Ултразвучни прегледи

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Ултразвучни прегледи

Post by Debora » 22 Sep 2009, 18:05

Кога го направивте првиот ултразвук?
Колку често одите на преглед со ултразвук?

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Ултразвучни прегледи

Post by anjuska » 11 Nov 2009, 15:44

se misli na exo ne? jas prv pat otidov na 7 nedeli..a posle na sekoi 4-5 nedeli...ednas mesecno. iako nema potreba tolku cesto, ali koga e vo prasanje prvo dete, bi idele i sekoja nedela, ne od strav, poveke od radoznalost, kakvo e, kolku e porasnato i sl....
so vtoroto 3-4 pati bev

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Mechevska » 27 Nov 2009, 14:15

Јас бев 5-6 пати.Прв пат отидов на 7 недели.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Annabel » 27 Nov 2009, 23:50

Може ли да ми каже некој што е разлика помеѓу ехо и доплер?

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Ултразвучни прегледи

Post by MAMA_M » 04 Dec 2009, 16:24

мислам дека со доплерот се гледа и протокот на крвта кај фетусот и во материцата

natepr
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 09 Jan 2010, 22:36
Location: Sekade
Contact:

Re: Ултразвучни прегледи

Post by natepr » 09 Jan 2010, 23:06

Дали е штетен ултразвукот. Не мислам како метода туку како нешто стресно за самата мајка, самото тоа одење во болница или амбуланта (знаејќи какви се нашиве институции) "брзи и ефикасни". Јас само кога ќе помислам на одење во болница ме фајќа паника и нозете ми се врајќаа назат. (scared)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Annabel » 09 Jan 2010, 23:44

Natepr, јас многу се радувам кога одам на преглед на ултразвук зашто ќе си го видам бебето. Морам да признам дека нормално е да имаш стравови дали е се во ред со бебето, ама јас секогаш се трудам да не размислувам многу околу тоа. И јас и мм сме исти, многу прашуваме, и ги нервираме докторите кога одиме на контрола, па мислам дека ние им правиме поголем стрес ним, отколку ултразвукот нам. (laugh1)

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Kalince » 01 Mar 2010, 14:55

Ednas mesecno odam na ultrazvucen pregled.Iskreno mislam deka i preteano e sekoj mesec, no custvoto e mnogu ubavo, koga na monitorot go gledas malcekoto dusice.

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Ултразвучни прегледи

Post by bibusoh » 06 Apr 2010, 21:15

Lelele znaci jas sum edninstvena sto vo tekot na celata bremenost imav samo 2 ultrazvucni pregledi. Prviot pregled mi go napravija koga bev vo 12 nedela, a vtoriot mi go napravija koga bev vo 20 nedela i tolku bese.... Odev sekoj mesec na pregled ama doktortaka mi go slusase stomakot so pomos na slusalki i gi go merese stomakot so samtimetro (confus) , i prviot pat mene mi bese cudno (confus) , prasav i mi rece deka nemalo potreba od poveke.
So placenje dojdov doma i odma se konektirav so sestra mi zasto i ona bese bremena samo 2 nedeli pred mene, i i kazav se.... Ona koga mi kaza na kakvi se ispituvanja ona odi i kolku mnogu kontroli i pravat mislev deka ke pobudalam....jas nemav nisto od toa. MI bese mnogu tesko zasto neznaev sto e i kako e, a sestra mi na sekoe slusanje mi kazuvase deka ja videla vnuka mi, kolku e porasnata i kako e namestena, vo koja polozba i red drugi raboti, a jas pojma nemav za nisto od tie raboti, samo znaev kolku mi porasnal stomakot za eden mesec. I koga dojdov vo 7 mesec tolku mnogu me uplasi doktorkata kako mi kaza deka stomakot mi bil pregolem za taa faza na bremenost, i normalno jas odma se zakaciv na internet da baram da vidam sto ne e vo red iiii nemase nisto..... Naredniot pregled samo i kazav deka nie Makedonkite ragame golemi i zdravi deca, a ne gluvcinja.....
Fala mu na gospod Stefan se rodi si bese super deteto, i togas dr mi kaza deka i voopsto ne bil golem kako sto mislela tezese samo 3.250kg i 52sm bese dolg.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ултразвучни прегледи

Post by Debora » 06 Apr 2010, 21:42

Кај нас изгледа има најмногу ултразвучни прегледи. Инаку како што сум читала ако се работи за искусен лекар повеќето од нив се непотребни и служат само за да се задоволи радозналоста. Мислам дека во глобала беа препорачани 2-3 ултразвучни прегледи во цела бременост. Ако има некави проблеми со бременоста се прават почести прегледи.
Ултразвукот во глобала се смета како целосно безбеден за бебето, ама сепак некои научници и не се согласуваат со тоа. Според некои испитувања по изложеноста на ултразвук клетките кај бебето некое време се делат побавно. И јас не би сакала непотребни прегледи. Кога треба, треба. (smile)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”