се тешам сама себеси, изгледа на бебушко му се јаде тоа, па затоа и мене (rolll) .

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Апетит во бременоста

Post by davidkjara » 21 Jul 2012, 11:14

jas si jadam i toa so kakov apetit uff se mi e ubavo a se imam bajagi popraveno (rolll) :ymblushing: ama bar ednas vo zivotot ke si jadam taka cel zivot broev kalorii pa odkako ke se porodam ke se vratam na broenje kalorii sega neka raste bebusko (b4) (rad) (t3) (jmp) (thumbsup) (rad)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Апетит во бременоста

Post by davidkjara » 21 Jul 2012, 11:14

jas si jadam i toa so kakov apetit uff se mi e ubavo a se imam bajagi popraveno (rolll) :ymblushing: ama bar ednas vo zivotot ke si jadam taka cel zivot broev kalorii pa odkako ke se porodam ke se vratam na broenje kalorii sega neka raste bebusko (b4) (rad) (t3) (jmp) (thumbsup) (rad)

Одговори

Return to “Бременост”