Амниоцентеза

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Peperutka » 02 Feb 2012, 13:19

Jasmina pisi ni kako pomina,koj d-r ti ja pravese?
Se nadevam se ke bide vo red,ti drzime sreka (a2)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Амниоцентеза

Post by JasminaJN » 03 Feb 2012, 12:58

Здраво драги мои
Вчера правев амнио на клиника.Ми ја правеше др Ливринова, таа ме води, ми ја водеше и првата бременост и ме породуваше со првото и јас сум од неа презадоволна.
Процедурата кошта 900,00 ден со сино картонче и БОЛНИЧКИ УПАТ од матичен гинеколог
1.Прво се оди на комисија, поентата е да потпишеш дека си запознаена со ризиците од процедурата и сама си ги сносиш последиците.Комисијата заседава еднаш неделно во Вторник.
2.Се отвара историја на шалтер
3.Земаат анамнеза
4.Самото боцкање
5.Ја носиш плод.вода во лабораторија
6.Пак на шалтер да ти ја затворат историјата
7.Во соба бр.1 да си платиш
8.Ја враќаш историјата во лабораторија
При самиот чин малку ме фати страв и ми дојде да се расплачам , а докторкава ми вели не се вознемирувај и бебето ќе се вознемири па ќе мрда и ете ти проблем.Е тоа само ме смири.И рацете под глава и применував техника на дишење.Ми извадија од плодовата вода и помина.Малку ми се подслоши, па полежав.Вчера морам само да лежам, а овие три дена да МИРУВАМ.Добив и терапија 3 пати на ден таблети со магнезиум и Прогестерон.Вчера имав болки на местото на боцкањето и вечерта повремено, помина сега сум ОК.
Резултати по 3 недели, ако се готови порано ќе ми се јават во секој случај добив бр за контакт.Па со нив ќе одам и на редовна контрола и скрининг.
Ова беше моето патешествие и небеше толку страшно, мн е битно да ви ја прави доктор кој ви влева доверба.
Пеперутка ти благодарам (a2)
Поздрав убав ден

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Peperutka » 04 Feb 2012, 12:17

Јасмина мило ми што се поминало ОК (a2) И јас мојата требаше да ја правам на клиника,ама се решив за Систина зошто ситуацијата ми беше критична и неизвесна (unsure)
Др.Ливринова,за неа имам слушнато дека е одлична докторка,мене мат.гин. кога ме прати на клиника на 4Д ми кажа или кај Адамова или кај Ливринова.
Ризиците постојат,мене од тоа ми беше многу страв,и јас во Систина потпишав дека сама си ги сносам последиците ама фала ми на Господ се помина во одличен ред (smile)
Чекаме убави вести,да ни кажеш дека е ОК,макар што не се сомневам во тоа (thumbsup)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Амниоцентеза

Post by JasminaJN » 04 Feb 2012, 13:42

Здраво Пеперутка
Мн ти благодарам за убавите желби и јас да ти кажам имам чувство дека се е ОК.
Дали после постапката примаше ти терапија и која и дали ти препорачаа да мируваш?
Поздрав (a2)
П.С Пеперутка а зошто мислише дека во Систина подобро ќе ти помогнеа од ГАК?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Амниоцентеза

Post by carina » 10 Jul 2012, 16:28

zdravo na site,navistina sum vo golema dilema kade da ja pravam amniocentezata,mislam po koj kriterium da se vodam,dali po cena,za kvalitet ne sum slusnala kade podobro ja izveduvaat i so najmal rizik od spontan(sekako toa e najvazno vo momentov).jas se rasprasav za ceni i na klinika e 1000 den,sistina 17 000 den(ne znam od kade tolkava suma izvadija),vo histera e 7000 den,pa sakav da ve prasam dali nekoj bil vo histera i kakvo iskustvo ima,bidejki ima mnogu golemi razliki vo cenite.inaku mene uste mi e rano,14 nedela sum,no sekako deka ke dojde i toj moment.uste nesto-koi testovi gi pravevte pred amniocenteza,slusnav trebalo brisevi,krvna slika i urina.pozdrav

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Амниоцентеза

Post by carina » 17 Aug 2012, 22:44

zdravo devojki,znaci navistina sum mnogu voznemirena,zakazav za amniocenteza idnata nedela a uste se mislam dali da ja pravam,zakazav za vo histera,dali ima nekoj iskustvo,mnogu me faka strav

mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Re: Амниоцентеза

Post by mamicka mami » 23 Aug 2012, 12:28

Дали некој може да пиши нешто овеќе за хорионбиопсија , ако има искуство околу тоа и кај го правела?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Амниоцентеза

Post by carina » 25 Aug 2012, 08:31

zdravo devojki,zavcera pravev amniocenteza i za vcera da mi bide gotov rezultatot(aj da ne kazam so vrski) i mi se javuvaat tecnosta bila so krv i ne se znae dali ke se iscisti krvta ili kako ide toa,izgleda ke treba uste edna amniocenteza.sega pak izgleda vo ponedelnik da me bockaat ili vtornik(zasto togas se sobira komisijata) i uste nekolku denovi vo agonija.zosto se mora da se iskomplicira poslednive denovi,ke si gi znaev barem tie rezultati.

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Амниоцентеза

Post by koka » 25 Aug 2012, 08:39

carina moze gospod taka saka da pomine malku vreme bebceto da se izbori se da bide vo red go molam gospod i sveta bogorodica da rezultatite bidat od arni po arni a ti najsreknata i najhrabra majka

mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Re: Амниоцентеза

Post by mamicka mami » 25 Aug 2012, 17:45

carina wrote:zdravo devojki,zavcera pravev amniocenteza i za vcera da mi bide gotov rezultatot(aj da ne kazam so vrski) i mi se javuvaat tecnosta bila so krv i ne se znae dali ke se iscisti krvta ili kako ide toa,izgleda ke treba uste edna amniocenteza.sega pak izgleda vo ponedelnik da me bockaat ili vtornik(zasto togas se sobira komisijata) i uste nekolku denovi vo agonija.zosto se mora da se iskomplicira poslednive denovi,ke si gi znaev barem tie rezultati.
Карина , мила знам низ што поминуваш и јас лани истото го преживеав , имав пораѓај со индукција и тоа во 22 недела, можеш да замислиш како ми беше , го чуствуваш...... уште имам последици од тоа, иако некој ќе ќе ме обвини и мене а тоа уште потешко ми паѓа, ама мораме да се соочиме со сите тие работи. И мене два пати лани бе боцкаа не ми беше плодовата вода со крв беше бистра но клетките слабо се делеле и не можеа да е направат анализата. Па пак одев на уште едно боцкање и тогаш е однесов плодовата вода во МАНУ и резултатите беа за 3-4 дена. Сакав да те прашам , имам слушнато дека Тофовски е добар доктор во Државна. Дали има посебен термин за закажување кај него за амниоцинтеза , дали тој редовно врши амниоцинтеза или во исклучителни резултати.
Некаде низ постовите прочитав дека си планирала да извршиш амниоцинтеза во систина или хера , па си се предомислила.Да не има некој лошо искуство од таму. Ако имаш можност те молам пиши по што треба да се одлучам каде треба да ја правам амниоцинтезата , поради тоа што ми се случи лани и поради мојата возраст. Ме интересира дали правеше ПРИСКА тест во 12 недела и дали тоа покажа некаква аномалија поради што лани кај мене покажа лоши резултатити уште ПРИСКА тестот па затоа ме пратија на амниоцинтеза.
Поздрав до тебе и Господ нека е со тебе и нека направи чудо миличка.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”