Скрининг во второ тромесечие

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Filigran » 21 Apr 2014, 21:32

Емине,мене др ми рече 22 недела најдобро за скрининг. Е сега мене ме интересира дали некоја знае дали скринингот го прават матичните. Ова го прашувам од причина што дури и др.Лазаревски ми препорача да одам или кај др Димчев или дрПетровска во Систина, затоа што тие биле стручњаци во таа област?!?! Или пак е само за да си земат тие пари?!?

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Filigran » 22 Apr 2014, 17:25

Девојки, знае некоја од вас нешто во врска со мојата дилема од претходниот пост?
Денес се јавив кај матичната , и таа ми вели : ами докторката гледа, ама ако докторот така ти рекол појди таму.........
Е сега одговоров не ми беше задоволителен и сеуште сум во дилема. Изгледа сепак ќе одам во Систина, ама убаво е да слушнам ваше мислење и искуство.
(kup)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by saska075 » 22 Apr 2014, 17:59

Ако имаш доволно финансии најдобро е да одиш во Систина или во друга приватна болница. Зависно од ехото на матичната, може и таа да ти направи скриниг но само ако има лиценца и дозвола за тоа. А за да ти биде мирна душата и да си бидеш спокојна оди си во Систина кај Др.Димчев. Јаа 2 пати бев кај него лично не објаснува нешто многу, си гледа и шепоти само но кога ќе и рече се е во ред, одлично си напредува и слично ќе ти олесни. Мене 2 пати ми рече нема потреба од Приска и не направив ниту еднаш.
Сепак ти си знаеш.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Filigran » 22 Apr 2014, 19:31

Фала ти Сашка на одговорот. Јас се решив да одам таму, кај толку пари заминаа нема врска... Да ми биде мирна душата (a2)

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Anence66 » 09 Oct 2014, 10:18

Здраво мешковци.Дали може некој да ми помогне и да ми каже добар доктор во државна болница што прави скрининг??? Некоја од вас дали била во државна и дали е задоволна од тие доктори? За во систина знам дека др.Димчев е добар но ме интересира дали во државна има добри? Др Самарџиски ми го кажуваат добар и др.Ливринова.Некоја да има слушнато или била на скрининг таму,ве молам нека ми пише пошто треба да закажувам а незнам каде да одам. (grupna-gushka)

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Anence66 » 09 Oct 2014, 10:56

Заборавив да кажам а мислам дека се подразбира,за оној скрининг што се прави од 20 до 24 недела,за тој барам совет кои доктори во државна се најдобри (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Радост » 09 Oct 2014, 15:28

Добри совети си добила, ако веќе треба да се бира помеѓу сите тие, двајцата се добри. Јас од односот од нив не сум задоволна ама тоа е друга приказна и во други ситуации, на скрининг не сум била во Државна. Исто и Арта е префина и многу спремна докторка, но не сум сигурна дали ги работи скрининзите.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by ripcence » 11 Oct 2014, 20:13

Во втората бременост одев кај Самарџиски, јас сум задоволна, а исто и од Ана мислам беше Марковска исто сум презадоволна.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Anence66 » 13 Oct 2014, 10:54

Ви благодарам радост и ripcence на информациите.Навистина бев во дилема каде да одам но како што читав од вас и од другите што биле ќе пробам да закажам ка Самарџиски ако има место.Многу ми е битен овој скрининг но финансиите си го прават своето па морам да одам во државна за жал.Ви благодарам уште еднаш,се надевам се ќе кажат добро и на овој скрининг.поздрав до сите мешковци (grupna-gushka)

Ivanushkaa
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 18 Oct 2014, 13:31

Re: Скрининг во второ тромесечие

Post by Ivanushkaa » 18 Oct 2014, 13:46

Zdravo mamicki, jas sum nova na forumov, trudnicka sum veke 15 nedela, no od sega mu se mislam za skriningot i bi ve zamolila da mi kazete dali nekoi od vas imaat iskustvo so doktorkata Simonida Kotlarova od Remedika, potocno dali ima nekoj od vas sto go pravela skriningot 4D, sto se pravi tamu nekade 21-22 nedela, kaj ovaa doktorka i kako ste zadovolni. Fala vi odnared na odgovorite. pozz i imajte site ubavi i lesni nedeli :))) dance

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”