Последни денови од бременоста

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Последни денови од бременоста

Post by Debora » 16 Dec 2010, 00:24

Се наближува крајот на вашата бременост, имате уште неколку недели или денови. Како ги минувате, како се чувствувате, вашите размислувања или како ги поминавте последните денови од бременоста. (t3)

vessna123
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 14 Dec 2010, 20:51

Re: Последни денови од бременоста

Post by vessna123 » 18 Dec 2010, 22:57

kako i sekoja zena sto go ceka krajot.finishot taka i jas ..............na
momenti bev vozbudena sto i kkao ke bide :-D ponekogas razmisluvav za
krajniot cin .........megutoa mislam deka poslednite nedeli od bremenosta
mi bea najubav period od cela bremenost :-))))))))))

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by Petra » 22 Dec 2010, 13:27

Пoследните денови од бременоста се радував дека за многу брзо време ќе дојде најсаканиот член од семејството. (love5) Размислував за бебето, посакував се да биде во ред со него, и размислував како ќе се одвива пораѓајот. Терминот ми беше на 5 Септември а се породив на 16. Па тие последни денови секој ден одев на цтг и амниоскопија. А на крај и наутро и навечер на контрола. Инаку најнормално се шетав, излегував од дома, одев нагости. Ги правев и последните подготовки за кога ќе дојде бебушот се да ни биде спремно. Последните денови со нетрпение го чекав моето најсакано душиче да ми рече hello mom (smile)и да си го земам во прегратка. (lovet) (love5)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by Debora » 16 Mar 2011, 12:14

Како ви минуваат последините денови (можеби недели)? dance
Промени, чувства, прегледи ...?
Ајде кажувајте (jmp) (jmp)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by kikica » 16 Mar 2011, 14:34

Jas komotno mozam da se pridruzam i tuka, 37 nedela sum, dobro se osekam vo globala, osven sto potesko mi e dvizenjeto, meseto e gooolemo sin mi si kloca se posilno...cesto pomisluvam na toa kako ke bidi kako ke pominam..od vreme na vreme osekam po nekoja bolka no ednas vo denot i ne mnogu silna bolka. Cuvstvata mi se izmesani..strav, radost, neizvesnost..ocite cesto mi se polnat so solzi..burni emocii, navistina burni!!! (smile)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by Ana.I » 16 Mar 2011, 14:54

леле Кикица се обидувам да замислам колку ти е зголемен адреналинот сега кога ти кажале дека кај и да е деновиве треба да се породиш.Јас некако уште не сум свесна што ме чека,а и докторов минатата недела ми рече дека уште ми е рано за пораѓај,во средата бев и ми вика 2,5 кг дека е бебушов,така да подобро е да си поседи уште малку кај мене за да потпорасне.И ми рече таму некаде после 25-ти да почнам да одам на ЦТГ.

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by kikica » 16 Mar 2011, 21:20

AnaI so ke zamisluvas kako mi e koga i tebe ti e slicno (smile) Bez razlika sto kazuvaat doktorite nikoj ne moze so sigurnost da kaze koga i kako ke bide, nam ni e vazno samo da bide dobro i za nas i za nasite sonca, neli mamicke? (a2) A inace i denes si osekav bolki od vreme na vreme samo ne mozam da znam dali toa se nekakvi lazni kontrakcii ili pak od crevata mi e zatoa sto eve veke nekolku dena imam potecna stolica i ponacesto odam vo wc...sigurno seto ova se normalni reakcii na organizmot deka se pripremame za poroduvanjeee (confus) belki nema da gi utnam vistinskite bolki koga ke dojdat..mm me zafrkava vika da ne izlezi na kraj da te porodam doma (laugh1)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by Ana.I » 16 Mar 2011, 23:41

хехе Кикица ме изнасмеа,нема да ги утнеш вистинските болки сигурно (rolll)

И маж ми на секое мое мрдање само ми вика-леле да не се пораѓаш,да те носам до болница (rolll)
Прееска ме фати некој склет,така како напнатост во телото,горештина и му викам-јас ке се симнам малку пред зграда да се прошетам и тој одма-не ке те носам во болница-дури ме нервира

sanjicka
Нов член
Нов член
Мислења: 72
Придружен: 06 Dec 2010, 00:15

Re: Последни денови од бременоста

Post by sanjicka » 17 Mar 2011, 08:12

Sakam da se nadovrzam na teava iako gi pominav poslednite denovi od bremenosta. Kikica i Ana I i jas mislev kako vas dali ke gi prepoznaam bolkite, ama veruvajte deka se prepoznavaat i toa kako (smile) mnogu se silni, kratko traat (nepolna minuta nekade) i mnogu se cesti. Ama vo toj moment ne se misli na bolkite tuku na toa deka za nekoj cas ke se guskate so bebusot. Inace sakam da vi kazam da ne se plasite, da ne panicite i obavezno da gi sledite instrukciite. Koga jas pominav lesno na poragaj kaj sto ne go znam bas jazikot i vie ke poinete lesno. Voopsto ne e strasno i ne boli kako sto nekoi majki go opisuvaat poragajot. Samo napred i so lesno neka vi e. Iskreno vi posakuvam poragaj kako mojot bidejki jas pominav mnogu lesno, a i plus sto e najvazno i prirodno se poragav (bu)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Последни денови од бременоста

Post by kikica » 17 Mar 2011, 10:13

Sanjicka bas me opusti od sbajlecki so tvojot post (a2) AnaI ke se spravime sesticke, samo Bog da ne ima vo racete! Inace i mm e istiot, samo se streska na sekoj moj zvuk, ama dobro se drzi zasega, i sto e najbitno celo vreme me smee (laugh1) snosti izlegovme na prosetka a posto ziveeme na visocko, za nadolu bese lesno no za vrakjanje odvaj doodev do doma, ne od drugo tuku od sto me smeese po pat, pomina Brzata pomos i mi vika ete ni prevoz kacvaj se i na bolnica (laugh1)

Одговори

Return to “Бременост”