Плацента превиа

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Плацента превиа

Post by Debora » 16 Jan 2010, 16:05

ШТО Е ТОА ПЛАЦЕНТА ПРЕВИА

Плацентата му овозможува на бебето да прима храна и кислород преку папочната врвца. Таа е орган кој нормално се наоѓа внатре во матката, близу при нејзиниот врв. Плацента превиа пак значи дека плацентата се наоѓа премногу ниско, близу до вратот на матката. Постојат неколку варијанти на плацента превиа:

* Комплетна плацента превиа, кога грлото на матката е целосно покриено со плацентата.
* Делумна плацента превиа, кога грлото на матката е делумно покриено со плацентата.
* Маргинална плацента превиа, кога плацентата се наоѓа на работ на грлото на матката.
* Ниска плацента превиа, кога плацентата се наоѓа во долниот дел на матката, но не го допира отворот.


Доколку се забележи плацента превиа во првото или второто тромесечие нема никаква причина за загриженост. Всушност многу бремености започнуваат со таква плацента. Како што расте и се шири матката, плацентата спонтано се повлекува нагоре и се подготвува за породувањето.

Плацента превиа се среќава кај една на 200 бремености...


http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/previa.php

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Плацента превиа

Post by prvenka » 25 Dec 2011, 14:06

Eve i tuka da pisam....d-r mi rece deka placentata mi e nisko vsadena deka,no deka ne go pokriva celosno grloto na matkata.Citajki na internet procitav deka sekoja bremenost zapocnuva taka,no deka so vreme kako se siri matkata i raste plodot placentata moze da se iskaci gore na vrvot.Ima li nekoj vakvo iskustvo (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Плацента превиа

Post by Debora » 25 Dec 2011, 14:53

Првенка ако секоја бременост го започнува така развојот не се нервирај, а и во текстот погоре пишува дека ако се открие во 1 или 2 тромесечие нема причини за загриженост, затоа што веројатноста е дека ќе се повлече. Ај нека пише некој со искуство, ама ти во секој случај мислам дека не треба да се грижиш, особено што не го покрива грлото на матката. Ќе видиш дека по некое време ќе пишеш тука се повлекла - нема сомнеж во ова.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Плацента превиа

Post by Peperutka » 14 Feb 2013, 17:52

Ќе си пишам тука во соодветна тема. (smile)
Денес на контролата д-рата ми рече дека плацентата малку се спуштила но дека не го покрива целосно грлото на матката,но дека тоа воопшто не е страшно,до 3-тото тромесечите треба да се крене (smile) Рече само да се пазам,да не кревам тешки работи и СЕКС никако.Сега јас како паничар,ова ми е на мисла,дали некоја има вакво искуство? (help)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Плацента превиа

Post by happy cumulus » 14 Feb 2013, 18:16

Пеперутче искуство немам, само знам дека и цела бременост може да се носи со плацента превиа. Единствена што ќе мора да се породиш со царски рез, доколку си остане така. Инаку мислам дека нема потреба да паничиш. Само слушак си го докторот и секс никако и чувај се не кревај тешко. Остави мт да крева тешко, ти биди малку госпоѓа овие месеци ;-).

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Плацента превиа

Post by imambebe » 22 May 2013, 10:23

И мене вчера др ми рече дека плацентата ми е ниско, т.е. маргинална плацента превиа и тешко дека допрва ќе се крене, па најверојатно ќе треба царски.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Плацента превиа

Post by Debora » 22 May 2013, 10:35

Имамбебе обиди се да не се нервираш, се ќе биде во ред. Може и да се повлече, а во најлош случај ќе се породиш со царски рез. Ти препорачаа ли да лежиш повеќе?

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Плацента превиа

Post by imambebe » 22 May 2013, 10:43

Не Дебора ништо не ми рече посебно да лежам повеќе, туку како до сега и се е супер, се е супер.. ?????

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Плацента превиа

Post by Debora » 22 May 2013, 10:50

Како што читав советуваат да се лежи повеќе, а породувањето со маргинална плацента превиа може да биде со царски рез, ама зависи од случајот може и природно. Обиди се да не се нервираш, ќе видиш дека се ќе биде во ред. (a2)

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Плацента превиа

Post by tanjic » 24 Jul 2013, 17:59

i mene deneska mi utvrdi doktorkata deka e nisko postaveno na samiot otvor na grloto i deka ke go nadgleduvame toa no akotaka ostane deka ke bide tesko da ispadne po priroden pat ke treba so carski .me sovetuva da ne bidam mnogu fizicki aktivna da ne krevam tesko no jas i od samo odenje podolgo vreme oti e dole osekam pritisok vo dolniot del na stomakot i tesko se dvizam na momenti.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”