Брисови во текот на бременоста

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Girl » 26 Nov 2014, 10:42

Orhidea сосема те разбирам и јас се вадам од такт и бегам од такви доктори. Ако имало некој голем проблем немало да останеш бремена и немало да стигнеш до 17 недела. Тие испитувања се прават превентивно, не се грижи. И да има нешто можеш да пиеш антибиотик и се се лечи. Само опуштено и уживај си во бременоста

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by SMESKO » 26 Nov 2014, 11:00

Orhidea (dobr) so lesno da si ja iznosis bremenosta, a brisevi pravev vo 13 nedela i sega vo 34 nedela, pap mi zema mene vo prvata bremenost (veke bev (t3) no 7 nedela).Uste edna rabota,nemoj da se nerviras za odnosot na doktorite,cabe ke ti bidi sve,toa im e vo krvta(posledno i nosam slika na maticnata od bebe od kaj dr sto ke me poragja i bebe e pogolemo tamu i i velam dr veli deka e pogolemo bebeto od nedelata koja vie me vodite,a taa i sega STO?Da ja prasas dr kako da go namalime,zgolemime,da go izduvame za da se namali,so da mu preme (scared)).
Nisto strasno znaci,sega cudno e dr da se odnesuva kako sto mu dolikuva(izvinete mozi ova ne bese za ruka no morav da go pisam).
Inaku brisevite vo 34 nedela se super cisti,nwma streptokoka nitu listerija (rad)
Pozdrav (grupna-gushka)

orhidea
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 17 Nov 2014, 09:34
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by orhidea » 26 Nov 2014, 11:25

blagodaram na vasite soveti,znam deka ne sum samo jas vaka so doktorite,no sepak vo vakva situacija mozat da bidat pouctivi(no sto da se pravi vo Makedonija sme) :) i vie so lesno da si ja pominuvate blazenata sostojba :*

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Bilence 123 » 26 Nov 2014, 12:10

Во понеделникот ми земаа брисеви за прв пат фала богу, ама се плашам од резултатите затоа што имам многу чуден вагинален исцедок дури како жолтеникав и чешање (cry1) (confus)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Bilence 123 » 29 Nov 2014, 01:08

Здраво женски. Ги добив резултатите од брисевите и сите ми беа негативни, а јас си имам исцедок кој во еден период од бел промени боја во жолтеникав и ставам вагинаети Poligynax ( сега пак промени боја во бел). Може ли некој да ми објасни од што би бил тој исцедок иако брисевите покажаа негативни резултати. Дали вотој случај се прави Пап тест? Цела бременост си ја поминувам со вагиналети де едни па други, незнам веќе што да мислам. Дали според вас би било најдобро да си направам пап тест. Зборував со докторката и побарав да направиме пап, ми рече ај доставај ги вагиналетите па ќе видиме.

orhidea
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 17 Nov 2014, 09:34
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by orhidea » 03 Dec 2014, 13:39

Cao mamicki rezultatite od brisevitre bea negativni,sega samo go cekam pap testot i se ke bide vo red :) malku podobar odnos so doktorkata od minatiot pat :) pa relaksirano.Inaku pocnavme i da se zaobluvame :) i osekam kako se dvizi maleckoto <3 .imajte ubav den.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 17 Dec 2014, 10:42

Jas da prasam nesto. Pravev brisevi vo 13 nedela i bea cisti site. Mi kazaa sledni brisevi da napravam vo 28 nedela. Megutoa, denes se javuvav na drzavno da prasam za reagensi dali imaat i nemaat nisto, duri po Nova godina ke dobiele. Dali e problem ako pocekam dve-tri nedeli do slednite brisevi t.e. mesto vo 28 da gi napravam vo 30 ili 31 nedela? Nemam nikakov nevoobicaen iscedok, cesanje ili drugi simptomi, a i apstinirame od juni. A ic ne mi se davaat pari za na privatno oti realno slabo stoime finansiski denovive.

I koga se pravat tret pat brisevi? Zadolzitelno li e tri pati?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by SMESKO » 17 Dec 2014, 13:38

Лејла јас направив брисеви во 13 недела,беа чисти,вторите брисеви ги направив во 33 недела(порано никој не ме ни извести дека треба да се направат),и тие во 33 беа за листерија и стептокока и тие беа чисти.А најдобро е чим немаш никакви проблеми да си ги почекаш тие во 35 недела што се прават,2 недели не ќе ти сменат многу работи,сепак ти си знаеш најдобро (racinja)
Јас деновиве имам зголемен вагинален исцедок,после прегледот имав и болка а и чешање,сега сум супер ако имам уште но не ме чеша што е најдобро,оваа од Охрид др се запна имаш бактерија а брисевите се негативни(иако во 33 недела што ги правев мислев дека ќе ми земе брис и од вагина,цервикс ама ништо не ми зеде),и сега само Господ да е со сите нас.
Поздрав (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 17 Dec 2014, 14:06

Fala Smesko.
Kaj nas mislam deka voopsto ne pravat bris za listerija. I kolku sto razbrav, pak treba da gi pravam tie od cerviks/vagina, mikoplazma/ureaplazma i hlamidija vo 28 nedela. A za vo 35 nedela samo za vaginalna flora mislev deka e.

Nekoj drug so iskustvo?

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Брисови во текот на бременоста

Post by ripcence » 17 Dec 2014, 14:13

Лејла јас правев два пати брисеви, ги носев во институт за јавно здравје, таму не се закажува и верувам дека имаат реагенси.
Смешко мене за секој случај ми даваше др бетадине вагиналети, не штетат а и на клиника често кај што се сомневаат прават "промивки" со бетадине.
(big-hug) (big-hug)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”