Алергија во бременост

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Алергија во бременост

Post by Petra » 23 Jul 2013, 12:21

Crnokosaa wrote:Dobra vecer meskovci, eve me mene nakratko da si ja kazam makata .. Spobudalev od alergija, celo telo mi e iznafrlano i se apsolutno me cesa, posebno navecer nemozam da spijam mislam deka kozata ke si ja iskinam od nervoza (ner) se mackav betametazon i djabe, ispiv samo 3 vloratadin i toa djabe, so tecna pudra se mackam na striite zasto mi bea premnogu vospaleni i oteceni i mi pomaga gledam. Denes bev pak na kozno doktorive vikaat od hrana nesto i mi zabranija se da jadam samo vareni kompiri, oriz i sl . mi rece doktorot da se mackam so dekotal krem ili nekoj grcki ne mi teknuva kako se vikase mnogu bil efikasen kremot ama so konsultacija od mat. genikolog, i da si prasam za deksazon inekcii... Pojdov i kaj maticnata mastite mi rece ne neznam zosto demek go uspivale bebeto pojma nemam, tuku so bela tecna pudra cela da se mackam i zamislete me maz mi me iznamacka cela skros i sega ko snesko sum (scared) (rolll)
Deksazon inekcija mi stavija samo edna nemalo galje ama poveke ne zasto i tie nesto predvremeno sozrevanje na postelkata predizvikuvale pojma nema, pa ke pojdam za nekoj den na kontrola ... I taka sega cela sum bela, mu vikam na MM da si legnam v kada i da si si isturam nekolku sisenca tecna pudra i da si lezam vnatre (rolll)
uste me cesa se,se molam da mi pomini barem vecerva da pospijam malku , kapnata sum tri dena oko nemam zatvoreno (comp) ...A hmg mi e super, ama leukocitite 19.4 (ner) (ner) (ner) kiznaj sho se slucuva vo mene ... mokracata isto so epiteli i dr nesto i pesok .....
Inaku bebceto e super, dobra e polozbara i tezi 1.830kg (love5)
I taka , toa e .. Pozdrav golem do site mesinja i idni mesinja (kup) (kup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Алергија во бременост

Post by Petra » 23 Jul 2013, 12:22

Црнокоса, во 7 и 8 месец во бременоста и јас се изнафрлав по целото тело. Не знам дали станува збор за исто, но ќе го споделам своето искуство, може ќе ти помогне. Беа ситни црвени брунчиња и ме чешаше неподносливо. Што викаш кожата ќе ја искинев. Навечер не можев да спијам, нозете цело време од креветот ги чешав, а башка и нервозна ме правеше. Отидов налекар, на кожно во Велес и лекарката ме гледа и ми вика, знаеш што имаш. И викам што? Ми одговара: шуга. (scared) (scared) (scared) Арно бев до креветот, кога почна се да ми се врти околу мене. Ми вика не се плаши, тоа е најдобро што може да биде, не треба ништо да примаш само локално да се мачкаш и за три дена мине. Купуваме креми и сите дома се мачкавме, а исто и кај мајка ми се мачкаа. А и мајка ми беше нафрлана тогаш. можеби нешто сме јаделе...Три дена минат се пере се, се бањам и писнувам пак да се чешам. Така минат два месеца. Маки и пари за џабе фрлање. Незнам оти не отидов право во Скопје. И на крај ме фаќа точка, 2 месеца дома, многу малку испаѓав, летен период а јас во карантин. И и одиме дома на лекаркава недела навече, јас плачам, незнам што ми е што не ми поминува. И ми вика а имате ли птици дома, да не е алергија, тоа опасно дрн дрн...И викам имаме папагал. Е тој испуштал дрн дрн...Се освестив тогаш и праве ц во скопје на кожно. Таму ми вика лекарката оддалеку се гледа дека не е шуга, туку станува збор за алергија. Заради бременоста ќе пробаме без терапија. Ми рече да јадам само природно, без вештачки бои и ароми. Пржена храна никако, домашно потквасено кисело млко, домашни сокови, не газирани, обоени... Значи што можам најмногу да бидам на природна храна. И да носам бела памучна облека и +б6 витамин. Така правев и за 3 дена ни трага од алергијата. Ама се изнамачив.
Можеш да пробаш така и се надевам за брзо ќе ја снема. А за стомакот, јас растев таму најмногу. Ме чешаше и ми се правеше перут. Користев бебешки масла, павловиќева, не ме чешаше и не ми се направија стрии.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Алергија во бременост

Post by Happy^_^ » 23 Jul 2013, 12:56

Црнокоса, еве и јас што најдов:

"Чешање на кожата
Чешањето на кожата е присутно кај многу трудници. Чешањето се јавува заради сувата кожа, заради иритираното црвенило, заради растегањето на кожата на стомакот, бедрата итн. Може да биде многу здодевна работа, но не е опасно. За да го намалите чешањето користете хидратантно млеко за стомакот и градите, внимавајки на тоа да е препоорачано за трудници. Избегнувајте да се туширате со жешка вода, затоа што тоа ќе ја исуши кожата уште повеќе."
Извор: http://tvoebebe.com/BREMENOST/promeni-n ... bremenosta (тука можеш да си прочиташ и за други промени на кожата).

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Алергија во бременост

Post by Crnokosaa » 23 Jul 2013, 13:40

Petra fala ti mnogu, se pronajdov celosno. Majkami samo sto i kazav koga me vide mi rece dali spievte nekade ili lezevte vo Bt ( minatata nedela bevme na svadba vo bt ) mene ova najprvo mi lici na shuga i jas (scared) vaka ostanav a nikade ne legnav, si dojdovme nisto ne mi bese si se iskapiv si smeniv perena postela i pereni alista i po dva dena cela za nikade ... i vikam nema sansi shuga da e toa e od necisto i mi vika bakterija e i jas so trcanje i vikam idam kaj doktorkata i mi vika ova od jadenje, neznaeme sho tocno jadev se kako i normalno i mi zabrani da jadam przeno, zacineto, suvomesnato, sokovi nikakvi, mandji a ni zelencuk deka mozno e da se prskani ovosje , znaci bukvalno nisto, samo varen oriz, kompiri i neznam sho ke se pravi ...;
Mi dade betametazon djabe i loratadin 3 apcina samo i toa djabe, i po 5 dena kaj doktorot od drugata smena pojdov i toj vika od hrana mi rece da se mackam so dekotal krem ili nekoj si grcki neznam kako se vikase i deksazon inekcii ama maticniot gen ne mi dozvoli, samo edna deksazon mi stavija i taa mislam za djabe nisto ne mi pomogna i so bela tecna cela da se mackam i sega ko nekoja mumija sum .. me potsmiruva ama ne mi pominuva, navecer mislam nozete i racete da si gi presecam nemozam da izdrzam... Neznam sto da pravam, kaj da odam , voopsto ne ni mi teknuva od koe jadenje bi mozelo da bide a i neznam sho ke jadam narednive nedela dve tri ... Koznive doktorive dvajcata mi spomnaa deka vo ovoj period mnogu se slucuvalo vaka, bas vo 8 mesec a i genikologot istoto mi go kaza .. Neznam sto ke se pravi, neznam kako ke go pominam ovoj period no ocajno sakam da mi pomini, ke spobudalam, aj denski pak nekako se tesam ama navecer si placam, se nerviram samo stres si pravam ..
Dajte mi sovet za hrana sho da jadam (confus) (laugh1)

Happy fala za linkot.
Stvarno kozata mi e suva, jas otsekogas imav suva koza a inaku sum i alergicna na hlorot od vodata i koga ke izlezam od kapenje cela se cesam i sum suva, pa moram da se mackam so mleko za telo , ama sega betar mi e suva ... Ufff ke puknam (cry) (cry) (cry) (cry) (cry) (cry) (cry) (cry)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Алергија во бременост

Post by anabejbi » 24 Jul 2013, 04:35

Црнокоса, многу ми е жал (a2) , јас немам многу искуство со алергии и неможам да ти помогнам.
За храна знам дека нетреба ништо што е козервирано и да си на диета, за јадење можеш :двопек, чај, мислам дека можеш и баланс јогурт да пиеш, ориз, компир, супи, печена јаболка и друго немитекнува.
Пробај неколку дена биди на диета и ако не ти помине појди повторно на лекар.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Алергија во бременост

Post by Petra » 24 Jul 2013, 07:41

Црнокоса, ќе помине. (a2) (a2) (a2)
За исхраната, можеш кисело млеко дома потквасено, варениот ориз и не е толку лош, компири. Јас јадев овошје, зеленчук свеж, добро измиен. Можеш и супи, без вегета, зачини други. Јадев и манџи, можеш без запршка и зачини. Јаболка, имаат витамин Ц кој штити од алергии. Сокови можеш од лимон, цвекло, морков дома приготвени... Најдобро е во текот на денот да не се меша многу видови на храна, за полесно да се забележи ако се појавува од некоја одредена храна... Добро е да земаш и Б6, се препорачува при алергии, можеш да се консултираш со лекар.
За заштита на кожата од иритации сега добро е да се избегнува јаки сапуни, средствва за капење, може да нанесуваш бебешки. Белата памучна облека не ја иритира кожата, особено кога си дома. За перење на облеката добро е сега да се користи благи средства за перење и да се избегнува омекнувачи.
Се надевам дека за брзо ќе ни пишеш дека нема повеќе ни а од алергија. (thumbsup) (rad)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Алергија во бременост

Post by belomorka » 26 Jul 2013, 07:54

Јас многу се засекирав за Црнокоса, бидејки можам да замислам колку и е тешко цел ден да ја чеша телото и понајдов нешто на интернет.
Во бременоста алергијата може да е предизвикана од покачено ниво на хормони естроген поточно. и дека кога ке се појави алергија матичниот гинеколог обавезно треба да ве упати да проветире Билирубини и тансаминази попросто кажано преку крв да се провери јетрата и жолчката бидејки се случува да се намали функцијата на жолчката - поточно да настане холестаза.
Затоа најдобро е да си проверите преку крв функција на јетра и жолчка обавезно.
се надевам дека овој пост ке ви помогне

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Алергија во бременост

Post by Crnokosaa » 26 Jul 2013, 13:01

Dobar den devojki, eve se vrativ , mi zedoa krv Bt ama rezultatite duri za edna nedela . Dobroo me primija duri i me odnesoa na infektologija za da me vidi doktor i toj rece virusno nisto .
Znaci ke mora da gi cekame rezultatite da vidime. I se javiv na edna jatrva da se slusni so eden genikolog prijatel sho raboti vo plodnost i da go prasa za Deksazon inekcii i toj i rekol slobodno sa prima kaj vas vo Pp se teski budali toa doktorite, nie ovde i bez golema alergija gi davame za bas pobrzo i poveke da si sozree plodot (scared)
Leleee si vikam aj sega slusaj gi doktorive sekoj razlicno kazuva .. i resiv da si se javam kaj mojot star genikolog , pojdov kaj nego i mu kazuvam se i vikam vue sho ke mi kazite taka ke pravam zasto najmnogu imam doverba vo nego. Me vide , mi rece Deksazon nikako, tuku Loratadin tableti slobodno da si zemam, KalciumVita C sumlivi, i Kalcihept ampuli dve da mi stavat ... da si jadam se mi rece, i odma me prasa dali imame smeneto prasak za perenje nesto ili novi alista obleceno, znaci imav spomnato nekade po prethodnite postovi deka bas toa bese prvoto sho mene mi padna na um, i rece i istiot da e po dolgo vreme mozi da pojavi alergija ama sepak ke vidite so alergotestovite , makar sho od hrana teloto go isfrla alergenot po tri cetiri dena a kaj mene e veke deset . ... i odrucek ke odam kaj maticnata ke i kazam za ova i ke si primam vaka duri da stasaat rezultatite pa posle ke vidime . E taka me izbudalija site razlicno kazuvaat ama jas mojot star doktor ke go slusam pa ke vidime kolku ke ima rezultati.
Ve citkam posle (kup)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Алергија во бременост

Post by belomorka » 26 Jul 2013, 16:01

црнокоса мила незнам дали го прочита мојот пост ама мислам дека треба да провериш преку крв и јетра и жолчка тие резултати ке излезат одма. тоа ти е мој совет, ама бидејки јас не сум доктор..... како ке решиш така.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Алергија во бременост

Post by Vesela » 26 Jul 2013, 16:06

Црнокоса нека е со помин алергијата, ама сепак мислам дека најдобро е да дојдеш во Скопје на клиника да ти направат подетални испитувања ( или ако имаш можност по приватниве клиники), оти како што читам ова докториве само те мафтаат едни кажуваат едно, други друго. Можеби е ова што го пишува Беломорка.
Дај Боже побрзо да ти помине (l2)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”