Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Бременост, прегледи во бременоста, качување на тежина, проблеми во бременоста, искуства и совети за здрава бременост,

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by aneance » 11 Nov 2016, 18:00

Пред некој ден осетив во стомакот како да ме пресече и после почна да ме скокотка и како да ми лази нешто во стомак , а такво скокоткање имав и минатата недела само не знаев што е

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by SMESKO » 23 Nov 2016, 09:43

Мислам дека овој пат сигурно бебе бебчо мој 19 + 2 дена (love5) dance (love5)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Lejla7 » 23 Nov 2016, 13:45

Бaш сaкaв дa пишaм нa oвaa темa. Нели велaт, првoрoткa пoкaснo ги чувствувa движењaтa нa бебетo, oкoлу 20-22 неделa, a при втoрa бременoст пoрaнo. Е кaкo дa не. Сигурнa сум декa вo првaтa бременoст веќе oкoлу 18 неделa пoчнaв дa сфaќaм декa тoa штo ми се мешкoли вo стoмaкoт е всушнoст бебетo. 20 неделa веќе стo пoстo бев сигурнa. А oвoј пaт мнoгу тешкo oсетив и честo пoрaди стрaв декa не oсеќaм и декa нештo не е в ред сo бебетo, oдев и нa ехo. А се нaјнoрмaлнo. Не декa пo 20 неделa не oсеќaв, oсеќaв пo нештo, aмa реткo и не бев сигурнa дaли е тoa. Мислaм дури oткaкo влегoв вo третo трoмесечие стaнaв свеснa зa клoцaњетo нa бебетo, сегa, кoгa и нa меше се пoзнaвa.А ниту имaм прегoлемa килaжa или премнoгу мaсни нaслaги нa стoмaк пa дa не oсеќaм, ниту пoстелкaтa е нa преден ѕид. Е тaкa, знaчи прaвилa немa.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by SMESKO » 23 Nov 2016, 20:55

Лејла како јас да сум го пишувала постот (laugh1) и јас сум често пати загрижена дали се е во ред со бебе затоа што не го чувствувам бебе често туку многу ретко.Во првата бременост 100 % бебе почна да мртка во 17+4 дена а овој пат токму ради овој факт како и од читано дека во втората бременост движењето се чувствува многу побрзо бев загрижена дали се е во ред ама и во мојот случај е како кај Лејла,и токму така нема правила во животот како и во бременоста (thumbup)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by sweety » 29 Jan 2017, 11:08

Пред некоај веќер мислам прв пат го осетив бебуш, прво околу пупакот псетив затегање,па од левата страна како пеперутки , скокот некој, си го читам мислењето на темава од и М сумја осетила во таа гестациска недела.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by borjana » 27 Mar 2018, 15:42

Девојчиња малку ме фаќа паника денес сум точно 18 недели и 0 денови, а сеуште немам осетено движења на бебуш..... од вашите постови ледам дека ситемн рано почнувате да ги осеќате... какви се поточно тие движења???

Bebce
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 02 Apr 2018, 10:02
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 3 пати

Re: Кога за прв пат го почувствувавте движењето на бебето?

Post by Bebce » 16 Aug 2018, 11:01

Девојки, ми треба ваше мислење. Влегувам во 20 недела. Од пред некој ден почнав да го чувствувам бебето и тоа убаво, некогаш како нешто да лета внатре, а некогаш баш како удари. Е сега, кога лежам, најчесто на грб завележувам дека на одредено место стомакот ми се затегнува и потоа следува најчесто мрдање на тоа место. Немам болки. Го чувствувам, доста е темпераментно уште од ептен мало на ехо се превртува 100ка на саат :D Најчесто тоа затегање ми е на ниво на папокот од десната страна. Дали е нормално вака? Уште што не прочитав и веќе не знам што да мислам. Ве молам за мислење, благодарам :*

Одговори

Return to “Бременост”