Мачнини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
jule_89
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 27 Apr 2015, 10:10
Им се допаднал: 1 time

Re: Мачнини во бременоста

Post by jule_89 » 27 Apr 2015, 10:19

Zdravo devojki...eve i jas so ovie utrinski macnini do dusa ne se samo utrinski gi imam preku cel den osobeno ako ne jadam..znaci moram 24/7 da imam nesto v usta.. sreka ne povrakam samo strasni macnini..mene samo kisleo mi pomaga,,obicno citron nesto jadam,,limonot mi e mn kisel

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by WhiteRose » 27 Apr 2015, 10:26

jule_89 wrote:Zdravo devojki...eve i jas so ovie utrinski macnini do dusa ne se samo utrinski gi imam preku cel den osobeno ako ne jadam..znaci moram 24/7 da imam nesto v usta.. sreka ne povrakam samo strasni macnini..mene samo kisleo mi pomaga,,obicno citron nesto jadam,,limonot mi e mn kisel
Jule dobro e sto mozes da jades...mene isto ne mi se jadese nekade do pocetokot na 5 ti mesec dodeka mi traea macninite. Samo na jogurt, gevrek,banana i lepce peceno bev. Oslabev bajgi no potoa si pominaa sami od sebe...isto taka i se mi mirisase loso...so lesno da ti e. pozdrav

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by sweety » 27 Apr 2015, 14:45

jule_89 wrote:Zdravo devojki...eve i jas so ovie utrinski macnini do dusa ne se samo utrinski gi imam preku cel den osobeno ako ne jadam..znaci moram 24/7 da imam nesto v usta.. sreka ne povrakam samo strasni macnini..mene samo kisleo mi pomaga,,obicno citron nesto jadam,,limonot mi e mn kisel
Добредојде во клубот (laugh1) и јас имам секојдневно мачнини на почетокот беа вечерни не така страшни,ама како влегов во 7 недела секој ден повраќам искрено да ти кажам бар ми олесни авак сум цело време млитава ,најмногу ми годи кисело млеко ,немам некоја посебна желба за јадење ни кисело ни благо , ајде ќе издржиме па како ќе знаеме дека сме (t3) (t3) (t3)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by DemetraD » 20 May 2016, 23:21

Ооооо ова мачниниве биле страшна работа цело време се ми е гадно додека јадам нема проблем ама после тоа страшно не ми прва бременост ама вакво искуство прв пат бар да можев да повракам да ми подолесни малку Во просек до кога трајат да се подутешам малце ?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Lejla7 » 23 May 2016, 15:37

Според книга, би требало да траат до 12-13 недела преку сила.

А кај мене ваквите мачнини што ги опишуваш траеја до 22-23 недела. Гладна - мачно, најадена - уште помачно. Ем се трудев да јадам помали оброци почесто. Џабе. А се воздржував да не повраќам заради милионите лекови што ги примав.

Држам среќа да ти завршат порано (bu)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by DemetraD » 25 May 2016, 16:55

Како беше она "Се мислам што да изедам да не се здебелам " Моево е "Се мислам што да изедам да не повратам" (laugh1) (fr)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by SMESKO » 12 Sep 2016, 12:52

Секој со маката (rolll) (rolll) (rolll) јас да си прашам значи сега сум 9недела и не повраќам имам само болка во гради и наутро кога ќе станам ми е мачно дур не си каснам нешто,па си викам јас како да не сум трудна бре луѓе,дури и чудно ми е вака без некои поголеми маки и мачнини,треба да се грижам ли јас (confus) (racinja)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by Lejla7 » 12 Sep 2016, 13:49

Смешкo, трaј си и уживaј (thumbsup) и ич, aмa ич не се секирaј. Секoјa бременoст е рaзличнa и не знaчи декa aкo мене ми е лoшo требa и тебе дa ти биде, ниту пaк aкo вo првaтa бременoст си имaлa мaчнини декa ќе ги имaш и вo втoрaтa. Рaдувaј се штo имaш среќa. Мене oд кoгa ме фaтијa вo 7мa неделa еве уште ги имaм, a 23тa јa фaтив, не секoј ден aмa сепaк не е без ич. Уживaј (big-hug)

И јaс не сум пoврaќaлa aмa пo цели денoви ми беше лoшo.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Мачнини во бременоста

Post by SMESKO » 12 Sep 2016, 15:49

И мене така,по цел ден осеќам како да ми се повраќа а не сум повраќала до сега.

Лејла (a2) (big-hug) за (t3)

Одговори

Return to “Бременост”