Мачнини во бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Мачнини во бременоста

Post by Debora » 16 Jan 2010, 23:04

КАКО ДА СИ ПОМОГНЕТЕ

Ако имате благи утрински мачнини имате на располагање широк спектар на работи со кои можете да си помогнете. Секоја жена е различна, па ќе треба да пронајдете што е тоа што ви одговара вам. Еве неколку совети:

* Обидте се да избегнувате храна, која ги поттикнува мачнините. Ако ви се чини дека речиси сите прехрамбени проидукти го прават тоа, јадете ги тие малку што не ви пречат.
* Топлата храна има повеќе миризба, па можете да се обидете да јадете ладна храна или храна на собна температура.
* Наутро пред да станете изедете неколку крекери и полежете околу пола час. Чувајте ги крекерите во близина на креветот. Крекерите можат да помогнат и ако се разбудите со мачнини во текот на ноќта.
* Јадете повеќе помали оброци и грицкајте во текот на денот, така да стомакот никогаш не ви е празен.
* Немојте да ги прескокнувате оброците.
* Немојте да легнувате веднаш после јадење.
* Избегнувајте масна, зачинета, пржена храна и храна на која и е потребно повеќе време за да се преработи во желудникот.
* Пијте течности често меѓу оброците. Не го преполнувајте стомакот со нив, но пијте ги по малку во текот на целиот ден.
* Одмарајте се често во текот на денот.
* На некои жени им помага чај направен од сварен свеж ѓумбир.
* На некои жени им помага грицкање на бадеми.
* Понекогаш помага смукање на коцка мраз или лимон.
* На некои жени им помага грицкање на чипс, иако е масна храна.
* Доколку земате дополнително железо, обидете се да го земате пред легнување или заедно со храната. Железото кај многу жени ги зголемува мачнините.
* Вашиот лекар можеби ке ви препише витамин Б6. Познато е дека земањето на овој витамин може да ги ублажи мачнините. Земајте го во онаа доза која ќе ви ја препише лекар. Умерените дози на Б6 витамин се безбедни во бременоста. Високи дози може да му наштетат на развојот на бебето....

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/macnini.php

Имавте или имате ли утрински мачнини?
Кога почнаа, кога прекратија?
Како си помагавте во врска со мачнините?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Утрински мачнини

Post by Petra » 18 Jan 2010, 18:02

Во текот на бременоста немав утрински мачнини.
Last edited by Petra on 18 Jan 2010, 22:45, edited 1 time in total.

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Утрински мачнини

Post by Milan-baby » 18 Jan 2010, 20:13

ah temava... moite pocnaa povtorno... i nikako ne mi e jasno, ok kaj poveketo se javuvaat nautro no mene mi se javuvaat docna popladne i se taka dodeka ne se komiram vo krevet.. taka bese i so prvata bremenost, probav se i pak nisto..

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Утрински мачнини

Post by Kalince » 07 Mar 2010, 18:14

Fala mu na Boga, ovie macnini, ne bea kojznae kolku naglaseni, kaj mene. Prvite 3 meseci, se slucuvase da mi e maka nautro, no ne bese kojznae kolku strasno. I sto e najbitno, ne se slucuvase sekoj den tuku povremeno. Jas mislam deka sekoj organizam si e poseben. Kako velat vo medicinata 2+2 nikogas ne se 4. (smile)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Утрински мачнини

Post by Ana » 13 Apr 2010, 10:41

tuka ke napisam bidejki momentalno navistina mislam deka ne e mesto vo "kako ni se trudnicite" (cry1)


jas nemam macnini ama ima nekoi vrtoglavici sto pocnuvaat da me plasat i premnogu lesno se zamoruvam... dali imavte vrtoglavici? navistina ne znam sto da pravam,,,

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Утрински мачнини

Post by Annabel » 13 Apr 2010, 11:09

Ане, а да си го провериш железото?

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Утрински мачнини

Post by prvenka » 13 Apr 2010, 12:35

ana (agr) ,Zelezoto obavezno da go proveris,so namaleno Fe i kaj mene se javuvaat vrtoglavici,a ne kaj (t3) .Ne e nisto strasno,ali konsultiraj si go ginekologot

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Утрински мачнини

Post by Ana » 13 Apr 2010, 13:54

cetvrtok ili petok treba i onaka da odam, veke sme 8-9 nedela pa da go slusneme srcenceto :)
gledam sto e mozno poveke svez zelencuk da jadam ( i onaka go obozavam (laugh1) ) barem imam izgovor sekoj den za marula i sopska :)

ane22
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 30 May 2010, 08:12

Re: Утрински мачнини

Post by ane22 » 30 May 2010, 10:52

zdravo na golemite mesinja (con) eve i jas dobiv blagoslov od Bog veke sum 6 nedeli bremena.sakam da ve prasam vas poiskusnite dali e loso sto kaj mene ne se pojavuvaat utrinski macnini onaka povrsno samo imam posteskotii na zeludnikot a i ne mi se pojavilo do sega da imam odbivnos kon odredena hrana.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Утрински мачнини

Post by Debora » 30 May 2010, 12:23

Ane добредојде и нека расте благословот во тебе, немој да се грижиш. (a2) Додека да се јават поискусните да ти кажам дека кај некои жени ги има мачнините веднаш, кај некои се јавуваат покасно, а кај некои не се јавуваат воопшто. Ако си во тие привилегираните, опушти се и уживај. (smile)

Одговори

Return to “Бременост”