Колострум во бременост

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Колострум во бременост

Post by konstantina 6 » 27 Jul 2012, 10:11

dobro utro devojki !!!
Jas duri sega stanav ama oti nokeska koki PAK se razbudi sred nok, prvo mu se piese voda, pa mu se mockase, pa go cesaaa ubodite od komari, pa mu se kakase..do 5 sabajle jas gledav Dog Wisperer na National Geografic, i togas e sluci nesto epteen cudno..od desnata grada mi potece MLEKOOOO (scared) ...e sega malku paika me fati oti ne se sekavam vakov problem da imav so sin mi..ama daj vi se molam za tie sto se vo poodminata bremenost, HERA, ili nekoj drug od mamite da kaze dali e toa normalno, ili da se javuvam kaj doktorot, aman zaman, kazuvajte srcki...cekam cmoook
Last edited by Debora on 27 Jul 2012, 16:05, edited 2 times in total.
Reason: Ја раздвоив темата - нека си ја имаме посебно

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колострум во бременост

Post by Debora » 27 Jul 2012, 10:38

Константина јас колку што знам колострумот се јавува уште во бременоста, само не знам точно од кој месец. (confus)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Колострум во бременост

Post by malenaD » 27 Jul 2012, 12:53

Konstantina, jas znam deka negde okolu sedmi mesec kaj nekoi trudnici se pojavuva kolostrumot, kaj mene toa se pojavi odkako se porodiv. Sigurno ne e nisto strasno,ke vidis sto ke ti odgovorat ostanatite (t3) ili nekoja od majkite, a mozes da si se konsultiras i so maticniot. Pozdrav do tebe ,Koki i tvoeto mese. Pozdrav i za ostanatite (t3)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Колострум во бременост

Post by Hera » 27 Jul 2012, 13:24

Константина мене за првпат ми се појави на почеток од 8 месец, ама само ако ги притиснам појако брадавиците, како жолти капки.
Барав малку на интернет, ќе ти пуштам на приватна порака искуства напишани на друг форум. Најчесто се јавува после 6-ти месец, ама кај некои жени се појавувал уште во 12, 20 недела ... така да мислам дека нема место за паника.
Неспретна тебе бебето те поздравило. (joy) Чекај да видиш допрва колку акробации знае. И ај вечер хормоните да ти се смилуваат. (smile) Кај мене обратно работат цела бременост, море не само кај мене туку имаат проширено дејтво и кај маж ми. Не се ни сеќавам веќе што беше тоа (ttc) .
Поздрав до сите (t3) !

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Колострум во бременост

Post by konstantina 6 » 27 Jul 2012, 16:09

Bravo Debora, so ubo, sto si ja odvoila kako posebna tema, bidejki nemase slicna na forumov, a sto e uste po keif e sto i na idnite mami ke im se najde temata..pozdravce devojki!!!!! (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колострум во бременост

Post by Debora » 27 Jul 2012, 16:21

Сега прочепкав, на сајтот во Бременост по седмици е спомнато дека првото млеко може да се јави и во 16 недела http://tvoebebe.com/BREMENOST/n16.php , значи Константина не ти е рано. (lovet)
А темите е убаво да се раздвоени баш за тоа да си знаеме каде да си бараме тоа што ќе не интересира и во иднина, а и некој можеби ќе отвори и пише баш кога ќе види за што се зборува конкретно . (thumbup) Се надевам дека ќе пишат и другите трудници и мајки.

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Колострум во бременост

Post by tina » 27 Jul 2012, 17:26

Taka e Debora,mene kolostrumot mi se pojavi okolo16-17 nedela,odma se konsultirav so ginekologot rece deka e najnormala pojava gradite si se podgotvuvaat za doenje i kaj sekoja trudnica e razlicno,hormonite sekade rabotat poinaku.

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Колострум во бременост

Post by Milly » 27 Jul 2012, 17:39

Konstantina ic da ne se cudis, mene mi se pojavi kolostrum vo 3tiot mesec, negde okolu 10-11 nedela mislam, ama ne mi tecese samoto, tuku samo na stisok. :)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Колострум во бременост

Post by konstantina 6 » 27 Jul 2012, 18:08

Fala vi mnoogu srcki, mislev da ne e pak nekoj problem, skraja da e, ama ne bilo dobro e... (thumbsup)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Колострум во бременост

Post by Nespretna » 28 Jul 2012, 16:33

Константина, тебе само ти тече млекото. Ами кога ќе си дојде мт, има да се тушира со млеко. =))

Одговори

Return to “Бременост”