Амниоцентеза

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Амниоцентеза

Post by Peperutka » 28 May 2011, 18:12

Амниоцентезата е една од најчестите техники кои се користат за иследување на генетскиот кариотип на фетусот. Истата преставува трансабдоминална пункција на амнијалната шуплина која најчесто се изведува под ултразвучна контрола со воИндикации за нејзина примена е цитогенетски иследување на плодот кај бремени жени со возрасна група над 35 години, предходни бремености со докажани генетски тризомија, хромозомската состојба на родителите, детски малформации во своја или блиска фамилија. Оваа амницентеза се изведува меѓу 16-18 г.н., а аспирираната течност треба да преставува 3-8 % од вкупната количина на амниотска течност.

Во касна бременост истата се изведува за де се утврди зрелоста на белите дробови на фетусот, одредување на нивото на билирубин кај Рх сензибилизирани пациентки, ордеување на нивото на инсулин кај дијабет кај мајката, одредување на електолитниот состав кај сомневање на фетално урогенитално заболување и сл.

При изведување на оваа интервенција постои ризик за абортус, предвремено прскање на околуплодовата вода, инфекции. Ризикот од абортусот е 0,5-1%.

Како се изведува интервенцијата?

При амниоцентезата мајката легнува како за обичен ехо преглед. Стомакот се прска со спреј за дезинфекција. Лекарот работи со стерилни ракавици, инструменти и игла за една употреба. Интервенцијата започнува како обичен ехо преглед при што се утврдува местоположбата на постелката, а потоа лекарот со иглата влегува во плодовата вода (без да се допре бебето) преку стомакот на мајката и се вади мало количество вода која се праќа на анализа. При изведување на интервенцијата мајката може да почувствува определена болка (убод од игла).

Што се случува потоа?

Се препорачува пациентката да не пешачи многу или да вози веднаш по интервенцијата. Треба да се избегнуваат посериозни физички активности, секс и физички вежби во следните три дена. Ако дојде до истекување на течност од вагината или појава на температура треба ВЕДНАШ да се контактира со лекар.

Ако мајката е РХ негативна според крвната група, тоа мора да му се каже на лекарот кој ја изведува интервенцијата.

Jule-Pp
Нов член
Нов член
Мислења: 31
Придружен: 23 Mar 2011, 18:30

Re: Амниоцентеза

Post by Jule-Pp » 30 Jun 2011, 18:38

Може совет?
Сега сум во 19-тата недела од бременоста,па заради проблемот од минатиот пат кога имав тешка аномалија на плодот(кој се установи дека е чиста погрешна поделба на клетките-грешка на природата, дека не е до нас, бидејќи немало таков случај во нашите семејства) и го абортирав токму во 19 недела за да го спасам својот живот, овојпат докторката ме извести дека законски е потребно да се направи амниоцинтеза, а мојот сопруг несака ни да чуе за тоа (а искрено и јас несакам да ризикувам), бидејќи досегашните испитувања и самиот плод се супер и несакаме да ризикуваме - вели "тоа што овојпат ни го дал Господ несакам да го ризикуваме, какво ни подарил тој, такво ќе си го имаме".Мене лично ми е многу страв да правам амниоцинтеза,бидејќи постои ризик (иако е многу мал), бидејќи доколку НЕДАЈБОЖЕ се случи нешто заради нашата радозналост, нема да можам тоа да го преживеам, неможам повторно да претрпам загуба на најмилото. Што мислите вие? Имаме рок од една недела да одлучиме,а ако несакаме,треба да потпишиме на писмен документ дека сме биле известени,но нашата одлука е да не сакаме да го правиме тоа испитување. Досегашните прегледи и испитувања покажуваат дека се е супер,а и докторката смета дека се е во ред во досегашниот развој, но сепак дека е должна да не извести. Слушам и за случаи каде и покрај направена амниоцинтеза која покажала дека се е ок, се раѓаат деца со недостатоци или неправилности кои ќе ги имаат цел свој живот. Ова е досега најтешката одлука што треба да ја донесам и од која ужасно се плашам од решението кое треба да го донесам.
Ве молам помогнете ми!!!

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Marina » 30 Jun 2011, 20:41

napisav nesto,ne znam dali se postirase..aj uste ednas.
Jule ako ste pravele ispituvanje na nuhalen nabor,ako bilo ok,togas nema potreba od amniocenteza.ako ste ubedeni so tm deka ke go cuvate maloto sto i da se sluci,togas nema sto da se razmisluva.a i osven toa ,amniocentezata ne e 100% sigurna i ne e bas bezbedna.se najdobro i pisi sto ste odlucile (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Debora » 30 Jun 2011, 21:11

Јуле со амниоцентезата не се открива се, дури има случаи кога на луѓе им кажале дека бебето е со дефект, а се родило живо и здраво - и тоа не еден случај, како и спротивни случаи. И самата знаеш дека амниоцентезата е ризична, а не добиваш ништо.
Јас целосно го делам мислењето на тм, тоа е ваше бебе и дури нешто да не е во ред, сигурно дека неизмерно ќе го сакате, иако јас сум уверена дека се ќе биде во ред. Мој совет е да не му го ризикуваш животот. (bu)
Имаш подршка од тм, тоа е најважно, вие сте родители на бебето. (love5)
Бог нека ти даде мир и љубов поголема од било кој страв. Еден ден ќе се сеќаваш на ова само како на непотребно болно минато и ќе уживаш во бебушот. (a2)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Амниоцентеза

Post by JasminaJN » 01 Jul 2011, 09:57

Јуле и јас не би правела , колку што имам инфо амниоцинтезата е процедура за проверка дека можда би ќе има некои аномалии, но не ти кажува 100% , а е ризичен за плодот. Поддршката од тм ти е најбитна, штом ја имаш не се секирај.
Поздрвче (a2) и пиши како си одлучила.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Peperutka » 15 Dec 2011, 17:10

Бев денес на ултразвук,на кој гинекологот виде нешто како цисти на двете страни од вратчето на бебето (cry1) (cry1) (cry1) Не прати на итен 4д Скрининг во Државна,отидовме со мм,ме пргледа др.Адамова која одлучи да правам амниоцинтеза во вторник (cry1) Констатираше дека има проблем со протокот на лимфа па затоа се прават такви цисти,дури незнаеме што е.
Другото се е супер со бебчето,ни го кажаа плот,машко е (love5) (love5) (love5) ,супер се развива и е крупничко.
Цел ден плачам и неможам да се смирам,зарем повторно ми дојде времето на солзи?Може не му е судено на моето синче да се роди (cry1) (cry1) (cry1) (cry1)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Marina » 15 Dec 2011, 18:37

Пеперутче!!вакви мисли никако!!!ке ти прават и што,ке ти кажат дека е ок,чим се развива како што треба немој уште еднаш да имаш такви црни мисли,ако има нешто ке ти дадат терапија,не мора одма на најлошото да мислиш,се си осеќа мали бебуш.леле момченце мало,баш ми е мило (lovet) (lovet) (lovet) опушти се само лошо можеш да си направиш со секирации,вторник ке дојде ке те испитаат,се ке биде во ред (a2) (a2) (a2)

Ive

Re: Амниоцентеза

Post by Ive » 15 Dec 2011, 21:44

Peperutce potpolno se soglasuvam so Marina.Samo moze da si nastetis ako se nerviras,pocekaj do vtornik,ke vidis deka se ke bide vo red (bu)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Амниоцентеза

Post by JasminaJN » 16 Dec 2011, 14:10

Пеперутче вистина без паника.Ќе дојде вторник и ќе биде се во ред.Мене со првото ми кажаа дека главчето не му се развива добро, намален проток на храна преку плацентата и ме утепаа од боцкање со Клексани и се си беше ок.. (a2)
Дали некој има искуство од амниоцинтеза да ми каже ? Имаме ли на форумов трудница со вакво искуство со возраст над 35 год.?
Поздрав

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Амниоцентеза

Post by Marina » 16 Dec 2011, 22:40

Пеперутче барав на нет за тие цисти,се викаат плексус цисти и се безопасни и исчезнуваат во понатамошната бременост,кога на мозокот ке му треба повеќе место да си расте и развива.по германскиве форуми кажуваат дека тоа се открило од 15та до 20та недела,и исчезнале околу 30та недела.тоа го најдов,ако се истите цисти,пиши кога ке ти кажат резултати,баш ме интересира зашто се појавува тоа.поздрав и не се секирај (a2)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”