TORCH тест

Кои испитувања е потребно да се направат во бременоста. Совети и искуства за здрава бременост.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: TORCH тест

Post by Debora » 28 Aug 2013, 13:33

Лејла јас ТОРЧ-от секогаш го правев во Скопје на микробиологија и во Велес не правеа - барем порано беше така. Јас не се сеќавам на цената оти одамна беше, ама со плави картони не е скапо.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: TORCH тест

Post by maried » 28 Aug 2013, 14:47

Јас го правев во Скопје, ама во Велес ми земаа крв и серумот одма го пратија во Скопје и после 10 дена имав резултати и платив 700 денари (smile) (smile)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: TORCH тест

Post by prvenka » 06 Sep 2013, 09:45

Dobro pominav na pregledot,sega sum polna osma nedela.Treba da ispitam TORCH,kr.slika,glikemija,urina i urinokultura.Si zakazav i peregled na transfuziologija....pa (prayer) sve da bide ok.....taman pomisliv deka zavrsiv so ovie ispituvanja jas eve pak ali ako neka e za dobro dance dance dance

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: TORCH тест

Post by Lejla7 » 06 Sep 2013, 10:11

Првенка, те молам напиши каде ќе правиш ТОРЧ и како ти гласи упатот. Јас сакам да правам во Скопје оти кај нас во Струмица ги немаат реагенсите, ама мојата матична не знае каде треба да се испита во Ск ниту пак знае како оди сега со упативе електронски. И колку чини? Поздрав

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: TORCH тест

Post by mamigabi » 06 Sep 2013, 10:18

Овој тест мислам дека се прави во 12 или 13 гестациска недела и јас тогаш ги правев, фала богу се беше негативно, па затоа и не се разбирам многу, сега за две недели повторно ке имам испитувања,то ест во 32г.н и многу ми е страв да не ми најдат несто (ner) (ner) (ner)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: TORCH тест

Post by prvenka » 06 Sep 2013, 10:27

Lejla7 jas bev kaj maticniot d-r ginekolog i oni tamu mi zemaa krv,a posle sami si gi nosat imale kurir koj gi zimal i gi nosel na klinika.Edino sto znam e deka TORCH se nosi na mikrobiologija a kako se popolnuva neznam,nitu go imam kaj mene upatot za da procitam.Najverojatno e upatot do MIkrobiologija zasto tamu se ispituva (smile),i mislam deka nema elektronski upat koga se odi na labaratorija,na pr.el.upat mi dadoa za da odam na transfuziologija ali za labaratorija ne

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: TORCH тест

Post by Dorotea111 » 06 Sep 2013, 11:02

Кога имав спонтан, ми испитаа TORCH. Од резултатите излезе дека имам инфекција на цитомегалус. Баш не се сеќавам како беше дали моментална инфекција, или инфекција пред 6 месеци, сега ги немам резултатите, ама докторката рече дека е можно од цитомегалус да настанал спонтаниот. Од тогаш ми рече да го зајакнам имунитетот. Многу ми е страв за следна бременост да не ми се случи исто, колку што читав јас потоа Цитомегалус не се лечи, туку го има во организмот и како и секј вирус што не се лечи, кога опаѓа имунитетот доаѓа до инфекција.
После ќе ги пишам баш резултатите, ако може некој да ги протолкува. (smile)
Лејла, потребен ти е лабараториски упат за TORCH, до институт за микробиологија. Можеби може и во Институт за јавно здравје да се прави, таму нема воопшто гужва. Кога правев испитувања за хепатити бе и це и хив сега за ивф таму правев, матичната ми даде електронски лабараториски упат.
Инаку, мислам дека го викаат ТОРХ, не ТОРЧ. Барем мојата докторка така го викаше. (smile)

Anika80
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 30 Jul 2013, 11:35
Им се допаднал: 8 пати

Re: TORCH тест

Post by Anika80 » 06 Sep 2013, 12:16

Здраво,

Јас скоро правев TORCH тест во Институт за Јавно здравје. Гужва нема ама ич. треба упат да имате од матичниот. Плус на тоа, на матичната и реков да ми даде и за варичела (голема/овча сипаница) да испитам.
Со работа почнуваат во 8:30. Во тоа TORCH испитуваат и IgG и IgM и за Chlamydia. Тоа ми рекоа дека го немаат кај нив, туку само на микробиологија. Резултатот ми беше готов за 2 недели, од причина што тоа за варичела испитувањето го правеле само 2 или 3 пати месечно.
Крв ви земаат таму.
И без испитувањето за кламидија кошташе околу 2000 (со плав картон).

Резултатот е вредности за IgG (што означува некоја инфекција во минатото и пример за варичела створен имунитет за болеста) и IgM (што означува тековна инфекција).

Поздрав

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: TORCH тест

Post by Lejla7 » 06 Sep 2013, 12:32

Dorotea111 wrote:Кога имав спонтан, ми испитаа TORCH. Од резултатите излезе дека имам инфекција на цитомегалус. Баш не се сеќавам како беше дали моментална инфекција, или инфекција пред 6 месеци, сега ги немам резултатите, ама докторката рече дека е можно од цитомегалус да настанал спонтаниот. Од тогаш ми рече да го зајакнам имунитетот. Многу ми е страв за следна бременост да не ми се случи исто, колку што читав јас потоа Цитомегалус не се лечи, туку го има во организмот и како и секј вирус што не се лечи, кога опаѓа имунитетот доаѓа до инфекција.
После ќе ги пишам баш резултатите, ако може некој да ги протолкува. (smile)
Лејла, потребен ти е лабараториски упат за TORCH, до институт за микробиологија. Можеби може и во Институт за јавно здравје да се прави, таму нема воопшто гужва. Кога правев испитувања за хепатити бе и це и хив сега за ивф таму правев, матичната ми даде електронски лабараториски упат.
Инаку, мислам дека го викаат ТОРХ, не ТОРЧ. Барем мојата докторка така го викаше. (smile)
Правилно се вика TORCH, ама јас оти пишувам на кирилица го напишав ТОРЧ. Битно е да знаеш за што е кратенката.
А исто и мене ми кажа матичната за цитомегалото, дека ако го имаш, не се лечи, ама сакам да си знам. Може пак од него се случува така. А како ќе го зајакнеш имунитетот кога при бременост имунитетот опаѓа за да го прифати телото плодот? Не знам, сега уште повеќе се плашам
Фала Првенка

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: TORCH тест

Post by tanjic » 14 Sep 2013, 15:41

mamigabi wrote:Овој тест мислам дека се прави во 12 или 13 гестациска недела и јас тогаш ги правев, фала богу се беше негативно, па затоа и не се разбирам многу, сега за две недели повторно ке имам испитувања,то ест во 32г.н и многу ми е страв да не ми најдат несто (ner) (ner) (ner)
mamigabi ovoj test ne s epravi vo 12-13 nedela ni pa vo 32 toa se mikrobiloskite brisevi a ovoj e sosema nesto drugo.

Одговори

Return to “Испитувања во бременоста”