Што ако детето има аномалии?

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Што ако детето има аномалии?

Post by mamicka mami » 21 Mar 2012, 19:52

Sekoj si ima pravo na svoe mislewe ama smetam deka denes vo ova vreme koga e mozno rano da se otkrijat anomaliite na plodot ako gi ima so site prethodno spomnati testovi koi vo pravo ste koga vikate deka se samo statisticki pokazateli osven amniocintezata kako i zemanje na del od postelkata sega ne znam kako strucno se vika vtorovo , da ne se napravat i da se dovedes vo sostojba da rodat detence so posebni potrebi. Znam deka ako ne se napravat tie testovi i ako se rodi detenceto takvo ili i ako znaat roditelite i odlucat da se rodi bebenceto tie ce go sakaat i ce mu pruzat se sto e vo nivna moznost. No takvoto dete moze da zivee mnogu kratko zavisi od anomalijata ili zavisi vo koj grad zivee...vo pomalite gradovi voopsto nema uslovi za odgleduvanje na takvi deca...duri nema ni posebni ucilista.Kako bi se custvuvalo toa dete pokraj ostanatite deca koi se da recam poinakvi od nego i mogu ponapredni. Posle odgleduvanjeto na toa dete nosi i roditelot postojano da bide so nego...znaci da ne raboti, a odgleduvanjeto na toa dete ce bide mnogu poskapo, lekarstva, skolo terapii i slicno, i ako roditelite nemaat finansiska pomos, od kade ce go gledaat toa dete pa uste i ako imaat i drugo dete sto treba da mu ovozmozat normalen zivot i na nemu.Zatoa ve molam nemojte premnogu da osuduvate ...sekoj ima pravo da odluci sto ponatamu i sto moze da im pruzi na svoite deca, a inaku mislam deka nema roditel koj nema da go boli da donese takva odluka , no gledajci gi site ovie raboti duri nekogas e neminovno toa. Znam deka samo Bog e toj sto dava i zema zivot no mislam deka Bog bi ni oprostil ako nekoe malo dusice koe ne moze da zivee normalno vo ovoj svet go ispratime porano na neboto kaj nego. Ve molam da me izvinite za dolgiov post no morav da pisam custvuvav potreba.
I na kraj da kazam deka ako toa dete bilo kako se rodi znam deka sekoj roditel ce dade se od seba ...nekoj ce pruzi povece , nekoj ce uspee, a nekoj ne.....zavisi, no sekoj ce se obide i ce go saka detenceto od srce. Nikoj nema da se otkaze od nego.Tolku od mene i daj boze se da bide normalno so site bebinja i da nema potreba da razgovarame na ovaa tema. Vi posakuvam se najdobro

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Што ако детето има аномалии?

Post by Peperutka » 23 Mar 2012, 12:43

Еве јас ќе се приклучам на темава.Сосема се согласувам со Mamicka Mami.Може многу форумџики нема да се согласат со мене,но јас не се раководам со реченицата-Какво си е такво си е,мое си е- (unsure) Каков живот ќе има дете со Даунов синдром?(unsure) Премногу финансии за лекување(а сите знаеме дека за Даунов синдром нема лек),посебно училиште за тоа дете,цел живот треба мајката да го рани,бања,пресоблекува,зошто тоа неможе ништо само да направи.Дали ќе дочекате внучиња од тоа дете?Тоа е под знак прашалник.
Со оваа современа медицина,каде што постојат повеќе тестови за да се утврди дали детето има аномалии, да родам дете со Даун,не би родила,да си го гледам чедото како цел живот се мачи и пати,како нема нормален живот?Не би го поднесла тоа (sad1)
Еве пр.Едварсов синдром(така мислам дека се викаше,ако сум грешка поправете ме)тоа бебе умира неколку часа по раѓањето.Како да се решам да го родам кога ќе ми почине по породувањето,џабе да се израдувам и џабе да се прават мекици-прослава за новороденче?
Кога правев лапароскопија во Државна,во собата каде што лежев,имаше една млада трудница од 20 години,во 20 недела мислам,на која бебчето и беше со аномалија-немало уста,според што таа се реши да го абортира.И јас би го сторила истото.
Многу форумџики знаат колку лош пат поминав во бременоста,на плодот му се појавија цисти на вратчето,оток на тилот и вода во белите дробови.Одевме на чести контроли за да видиме до каде е ситуацијата,направивме амниоцинтеза за која резултатите испаднаа одлични,плодот беше здрав.Доколку работите се влошуваа,ќе го абортирав детето,премногу сме млади за да чуваме дете со аномалии или инвалид.Млада сум,ќе останам повторно (t3)
Ова е мое мислење,не ги осудувам мајките што се решиле да родат дете со аномалија,секој си решава за својот живот и секојси има право на избор.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Што ако детето има аномалии?

Post by Happy_Mommy » 23 Mar 2012, 18:39

Исто и јас делам исто мислење со Пеперутка. А, како што кажа и мамичка мами , стварно на денешно време медицината е многу напредна , така да секоја аномалија може да се открие на време за да родителите одлучат што понатаму. Да се разбереме, точно е дека какво-такво мое си е и го сакам, ама поболно би ми било ако цел живот го гледам како страда, како другите го гледаат моето дете како да е од марс паднато и како не е еднакво со другите деца, отколку да го абортирам. Посебно па и не сакам некој да ме сожалува. Така, по мое, мајките што абортираат дете со аномалија не треба да чувствуваат грижа на совест, оти Господ им е сведок дека го сакаат тоа бебе, а тоа го прават за да го поштедат детенцето нивно, па и самите себе. Несовесните мајки абортираат живо и здраво бебенце па никој не им суди за тоа.
Ова е само моето мислење на таа тема , а нормално дека не осудувам никој и го почитувам сечие мислење и одлука.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Што ако детето има аномалии?

Post by Mamino_srce » 23 Mar 2012, 19:22

Драги мои, да секој има право на својот избор и тоа стои. Само да знаете дека христијанска вера и воопшто верба во Бог значи да прифатиш живот кој Бог дава. Од Бог е живот, али не и болеста. Ово не е мојта наука, туку прашајте било кое ( свештено) богобојазливо лице, или уште подобро прочитајте ја Библијата (smile) .. затоа малку е глупо да го мешаме Бог во ова. Ако нешто сигурно знам тоа е дека Господ не е за тоа! Еден ден кога ќе станеме пред Него, ќе дознаете со сигурност и тогаш Тој ќе суди за оно што мислиме дека не е пресудено на Земјата (smile) Ама , ајде не ми замерите сега за оваа проповед, ама веќе кога го спомнувате Господ, па си викам да не биде залудно. Затоа, кога веќе сме бремени треба да го молиме Господ да го заштити бебето од било какви аномалии и да веруваме дека и ќе стори тоа.
Кога бев бремена нормално дека се плашев да ли ќе биде се во ред. Тоа беше тој разумен страв, ама исто така секој ден буквално се молев да има по пет прсти на рацете и нозете, да има уста , нос, ушите, очите,буквално за секој орган се молев да му функционира совршено. Тука имав верба во Бог дека тој и ќе стори тоа, дека е верен и тоа да го направи. Не размислував што ќе правев ако е овака или онака (освен рутински прегледи не правев други контроли), едноставно верував и тоа е. Јас сум можеби повеќе паничар од колку што треба, ама една вистина стои и јас ниту било кој друг не може да ја промени а тоа е дека Господ не дозволува никогаш повеќе да ни се случи од она што ние можеме да поднесеме. (smile)
Нека ни Господ дава, на нас и сите други само здрави дечиња да се раѓаат, а затоа сме и ние одговорни да знаете. Од тој што дава живот треба да бараме и да го заштити тој нов живот од било какви болести или нерегуларности.

mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Re: Што ако детето има аномалии?

Post by mamicka mami » 23 Mar 2012, 23:26

Mamino_srce, imas pravo , ne treba da go mesame Gospod vo ovie raboti, tuku da se molime za nasite bebinja da se zdravi i zivi . Se sto se slucuva se slucuva so nekoja pricina....Nas ni ostanuva samo da se molime i da ziveeme sto e mozno poispravno i bezgresno. Vi posakuvam se najubavo!!!!

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Што ако детето има аномалии?

Post by happy cumulus » 26 Mar 2012, 22:50

Jas na ovaa tema se izjasniv vo temata "PRISSCA test", ama eve me i tuka, ke se povtoram.
Sekoj si gi znae moznostite i sekoj si odlucuva sam za sebe. Jas, kako postara trudnica, sansite za dete so anomalii, potocno so nekoja od trisomiite (Downs, Edwards i ne se sekavam na iminjata na drugite) bea pogolemi. Nema potreba da recam deka se plasev i sekoj den se cudev dali deteto ke ima hromozomski anomalii. So mm diskutiravme uste pred bremenosta na ovaa tema i dvajcata bevme soglasni deka ke pravime testovi i ako so sigurnost se pokaze deka ima anomalii, ke ja prekratime bremenosta. Glavni pricini: Prvo, moze anomalijata da e terminalna, a vtoro, i da ne e terminalna toa dete moze da nema sansi za samostoen zivot. Peperutka, tuka moram da kazam komentar na tvoeto
премногу сме млади за да чуваме дете со аномалии или инвалид

Za postari roditeli e uste potesko. Koj ke se grizi za toa dete (covek) koga roditelite nema da bidat vo sostojba? I da ne spomnuvam veke finansii i uslovi za skorluvanje itn...
Otkako ostanav bremena, nekoi raboti ni se smenija. Otkako prvoto eho izleze super, koga mu merat (nuchal translucency) i testot od krvot pokazaa mnogu mali sansi za Downs syndrome, jas i mm resivme da skokneme amniocentesis i se dogovorivme deka ako anatomskiot skan na 20 nedeli ne pokaze nisto strasno, deka deteto ke si go cuvame sekako. Toa nemase da bide garancija deka deteto nema Downs, ama bese eden vid garancija deka deteto nema nekoi seriozni zdravstveni komplikacii sto se povrzani so Downs. So drugi zborovi deteto moze si go ima syndromot, ama nema nisto terminalno. Taka kako anatomskiot skan se pokaza super, veke cekavme bebe...Ama do krajot na bremenosta se prasuvav dali ke e so hromozomski anomalii....
Isto sakam da iskomentiram na ova:
посебно училиште за тоа дете,цел живот треба мајката да го рани,бања,пресоблекува,зошто тоа неможе ништо само да направи.
Samo vo najlosite slucai ova e tocno. Inaku lugeto so Down syndrom mozat mnogu raboti da napravat sami. Mnogu od niv odat i vo regularno uciliste i imaat mnogu cuvstva, druzeljubivi se... Mnogu se emocionalni. Sposobni se da rabotat mnogu raboti i da zarabotuvaat za zivot.
I na kraj, mora da se spomne neli deka deteto moze da se rodi problemi koi ne se dijagnosticiraat za vreme na bremenost, a autizmot na primer pak ne se dijagnosticira duri ni do 1.5-2 godini. Poblagi formi na autizam ne mozat da se utvrdat ni do 5-10 godini. A dobar procent od autistite nikogas nemozat da vodat samostoen zivot. Taka da neznaeme sto ne ceka. Ama, preventirame toa sto mozeme, a za toa sto ne mozeme pak ke najdeme nekakov nacin da se spravuvame koga vreme za toa dojde. A sekako deka nema vo nitu eden moment da go sakam sin mi pomalku ako izleze deka ima nesto...
Ete taka. Toa e moe mislenje. Sekoj si ima pravo na svoe. NItu go osuduvam nekogo za negovite odluki i ocekuvam i jas da ne bidam osuduvana. Sekoj si znae sto e najdobro za negovoto semejstvo...
Ama, kako sto nekoj spomna veke, da nema potreba da diskutirame vakvi raboti. Neka ni se mnozat zdravi pravi decinja.

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Што ако детето има аномалии?

Post by tanjic » 05 Jun 2013, 13:50

pa eve da pisam nesto povece i jas od moeto zivotno iskustvo so anomalii na plodot.bev 15 nedela prva bremenost posakuvana po 2 godini brak koga doznav deka deteto e so anomalii i deka ili ke prezivee ili ke umre do samoto poroduvanje znaci morav da go abortiram t.s da mi stavat inekcija vo stomak i da cekam da go ispadne samo deteto toa bese tolku trogatelno za mene sto do den denska ostavi plosedici na mene .zamislete da go vidis svoeto dete od 150 grama.... (cry1) sepak taka trebalo da bide zivotot prodolzuva mora da se borime ponatamu.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”