Скриен шеќер

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Скриен шеќер

Post by pepelaska » 28 Jun 2012, 15:35

Леле женски јас се извинувам ве молам да ми простите ич не бев во план да викам хахахаха,туку ке непишам една голема буква и после се заборавам готово,извинете уште еднаш нема да се повтори

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Nadja » 26 Oct 2012, 14:40

Јас правев испитување за скриен шеќер во 28-ма недела. Тестот беше негативен.

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Скриен шеќер

Post by milicka9283 » 27 Oct 2012, 20:56

i jas prevev ispituvanje i bebe negativno.ama toa blagoto e uzasno stvarno moze da ti se slosi od toa.pa koj normalen moze da ispie tolku blago ili da izede tolku mn sekeri?kako i da e pominuvame niz sekakvi ispituvanja za nasite najmili

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Peperutka » 04 Apr 2013, 13:39

На последната крвна слика шеќерот ми беше малку покачен,па д-рот ме испрати да испитам скриен шеќер(гликоза толеранс тест).Си го направив во АДРИАЛАБ и добар е резултатот,немам скриен шеќер а обичниот ми е во горна граница.Ми рече како и да е,да избегнувам благи работи и тестенини колку што можам.Многу се секирав за испитувањево и ми е мило што добро излезе (rad) (rad)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Скриен шеќер

Post by ani4ka » 07 May 2013, 14:35

jas denes go pravev ova ispituvanje a sum 29ta nedela.. se e vo red duri mi e nizok sekerot, 3 mi e a pocnuva od 3,5-5,5. mene bidejki i krvna slika i za zelezo mi proveruvaa me bockaa 4 pati na prstot i ednas vo vena ama se izdrzuva..e taka i jas ne jadena od vcera od 18 casot koga zavrsiv maleee bas cel slon mi idese da izedam (rolll) (rolll)

anuvce
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 03 Jan 2013, 17:20
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 38 пати

Re: Скриен шеќер

Post by anuvce » 11 Jul 2013, 18:25

Zdravo mesinja i od nas dvajca. Sinko e super bevme na pregled si napreduva so nedelata koja si e samo mene na testot za skrien seker mi pokaza pozitiven i doktorot ni zabrani sekakvo blago duri i blagi ovostija. Sega treba da napravam uste edno ispituvabje za unazad tri meseci mi rece deka ne e strasno samo moram da izbegavam blagi raboti. Ne mozev da najdam soodvetna tema zatoa tuka pisuvam . Ako ima nekoj vakvo iskustvo dobro bi mi dosle soveti barem koe ovosje mizam da go jadam budejki samo toa vo momentov mi e najvkusno. Pozdravce do site

ladybeetle
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 04 Aug 2013, 01:17
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 18 пати

Re: Скриен шеќер

Post by ladybeetle » 12 Aug 2013, 16:03

Vo vtorata bremenost imam trudnicki seker primeti doktorot na eho me prati da proveram krv i moraka sekerot vo krv mi bese 13,9 imav ketoni vo urinata potoa me prati na testiranje za glukozo tolerans test mi izleze pozitivno ....potoa sekerot go kontrolirav so ishrana nikako blago, testenini, kompiri...od ovosje,smeev limoni.Sekojdevno go merev sekerot vo krv ama ne e strasno (bu)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 12 Aug 2013, 17:40

Не примаше лекови? Се имаш породено? Не знам што се да прашам ама ако се имаш породено дали помина се во ред на пораѓајот, дали се креваше шеќерот тогаш? Ако ни наминеш пак може да ми одговориш. (smile)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Скриен шеќер

Post by anabejbi » 29 Aug 2013, 15:40

За наредната недела имам закажано за скриен шеќер, во почетните месеци пиев и глукофаш некаде до 12 г.н а после тоа ми го прекинаа, шеќерот ми е во нормална граница го мерам секоја недела пред јадење и 1час по секој главен оброк, се надевам резултатите ќе бидат добри и нема да морам повторно да користам таблети.

ladybeetle
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 04 Aug 2013, 01:17
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 18 пати

Re: Скриен шеќер

Post by ladybeetle » 30 Aug 2013, 00:06

Радост wrote:Не примаше лекови? Се имаш породено? Не знам што се да прашам ама ако се имаш породено дали помина се во ред на пораѓајот, дали се креваше шеќерот тогаш? Ако ни наминеш пак може да ми одговориш. (smile)
Radost ne se nerviraj jas ne primav lekarstva mnogu vnimavav na ishranata stroga da ne recam najstroga dieta...poradi drugi komlikacii se porodiv na kraj na 8mi mesec prirodno so bebeto se bese vo red za vreme na bremenosta na kontrola odev sekoja nedea...sega malata ima 3ipol godiniki

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”