Отоци за време на бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Nespretna » 16 Dec 2012, 01:01

Еве ме мене, при крај на бременоста и при крај со живците, само заради отоците. Докторкава ништо не ми дава, нормално било... Само ме буни оти отоците ми се изразени на десното стапало и десната дланка. И некако како да ми трпнат... како иглички да ме боцкаат.
Искуство или совето околу тоа?!?

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by maloto.japonce » 16 Dec 2012, 11:05

Неспретна ајде јас да ти одговорам пошто јас го имав истио проблем при крајот на бременоста и јас како тебе ми отекуваше или само десната или само левата нога и рака и тоа од спање кога станев бев како тапанче. Ама јас не знам зошто не ти даваат ништо, пред се треба да испиташ преку крв протеини и албумини и ако не се во ред треба да примаш плазма. Ајде мила се надевам дека скоро ќе го средиш тоа (kup)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Nespretna » 16 Dec 2012, 20:43

Јапонче, протеини сум сигурна дека имам испитано и дека е ОК. А албумини не знам... Може и да усм испитала, а да не знам, оти сите резултати одат кај докторкава.
И, да, насабјале не да ми се отечени, како тапанчиња ми се... Ама ајде, ќе помине. Фала ти на советот и искуството.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by maloto.japonce » 16 Dec 2012, 20:54

Неспретна ако не си проверувала во скоро време тоа протеини и албумини не е лошо пак да испиташ пошто тие вредности се менат од ден на ден. Јас примав 2 пати во рок од еден месец примив плазма па се смирија и после тоа пак и морав да лежам во болница додека ја примам плазмата плус тоа тешко оди со добивање на плазма нешто мораат да требуваат во аптека ил итака нешто беше знам само дека мора со тие рез од крвта да земат плазма пошто онака не даваат. И нема проблем тука сме ние тука сите за совети

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by davidkjara » 21 Dec 2012, 08:36

Ja prethodniot i ovoj imam mal trag na proteini e sega mnogu sum zdebelena i otecena od pocetokot drugo se e ok nemam nekoi strasni otoci no prstite mi se kako kebapcinja i na race i noze doktorot mi rece normalno a za proteinite nisto strasno mal trag i toa bilo normalno (unsure)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Nespretna » 21 Dec 2012, 17:52

Ситуацијава кај мене е уште полоша... не да ми се како кебапчиња, почнаа и одозгоре нозете да ми се отечени. Леле... не знам шо ќе се прави, ни кревање нозе не помага, ни ништо. За масажа не можам ни да помислам. Не можам да ги допрам отоците, не па некој да ми ги масира....

Ајде, многу беше, уште малку остана.... (thumbsup)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by davidkjara » 22 Dec 2012, 11:36

Nespretna masaza masaza muzevo moe sekoja vecer od glava do peti me masira (rolll) (rad) pomaga dosta a bolat i precat mnogu pa jas od pocetok gi imam prvo toploto 50 stepeni me fati pa se smiria pa sega kako pogolema pak se javija mora da se izdrzi tebe epten ti e sitno....ajde mila uste malce ke se guskate ja tek 9 februari vo 9ti vlagam (cry1)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by Nespretna » 22 Dec 2012, 18:44

ДавидКјара, пишав и во кафе муабетот, ама еве и тука. Вчера си ставив крпа натопена со ладна вода да ми постои на нозете и одма ми се намалија малку отоците. И денес е веќе подобро. Пак ми се отечени, ама не е како што беше. Пробај и ти така. Вечер пак ќе си ставам!

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by SIMONA » 23 Dec 2012, 18:09

Nisto ne pomaga za otoci!!!I noze u vis i voda nekoja vakva takva...se za dzabe...imav 85kg pukav nadvor
+40 aaaaaaaaaa ne umrev (rad) sreka malku ispukav i toa vo 9ti takva koza imam

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Отоци за време на бременоста

Post by davidkjara » 10 Feb 2013, 05:15

Moram pa na temava da i pisam jas znaci od 2riot mesec so otoci sum pa me fati letoto +50 koe nikad nema da go zaboravam 9ti uste so otoci navistina bremenosta ke ja pametam po otocite dusa nemam veke a cista moja sreka sto pogolemite meseci mi se vo zima inace tesko mene leto da bese so tolkavi otoci pa devet meseci so aparatot za pritisok sum vo race a za toa kolku bolat of lele ama ete uste malce ostana (joy) (joy) (joy) dance izdrzavme dance

Одговори

Return to “Бременост”