Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Sashka » 01 Apr 2013, 16:42

Da, se slusha na obicno eho, samo treba d-rot da go vkluci da se slusha. Gushki do tebe i bebushko

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Happy^_^ » 19 Apr 2013, 12:52

Јас денес бев на ехо преглед арно ама на докторката ехото (од најстарите) нешто не и било како што треба (барем така ми рече) (confus) и не можев да видам срцева акција. Но ми рече дека плодот си расте, 10mm, бременоста била добра се како што треба. И покрај се јас сум (sad1) зошто не го видов чукањето на срценцето. До душа ја ни бебушко не го видов на тоа ехо нејзино не знам таа кај го виде и измери. Како и да е штом плодот напредува и расте нема место за паника?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Sashka » 19 Apr 2013, 13:09

Хепи, ич да не се секираш, па и на убаво ехо во 7+1 може да не се слушне срцето, а тек па ако ехото е од пред 20 години (smile) Битно бебушот си расте и се ќе биде како што треба (thumbsup)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Happy^_^ » 19 Apr 2013, 13:21

Фала Сашкичка (smile) (love5)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by anabejbi » 22 Apr 2013, 20:49

Denes, na prvata kontrola go slusnav srcenceto na moeto bebence, vo 7+1 nedela, tolku sum srekna, daj boze i ponataka se da bide kako sto treba.

Monicka
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Nov 2012, 13:01
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Monicka » 08 Oct 2013, 11:14

Драги мои, имам едно прашање...исправете ме доколку го поставувам во погрешна тема, но не најдов ништо слично...
Имено, бремена сум 6 недели и 2 дена, вчера бев на ехо и докторот ми вика гледам плод,ама не гледам ембрион (нема срцева реакција и не сум сигурен дали се развива) Ме прати да вадам крв за Бета HCG (бев вчера и во петок треба да вадам повторно) и за една недела пак на контрола,ако нема напредок/киретажа! (unsure) Ме интересира дали има потреба за паника затоа што сеуште нема срцева реакција, или можеби сеуште е рано ? Инаку ова ми е втора бременост, првата пред 8 месеци (инсеминација) заврши со спонтан во 6та недела.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Debora » 08 Oct 2013, 11:24

Аман бре од такви лекари, па толку ли се нема осет. (comp) Моничка ако ги прочиташ претходните постови ќе видиш дека не мора се слуша кај сите во 6+2, а од каде знаеш кога точно е зачнато, имплантирано итн. НЕМА место за паника. (a2)
Има тема за лажен спонтан абортус, не згрешиле еднаш со овие работи.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Радост » 08 Oct 2013, 11:28

Кога ми констатираа бременост бев 6+4 и немаше срцева акција, имаше само гестацицска кеса. Ми рекоа за 10 дена да се вратам и го слушнавме срценцето. Што значи полни 8 недели. Во овој момент највеќе може да му наштетиш ако си под стрес, затоа мисли позитивно и нормално дека на следната контрола ќе си има се што е потребно. (bu)

Monicka
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Nov 2012, 13:01
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by Monicka » 08 Oct 2013, 13:17

Фала ви на советите Дебора и Радост, многу подобро се чувствувам кога ве читам на форумов, надежта и позитивната енергија ми се зголемуваат максимално.

П.С. Деборче, што е најлошо јас мислев дека само нашине доктори се такви (никакви). Арно ама јас живеам во Виена...бетер, ништо ни да ти објасни, ни да те советува, едно време си помислив да си дојдам во Скопје да си ја водам бременоста, преку глава ми е од овдешниве (ner) (ner)

И што е најлошо, Австрискиот закон за здравство е таков да немаш право да промениш матичен гинеколог ( мора 3 месеци да немаш и да не одиш кај ниеден гинеколог да би можела да се префрлиш кај друг) (tumbdown)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Кога прв пат го чувте срцето на бебето

Post by mamigabi » 08 Oct 2013, 14:07

Прв пат и кога дознав дека сум бремена, значи во осма недела, леле колку чудно ми беше, срценце мало (lovet)

Одговори

Return to “Бременост”