Испитување на проток на крв

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Испитување на проток на крв

Post by carina » 19 Aug 2013, 12:20

за 2 месеци др ми рече да дојдам да испитаме и ова.претпоставувам проток на крв во постелката.сте имале ли вакво испитување?како се врши и во која недела вие сте го правеле

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: испитување на проток на крв

Post by anabejbi » 27 Oct 2013, 03:44

И јас ќе правам испитување на проток на крв, треба да одам во среда, се мерел протокот преку ехопрегледот.
Инаку сега кога бевме на контрола , бебушот заостанува цели 2 недели и е 1900 гр и одговара на 32 г.н па поради тоа не упатија на овие испитувања, се надевам дека ќе поминеме добро. Многу сум загрижена, во почетокот кога ми ја одредуваа неделата на бременост (бидејќи не ми се совпагаше со последна менструација) бебенцето си одговараше, дури и за некој ден беше понапредно а сега заостанува (ner) и тоа континуирано последните прегледи. Знам дека плацентата ми е со лакуни и тоа од почетокот на бременоста. Почнав да се боцкам и со фраксипирин инекции поради покачените д-димери, веќе ставивме 5 инекции. Се надевам дека ќе помогнат.
Карина беше ли на ова испитување?

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Испитување на проток на крв

Post by stela » 27 Oct 2013, 19:13

Анабејби мила немој да се грижиш,бебето си е супер,и моето на почеток идеше напред,па после доцнеше со недела ,две и на крај си се роди 3 дена пред термин,3100 гр.
Протокот на крв кај мојот матичен е рутински,кај сите трудници проверува,уствари ти е класичен ехо преглед,бар на тебе така ќе ти делува.
ајде погали си го мешето,еднаш погали го и од мене и мисли си позитивно,се ближи времето кога ќе си се гушкате (love5)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Испитување на проток на крв

Post by carina » 27 Oct 2013, 19:41

anabejbi kako sto ti pisa i stela me vide samo maticniot,a vo sistina specijalno ke mi zakazuvaa za na 4d da se videl protokot.i vo red bese.ti pisav i kaj trudnickiot muabet za tezinata na bebeto,ke si ja nadoknadi posle poragaj.drugarka mi imase kalcifikati na postelkata i zatoa bebeto ne se razvivalo veke.
te cekame vo sreda da ni kazes sto ti kazal doktorot
pozdrav

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”