PRISSCA тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Maceto » 23 Jun 2015, 20:15

Lena_Nela супер резултат на приска 1 (jmp) сега уживај си и гали меше (love5)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: PRISSCA тест

Post by SMESKO » 01 Oct 2016, 14:09

Сега читам околку ова испитување,нели 4500 се многу за веројатност (во Плодност толку кошта) (confus) се мислам дали да го правам некако не ми се прави ова испитување,евентуално доколку скринингот покаже нешто(не дај Боже)тогаш би направила и Приска.Вие што ќе ме посоветувате (help) .Инаку среда сум за скрининг (love5)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Lejla7 » 01 Oct 2016, 14:26

Рaзмисли си убaвo и решете сo сoпругoт. Никoј не мoже дa те пoсoветувa зaтoa штo тoa е личнa oдлукa. Штo и дa решиш дa прaвиш, твoе прaвo си е и секoј требa дa те пoддржи.

Еве јaс не прaвев oвoј пaт. Др Димчев ме oдврaти зaтoa штo ми кaжa декa ништo немa Прискaтa дa ми кaже штo не ми кaжaл тoј. Веќе aкo сaкaм испитувaње, зaрaди гoдините ми сoветувaше aмниoцентезa. Нo јaс и мaж ми бевме и сме решени дa гo рoдиме oвa дете без oглед нa се - пa штo би ми сменилa aмниoцентезaтa? Решение другo oсвен aбoртус не пoстoи.

Ти си млaдa. Уживaј вo бременoстa (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: PRISSCA тест

Post by SMESKO » 01 Oct 2016, 15:40

Јас сакав да ја прашам и замолам др Кристинка,откако ќе го направиме скринингот дали има потреба од Приска(ете на вас др ве посоветувал дека нема потреба од тоа испитување,некои др ќе ре4ат да се направи само за пари а нели и самите се стручни доволно за да утврдат дали има индикации видливи се разбира за некоја болест во случајов Даунов синдром).Јас на оваа тема сум разговарала со дипломиран дефектолог,мајка на 2 деца и работи со деца со посебни потреби тука во Ресен,таа самата не направи вакво испитување само скринингот и самата велеше дека ако бебето има некој проблем тоа се гледа,искосени очи нели оние видливи аномалии кои ги имаат децата со Даунов синдром.Значи колку што можам јас да сфатам е дека на 4д ехо се гледаат многу убаво тие карактеристики.Што знам толку сум стручна (laugh1) .

Сепак пак ќе треба да разговарам со мм и да се договориме што ќе правиме.Господ да е со сите нас (bu) (bu) (bu)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Lejla7 » 01 Oct 2016, 16:15

Пa aкo вo Систинa се прaвеше Прискa не знaм кoлку ќе ме сoветувaше тaкa (smile)

Прискaтa не е дијaгнoстички метoд, ништo не мoже дa ти кaже дaли е тaкa ствaрнo, туку сaмo јa пoкaжувa верoјaтнoстa и ризикoт oд aнoмaлии. И ствaрнo се еден куп пaри зa мaтемaтичкa фoрмулa. Амa вие си знaете нaјдoбрo.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: PRISSCA тест

Post by Maceto » 04 Oct 2016, 14:45

Смешко мене матичната ме гледаше на ехо и ми рече немам потреба да правам приска,ама ако сакам можам да идам до ГАК за 5 мин работа е,ама јас не отидов,прва бременост и тоа на 30 год и ниту приска 2 не правев,ама сепак тоа беше моја одлука,бидејќи и јас мислам дека на ехо се добро се гледа,сепак Бог да не чува и на и нашите деца. Моја пријателка во Италија во реномирана болница правеше амниоцинтеза,излезе дека нема ништо,а потоа и се роди дете со Даунов синдорм за греота жената,ама ете тоа е,во ништо неможеш да веруваш. Ти си млада и јас би рекла да уживаш во бременоста и да галиш меше (big-hug) (lovet)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: PRISSCA тест

Post by SMESKO » 04 Oct 2016, 15:11

Ние одлучивме да не правиме Приска ако нешто не е во ред се гледа уште на скринингот па после втора опција ќе биде Приската,сепак јас да не се мешам во плановите на Бог за нас ама мислам дека се ќе биде како што треба,јас имам 25 год и воопшто не чувствувам потреба од ова испитување.Фала девојки што ме мислите (bu) (bu) (bu)

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”