Амниоцентеза

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Амниоцентеза

Post by carina » 25 Aug 2012, 19:13

mamicka mami mprvo da ti kazam deka mi e mnogu milo sto pak nosis bebence i pokraj toa sto si go preziveala (a2) ,ako mozes verojatno ke treba da otvoris nova tema (kolku sto vidov nema takva tema) i da mi pises kako odi toj poragaj,sakam da cujam od nekoj sto pominal kako e,ke ja zamolam i marinela da pise.amniocentezata ja pravev zasto imam 35 godini ama toa ne bese presuduvacko,imav operacija na tiroidna zlezda vo dekemvri 2011 i izvadena mi e cela zlezda,sreka golema po samo 3-4 meseci ostanav bremena,vo 6 nedela kerka mi se razbole od varicela i iako jas imav prelezano nekako celo vreme streptev.testot vo 12 nedela go propustiv,greska na lekarite,posle mi vikaa toa e samo cista statistika,koga mi tekna da go napravam sama -sum go pominala rokot eden den ,toa bilo tocno do toj i toj den,sega ne se sekavam tocno.za amniocentezata se mislev kade,sakav sistina ,mi se vide skapo,300 eura,zasto sakav i privatno da se poragam i da zememe maticni kletki,se plasev za vo drzavna zasto nikoj ne mi kaza deka dobro pominal tami,pa prasuvav vo histera-dr vanovski me poragase so prvoto i dosta go cenam,prasav cenata e 7000 den,pristojna cena i resiv tamu da ja pravam,koga otidov za amniocentezata doktorot me vide na eho pred samata procedura i go vide toa sto go vide,pa me prati na klinika kaj doktorkata hadzi lega da vidi uste ednas,koga se potvrdi deka bebeto ne vo red veke ne mi bese bitno kade ke ja pravam amniocentezata i najiskreno ne mi bese veke bitno koj ke ja pravi,bitno mi bese samo da doznaam od sto se slucilo toa,svativ deka za bebeto nema spas.utredenta na smena se padna dr.tofoski,iako imav vrski ne barav nikakva vrska,kako sto pisav veke mi bese seedno,ama doktorot stvarno bese super i super ja zavrsi rabotata,sepak znam deka se slucuva da ima krv vo materijalot i kako sto kazav izgleda pak ke ja pravam.sepak koga bi imala pak bebence i koga bi trebalo da pravamniocenteza bi ja pravela ovoj pat vo sistina,ako ti pomogne ova slusav deka dr.pancevski bil mnogu dobar za toa,rasprasaj se te molam mnogu bil rizicen periodot posle procedurata i pazi se,odmaraj(jas kako sto pisav deka mi bese veke seedno a i padnav malku psihicki ne se pazam ic ovie 3 dena,ne odmaram,i eve se e vo red od taa strana)se nadevam deka ti pomognav kolku tolku,a i ke zaboravev bolese malku,kako krv od vena da ti zemaat ama samo bockanjeto,posle e malku jezivo koga ja mrda iglata vo stomak za da najde pogodno mesto.ne se plasi,kako sto ti pisav samo odmaraj posle toa.pozdrav

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Амниоцентеза

Post by milicka9283 » 28 Aug 2012, 20:45

moja poznanica pravese amiocenteza za da go utvrdat polot na bebeto.nejziniot maticen Stamboliev tri pati i kaza deka bebeto e masko ama sepak na klinika i rekoa deka ne e sigurno i i kazaa deka mozno e bebeto da ima dva polovi organi???pa zatoa ja napravi.bebeto sekako izleze deka e masko ama ajde seta taa nervoza ne se isplatese,ako Stamboliev koj e dobar doktor veli taka sto ima da se slusaat ovie od klinika,nekogas mislam deka sakaat samo pari da zemat.na edna druga i kazale deka na bebeto mozokot ne mu se razviva i zenava trk vo sistina i tamu i vikaat bebeto ti e super.jas sega ke odam na ona 4d ne daj Boze nesto da mi kazat odma odam na privaten,ne vamu da me zezaat kako sto sakaat

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Амниоцентеза

Post by davidkjara » 28 Aug 2012, 23:38

Strasno pu pu skraja da e kakvi lekari cccccccc kako mene sto na prva mi rekoa vanmatericno za posle koga na drugo mislenje otidov do den denes fala bogu se e vo najdobar re doktorive se za (rp) (rp) (rp) (rp) (rp) (fr) (fr) (fr) (fr)

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Амниоцентеза

Post by milicka9283 » 03 Sep 2012, 21:57

eve vo petok ke odam na 4D samo ako mi kazat nekoja glupost ima da gi oteram kaj sto ne treba site...

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Амниоцентеза

Post by majaatan » 26 Dec 2012, 20:31

jas ja pravam amniocentezata utre..najverojatno. znam deka komisijata se zasedava sekoj vtornik no predocna ke bide i plus vtornik ne se raboti. iskreno se reshiv da ja napravam vo drzavna ne e za parite tuku sekade e isto, sekade postoi istiot rizik taka da...kje vidime. po se shto pominav i na sekoe testiranje sto me vadat od pamet, i posle izleguva nestososema sprotivno...sega i ova mi e mn strav da go napravam a nemozam ni da pomislam na rezultetite....samo se neka bide ok (cry1)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Амниоцентеза

Post by imambebe » 26 Dec 2012, 20:46

Majaatan so sreka mila utre,daj Boze se da bide vo red i ke bide,veruvaj. A i samo da ti kazam za tvojot maticen citav ne mi teknuva vo koja tema deka i togas nesto utnal,menjaj go pod hitno,guski do vas

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Амниоцентеза

Post by majaatan » 27 Dec 2012, 22:12

добра вечер женчиња. денес на амниоцентезата поминав добро и многу брзо. малку бош е да седнеш пред тоа комисијата и да те гледаат како некој што би требало да ја прекине бременоста (sad1) ама помина. процесот малку подболнува,ама гледајки го малиот на ехо како претка внатре,не се обрнува на болката внимание. другите резултати ги земав од торч и брисеви и урина се е кристално чисто. во петок, следниот резултати...оваа нова година ќе помине во исчекување и надеж дека се е во ред со мешлакот мој мал. ееее како ли да чекам една недела, како не ги правар за неколку часа.
поздрав до сите и се читкаме пак (t3)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Амниоцентеза

Post by carina » 27 Jun 2013, 18:23

правев приска 1 пред 2 недели и ризикот е 1 спрема 10 000.овој пат не ми се прави амниоцентеза, а и адамова нешто ме предомислуваше,демек се е во ред ,нема да има потреба.а јас навистина немам сили уште еднаш да поминувам низ тие патишта,дури со тешки маки одам и на основните испитувања,крвни анализи,брисеви итн.сепак има време за размислување ама гледам и мм е преморен од чекање резултати од било кое испитување па е против амниоцентеза.ке ви пишам што сме решиле,сега сум во 15 та недела

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Амниоцентеза

Post by carina » 05 Jul 2013, 15:23

пак јас на оваа тема (scared) .се мислам да правам амниоцентеза,ке треба најкасно за 2 недели да ја направам.како е сега ,со ова закажувањава,се закажаува на клиника или си одиш во вторник со упат како порано?

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Амниоцентеза

Post by majaatan » 09 Jul 2013, 11:55

се оди во вторник бидејќи од сабајле тогаш се заседава комисијата за прекин на бремености кои треба да ти ја одобрат амнио...само што че ти одобрат они те посочиваат каде што по шалтери ама одма ти ја прават како и да е и сама си одиш после еден спрат подолу и си плаќаш и си го носиш примерокот во ману...уз пат земи си магнезиум од 1000 што ќе пиеш еднаш дневно за да се одгрчи местото...ќе ти кажат како и да е...5 мин работа

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”