Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
ane22
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 30 May 2010, 08:12

Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by ane22 » 08 Sep 2010, 17:54

dali e vo red dokolku se popravaat zabi vo tekot na bremenosta i dali anestezijata e pozelna.jas sum 5 mesec megutoa mi se pojavi krvarenje na nepcata i dva zabi za poravka.si mijam sega zabite so medicinska pasta za da go sprecam krvarenjeto a na zabite im stavav lek za umrtvuvanje megutoa seto ova odese bez anestezija.sto e toa sto me plasi! stomatologot mi vika ako seuste i posle lekot ako zivcite vo zabot seuste se zivi ke odime so anestezija zatoa sto vika bez nisto ke imas golemi bolki i sega mi e strav (confus) ne znam sto da pravam a vaka ne mozam da gi ostavam...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by Debora » 08 Sep 2010, 19:15

Ане22 немој да се грижиш, тоа што мора да се направи и поправи мора. Можеби лекот ќе ги умртви живците и воопшто нема да има потреба од анестезија, ама и ако има потреба сигурно дека ќе употребат анестезија што смее да се прима во бременоста.
Треба да ти ги вадат нервите? Ако не се умртвени немој без анестезија да го правиш тоа, оти и болката не е добра.
Можеби е добро да консултираш и друг стоматолог за постапката.
За да го намалиш крварењето на непцата земај Ц витамин.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by Petra » 09 Sep 2010, 21:12

ane22 немој да бидеш загрижена. Веројтно лекот ќе ги умртви нервите ќе нема потреба од анастетик.
Консултирај се и со специјализирани стоматолози за бремени жени и со твојот матичен гинеколг. Има анстезии кои можат да се користат при бременоста. Болката не добра. Кога бев бремена јас одев кај специјализиран стоматолог за трудници. Имав проблем со џеповите.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by Ana.I » 29 Oct 2010, 11:16

Jas za ova napisav vo temata krvarenje na nepca,ne sum videla deka ja ima temava,bidejki sum nov clen,pa seuste go proucuvam forumov.Ke vi pisam samo na kratko,posle 14 nedela smeete da primate anestezija bez adrenalin,no ako ne e epten poterbno i taa se izbegnuva i ne smee da se snima zab do 22 nedela od bremenosta

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by Marina » 04 Apr 2011, 07:26

se preporacuva odenje na zabar vo 3ti i 7mi mesec od bremenosta. ako ima rasipani zabi normalno deka treba da se popravat,anestezija se upotrebuva bez rizik kaj bremeni. ako nema rasipani zabi se preporacuva profesionalno cistenje na zabi (otstranuvanje na zaben kamen,poliranje i slicno), bidejki za vreme na bremenosta zabite i nepcata se poosetlivi i mora soodvetno da se neguvaat. jas imav problemi so nepcata,mi krvarea me bolea malku,i napraviv takvo cistenje i sega nemam nikakvi problemi,taka da mozam samo da preporacam

siberija
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 09 Jan 2012, 13:35

Re: Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by siberija » 21 Feb 2012, 19:03

Imam stomatolog vo fam. i so sigurnost vi kazuvam deka popravanjeto zabi vo bremenost e pozelno sto porano toa podobro. Dokolku e neophodno anestezija se koristi bezadrenalinska, a snimanje se izbegnuva, iako ako se mora postojat zastitni odela za trudnici. Anestezijata deluva lokalno i ne se prenesuva do plodot, t.e vo mnogu mali i neznacitelni kolicini, taka sto ne e strasno ako vi stavat. Podobro da se popravi zabot odkolku da imate izvor na bakterii vo organizmot. (thumbsup)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by sju » 10 May 2012, 19:40

Zdravo na site. Jas sum vo 7ma nedela i pred nekoja vecer uzasno me zabole zab. Si otidov na zabar (iako toa e neshto shto najmnogu me plasi) mi stavi anestezija (napomena deka e cista, bez adrenalin) i pominav extra. Na pregledot se vospostavi deka imam ushte 3 kariesa i drugiot den otidov i gi napraviv site 3 naednash bidejki bea eden do drug( se razbira so edna anestezija). Doktorot mi napomena deka moze normalno da raboti na zabite vo tek na bremenost no na site idni majki toplo bi im preporacala da si gi sredat zapcinjata za da ne dojde do glkavobolki koga najmalce treba. Pozdrav do site

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Стоматолошки преглед во текот на бременоста

Post by ivana28 » 18 May 2012, 08:15

Јас цела бременост немав никакви проблеми со забите,ама еве од пред една недела толку многу ми потекоа непцата,неможам да опишам.Вчера бев на забар,ми ги дренираа,ама ужасно боли се убив од плачење.Не боли толку во моментот колку што боли после тоа.Денес треба пак да одам ама страв ме фаќа.Како и да е морам,зашто читав дека ова е нормална појава и дека ако се третира нема да има никакви последици,меѓутоа ако се остават така,ако не се лекуваат може сите заби дас испопаѓаат (scared) Се преплашив и сега морам болки да трпам само да не дојде до тоа најстрашното.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”