Резултати од крвна слика во бременоста

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Milicko93
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Aug 2014, 13:29
Им се допаднал: 2 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Milicko93 » 02 Sep 2014, 15:05

Prijatelki vaka ..Deneska pravev krvna slika se mi e vo red vo granica samo sedimentacijata mi e 40 a referentna vrednost e 10 ...Na ginekolog sum utrevecer pa ne sum strpliva ne mi se ceka da znam ..Da ne znaete vie nesto okolu ova?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Радост » 02 Sep 2014, 15:07

Седиментација кај трудници не се испитува зошто е нормално да е покачена. Супер ти е. :)

Milicko93
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Aug 2014, 13:29
Им се допаднал: 2 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Milicko93 » 02 Sep 2014, 15:09

Еее радост така ми го дава упатот а се исплашив бидејќи мојата другарка е пред пораѓај и секогас и е околѕ 15 20 ..Фала многу (big-hug)

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Трудници во првото тромесечие од бременост

Post by Maaja » 05 Dec 2014, 14:22

Не најдов никаде тема за крвна слика во бременост, па решив тука да пишам пошто сум на почеток ... Ако треба Дебора нека ги префрли постовите ако не нека седи тука.
Седма недела сум и прв пат испитував крвна слика .... имам некои одстапувања (unsure)
WBC леукоцити 13.9 ( 3.5-10.0 )
PLT тромбоцити 389 ( 100-400 )
HCT хематокрит 34.1 ( 35-55 )
Докторот рече добри се и дека било нормално во бременост да има некои покачувања, само се плашам тромбоцитите ми се многу на горна граница, пијам аспирин од сам почеток и ми ги продолжи докторот ама ми рече полека да ги исфрлам циклопрогиновата постепено со намалување. Што мислите дали се многу покачени? Мислам дека и лукот ја разретчува крвта па да пробам да го консумирам иако од почеток со сега немам воопшто пробано лукче. Некој совет или искуство?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Lejla7 » 05 Dec 2014, 16:36

Ич да не се секираш, докторот добро ти кажал - за трудница е нормално леукоцитите да бидат покачени, а тромбоцитите ќе ги проверуваш редовно и ако ептен има отстапка ќе се интервенира. За лукот едно ќе ти кажам - дури немаш мачнини јади го оти после тешко, инаку не знам колку и дали ја разредува крвта. Важно, не се секирај за тромбоцитите, ако не дај Боже се покачуваат ќе ти дадат Клексан и готово. Решен проблем.

А зошто толку рано правеше крвна слика? Знам дека јас прв пат правев во 12 недела, пред скринингот.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Радост » 05 Dec 2014, 16:59

Маја мене тромбоцитите и до 450 ми одеа и рекоа нема место за паника. Во 9-ти месец примав клексани ама од друга причина они тогаш беа околу 360.
Не се плаши, а за леукоцитите види и на наредната крвна слика ако не одат нагоре-нормално е.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Lejla7 » 05 Dec 2014, 17:32

Мислам дека Мааја примаше и Декортин, а нус појава од него е поголема присутност на леукоцити во крвта. Знам затоа што и кај мене беше исто, а постојано ме следи трансфузиолог.

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Maaja » 05 Dec 2014, 18:42

Да Лејла во право си, примав декортин по шема одма после пункција ... се на се мислам околу 5 дена го примав. За леукоцитите првин помислив дека имам некој вирус или бактерија бидеќи освен кога сум настината никогаш на редовна крвна слика не ми биле покачени. Ама сношти на интернет читав дека на многу трудници им се покачени и малку се смирив ама за тромбоцитите треска ме фати ми е страв недај боже да не не може плодот да се храни доволно .. абе триста работи ми поминаа низ глава, знам дека паничам без голема причина ама што да се прави (unsure) А за резултатите некни од радост за срценцето што го слушнавме не ги ни видов, само докторот ми рече добри се, уживај и се гледаме за 3 недели ... е сега откако си дојдов дома ги видов и малку кренав паники.
А зошто толку рано ми земаа крв и мокрача незнам, само кага ме боцкаа ми рекоја сега без гајле ке ти боцкаме само еднаш месечно, изгледа секој месец ќе ја проверуваме крвта.. и др што ме изненади во Плодност воопшто не е скапо за крв и мокрача, плативме само 300 денари и резултати за пола час, со оглед на другите цени ова е ништо (thumbup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by Lejla7 » 25 Dec 2014, 10:48

Da go pofalam Ferrum lekot. Za mesec dena hemoglobinot mi se pokaci od 10,8 na 12,8, a serumskoto zelezo od 11,6 na 13 i nesto. I nikakvi nus pojavi, osven oboena stolica, inaku vkusni i za dzvakanje, a mozat i da se pijat ako ne mozete da gi dzvakate.
Izedov i cela tegla i pol seme od kopriva so med i seckani lesnici, orevi i bademi. Moze e i kombinirano dejstvo od dvete.

cicamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 56
Придружен: 26 Oct 2014, 13:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Резултати од крвна слика во бременоста

Post by cicamaca » 17 Jan 2015, 17:09

Zdravo mamicki...

Pred nekolku dena pravev ispituvanje na krvta i do sega nemav problem ama ete sega hemoglobinot namalen i hematokritot isto.

Pa sakav da prasam procitav deka spirulinata bila dobra za krvta ama dali nie mozeme da ja zemame?

Dali ima nekoj iskustvo so ova?

Jas duri vo petok sum na kontrola kaj maticniot i ke go prasahm togas , no sakav da slushnam vase mislenje.

Pozdrav (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”