TORCH тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

TORCH тест

Post by Peperutka » 24 Jan 2012, 14:01

Со овој тест преку крв земена од вена се испитува дали трудницата има бактерија или инфекција која може да доведе до оштетување на плодот.Бидејќи кај мене беше најдено вода во белите дробови кај плодот ми беше препорачано да го напрвавам овој тест кој испадна одличен (smile)
Јас го правев до Адриалаб-приватна лабароторија и ме чинеше 5.500 ден, а може да се направи и во Клиника за Гинекологија и на Микробилогија(ќе ти земат крв за неколку бактерии во Државна а за останатите исто крв ќе ти земат и на Микробилогија-така ми кажаа преки тел.)
Какво искуство имате со овој тест?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: TORCH тест

Post by Debora » 24 Jan 2012, 14:53

Мислам дека со TORCH тест се испитуваа неколку можни инфекции, Токсоплазма, Херпес, Цитомегаловирус, Рубела и Хламидија. Ако грешам некој нека ме поправи.
Всушност се испитува дали во телото има антитела за тие болести. Можат да бидат присутни IgG и IgM антитела. нормален резултат треба да покаже дека нема IgM. АКо има IgG антитела значи дека се работи за стара инфекција и се смета дека е во ред. Присуството на IgM значи дека има тековна или неодамнешна инфекција.
Јас испитував на микробиологија, не се сеќавам на цената, ама мислам дека беше мнооооогу помала.

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: TORCH тест

Post by Tinkerbell » 27 Jan 2012, 08:47

Vo Hrvatska ovie isputuvanja se zadolzitelni... iregularna antitrocitna antitela (IRA),TPHA, VDRL,Toxoplasma gondii, Citomegalovirus, Virus rubeola, Hepatitis C, HIV. Vo Skopje koga prasuvav kolku se mi kazaa deka sekojod ovie testovi cini od 600-800 denari

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: TORCH тест

Post by kukli4ka » 27 Jan 2012, 15:12

i jas gi pravev ovie ispituvanja i kaj mojov doktor se zadolzitelni i me kostaa sekoj po 300,a drugive doktori ne gi ispituvaat,eve maticniov moj mi ispita samo endo,egzo i vaginalen,ama zatoa drugiov mi ispita sve.

baby@@
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Aug 2011, 22:22

Re: TORCH тест

Post by baby@@ » 12 Feb 2012, 15:17

koga se pravi ovoj test?vo koja nedela od bremenosta i dali e za site ili samo za nekoi (t3) ?

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: TORCH тест

Post by maried » 04 Dec 2012, 20:32

Јас неделава ги правев овие испитувања, оти имав спонтан, мене во Велес ми земаа крв и ги пратија во Скопје во државна на испитување, ми најдоа цитомагало вирус и рубеола, ама не било страшно оти организмот имало створено имунитет, така ми кажа докторкава, сега незнам дали смеам да забременам или да повторам пак додека биде се негативно...Искуства??

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: TORCH тест

Post by Debora » 04 Dec 2012, 20:58

Мерид сигурно имаш IgG антитела - знак дека некогаш си дошла во контакт со микро организмот. Кога има свежа инфекција покажува IgM - антитела кои се створааткога прв пат доаѓаш во контакт со болеста и во тој случај би требало да почекаш. Кај тебе веројатно е првото, штом така ти рекла докторката.

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: TORCH тест

Post by Matea27 » 04 Dec 2012, 23:34

во која недела се прават овие испитувања????
јас немам правено ама и докторот не ми кажа ништо...

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: TORCH тест

Post by maried » 05 Dec 2012, 00:42

Debora wrote:Мерид сигурно имаш IgG антитела - знак дека некогаш си дошла во контакт со микро организмот. Кога има свежа инфекција покажува IgM - антитела кои се створааткога прв пат доаѓаш во контакт со болеста и во тој случај би требало да почекаш. Кај тебе веројатно е првото, штом така ти рекла докторката.
Мислам дека IgG ми беше позитивно и затоа докторкава ми рече не е страшно и не ми даде ништо да пијам, фала Дебора за одговорот (smile) (smile)

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: TORCH тест

Post by majaatan » 13 Dec 2012, 11:01

Matea27 wrote:во која недела се прават овие испитувања????
јас немам правено ама и докторот не ми кажа ништо...
Матеа ии мене ништо не ми кажаа а јас сум во 22 недела. Сега откако си го сменив гинекологот, ми препорачаа да го направам иако мислам дека е доцна. не е ништо страшно ако не си го направила, некои гинеколози не ги праќаат трудниците

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”