Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Радост » 27 Jul 2013, 11:52

Јас не ни сретнав некоја трудница да спомене дека во лето оди и си смрди. (rolll) Користам исто како и претходно, буквално се исто. Само не се фарбав додека не влегов во 4-ти месец, сега ќе се фарбам поретко. Ништо друго немам сменето ...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Lejla7 » 27 Jul 2013, 11:58

Па тоа зборувам, ако размислиш - се е хемикалија, ама не може под стаклено ѕвоно да се ставиш оти си бремена. Нормално дека ќе се припазуваш, ама не до крајности

И уште нешто за тие што не трпат комарци како мене и се прашуваат колку е Аутанот безбеден - неговата главна состојка не е ДЕЕТ инсектицид, туку Icaridin (Picaridin), а еве што е тоа:

NEWER—AND NATURAL—ALTERNATIVES

Picaridin: Picaridin has been widely used in other parts of the world, and has been available in the U.S. in a variety of brands since 2005. Structurally based on chemicals in pepper, it appears to interfere with the mosquito's ability to smell its prey. The chemical is extremely effective for some species of mosquito (including important disease-carrying mosquitoes such as A. aegypti), but is less effective for other species that don't appear to rely on smell, so overall it may be somewhat less effective than DEET. A 20% Picaridin formulation has been shown to repel mosquitoes for 8-10 hours.

Picaridin is much less irritating to the skin than DEET, so it might be a better choice for people with sensitive skin. It has very low toxicity and does not appear to cause adverse neurological or reproductive effects. Nor does it cause cancer in animals. It also lacks the unpleasant odor of DEET.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Debora » 27 Jul 2013, 12:42

Тоа што хемикалиите ги има во се, не значи дека нема да се обидам да ги избегнувам колку можам повеќе. Значи тоа си е мој став, не мора да биде сечиј. Секој си донесува одлука за себе, мојата одлука би била минимум хемија. Јас ни на кучето не му ставам хемија за заштита од крлежи, наоѓам побезбедни алтернативи. Веќе ги исфрлив и омекнувачите за алишта, дури и чистењето се обидувам да биде колку може повеќе со поприродно нешто, а не сум ни трудна. (rolll)
Лејка не сакам да те убедувам да не користиш аутан, ти си разумна жена и знаеш што е добро за тебе, со оглед на околностите. Само ќе кажам дека лично за МЕНЕ low toxicity не е доволно добро.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Debora » 27 Jul 2013, 12:50

Само да си допишам дека не викам дека не треба да користите омекнувачи или оние работи што ги спомнав, туку само ги напишав како пример за мојот став. Реков не сум трудна, значи мене не ми е оптоварување во бременоста да не ги користам тие работи, туку избор.
Значи онака си пишав став, а не сакам да оптоварам или да плашам некого, ама ИЧ!!!
Правете тоа што сметате дека е добро за вас.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Lejla7 » 27 Jul 2013, 12:52

Хемијата настојуваме да ја избегнуваме, ама ако размислиш - еве денес само ако испржиш нешто, знаеш ли колку хемикалии се создаваат во заграното масло? Лековите што ги примаме - и Еутироксот е хемија. Лебот што го јадеме мислиш е без хемикалии или било што друго што јадеме е природно? Личната хигиена.

Ни јас не се обидувам да те убедам, ама ако размислуваме постојано на се што јадеме и примаме...треба да побудалиме. Секогаш треба да се премерат добрите и лошите страни и нормално секој да си донесе сопствена одлука

пс Не ме плашиш, таман работа, секој треба да си каже што мисли, затоа е и отворена темава. И се почитува сечие мислење

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Debora » 27 Jul 2013, 12:56

Лејла јас знам што е хемикалија и реков дека на минимум ги сведувам тие работи, а кога би била бремена би пазела уште повеќе. (smile) Тоа што има адитиви во лебот, не е аргумент за да се мачкам со DEET или било што друго.
Ама реков и дека тоа за мене е избор, а не страв. (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Lejla7 » 27 Jul 2013, 13:04

Да живеам и јас во Велес кај што нема комарци и јас нема да размислувам на вакви теми, ама повелете осетете ги нашиве јужни комарци, директно од Грција увезени (smile) (smile) (smile)

Баланс - бидејќи пазам на многу други работи на кои другите луѓе не пазат, си дозволувам да употребам барем едно нешто со low toxicity. И не осудувам никого кој размислува поинаку (smile) сакам јас да си се оправдам

Сестра ми кучето го заштитува од болви и крлежи со Питроид, па еве го ништо не му е, девет години е, нека е живо и здраво. Избор (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Debora » 27 Jul 2013, 13:08

Нема потреба да се оправдуваш, оти никој тебе не те осуди. (smile) Нагласив дека тоа е мој став, за да не ставам товар врз некого.

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by srculence » 27 Jul 2013, 13:11

Jas licno vcera prasav vo apteka i mi rekoa da ne koristam....cela sum iskasana i lek najdov vo rakijata pred da si legnam se mackam i utrovo nemav ubodi od komarcive

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Смеат ли бремени жени да користат Аутан?

Post by Lejla7 » 27 Jul 2013, 13:17

Debora wrote:Нема потреба да се оправдуваш, оти никој тебе не те осуди. (smile) Нагласив дека тоа е мој став, за да не ставам товар врз некого.
Уживај, се разбравме (a2)
А Срцуленце, јас повеќе им верувам на лекарите отколку на фармацевтите, така да ќе прашам и ќе ви кажам.
Ама како што и порано сум пишувала, за разлика од другите, мој став е дека ако нешто може да донесе поголем бенефит отколку ризик да се употреби истото, па нека се работи и за лек, вакцина и сл. Оваа ќе е можеби друга тема, но јас се вакцинирам против грип секоја година, и оваа пак ќе се вакцинирам. Препорачливо е за бремени жени. Во однос на фамата што се создава околу штетноста на употребата на вакцините, лековите, хормоните, јас сум ЗА нивна употреба. Но тоа е мој став, не значи дека треба да биде и ваш (smile)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”