Плацента превиа

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Плацента превиа

Post by mamigabi » 24 Aug 2013, 13:57

Jas sum sega 27g.n, dodeka vo 16g.n mi bese utvrdeno nisko nosenje na plodot, a jas togas bev mn fizicki aktivna. Maticniot doktor mi prepisa samo Magnesol po 2 na den od 150mg, jas insistirav za pojas, no ne mi preporaca. Sega tesko se dvizam, poveke lezam, a domasnite obvrski moram sama da gi izvrsuvam, malku po malku, nema koj....Dali e opasna mojava sostojba, nemam iskustvo ova mi e prva bremenost, doktorot rece "malku" e nisko ama sto znam....strav me faka od predvremeno poroduvanje (ner) sakam pojasot da go zemam na svoja raka, Naredna nedela na kontrola sum, da vidam dali malku se podignalo, ako ne....offff. Mislenje??
please

Lucia
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jul 2014, 12:13
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Плацента превиа

Post by Lucia » 02 Jul 2014, 13:36

Zdravo na site trudnici :) Po dolgo vreme se resiv da pisam bidejki mi trebai vase mislenje.Bremena sum 17 nedeli a na 11 imav obilno krvarenje so koe zavrsiv vo bolnica 4 dena (da napomenat deka se naogam vo Germanija) nemav posebna terapija osven da nee stanuvam od krevet i piev samo magnezium,bebeto e ok fala bogu.Koga se vrativ od bolnica otidov kaj mojot maticen terapijata so magneziumot prodolzi krvarenjeto zavrsi no napomena deka Imam Problem so placentata odnosno prasav kakva placenta Imam mi veli marginalna,mi zabrani seks no nikako ne napomena da ne se dvizam,vcera imav pregled mi kaza se e ok so bebeto so placentata so plodovata voda no zaboraviv da go prasam dali smeam da Imam odnosi,me interesira dali placentata moze da se krene nagore do 17 nedela ima li nekoj slucaj slicen kako mojot i dali seksualnite odnosi se zabraneti vo celata bremenos?

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Плацента превиа

Post by imambebe » 04 Jul 2014, 10:08

И покрај маргиналната плацента превиа, која на крај си се поткрена, а синко со главата притискаше надолу најсилно што може, се породив природно.
Нас ни беше забрането да имаме односи по ваквата дијагноза.

Lucia
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jul 2014, 12:13
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Плацента превиа

Post by Lucia » 04 Jul 2014, 11:05

imambebe wrote:И покрај маргиналната плацента превиа, која на крај си се поткрена, а синко со главата притискаше надолу најсилно што може, се породив природно.
Нас ни беше забрането да имаме односи по ваквата дијагноза.
Kako se custvuvase koga se dvizese,mene vo bolnicata kade sto lezev mi rekoa nikakvo dvizenje sto e mozno poveke da odmaram,a ovoj maticniot naglasi deka MORAM da se dvizam a iskreno koga rabotam nesto mislam deka ke izleze epten nisko go osekam

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Плацента превиа

Post by anabejbi » 04 Jul 2014, 11:26

Луциа, зависи од тоа дали плацетната ти е подигната или сеуште е ниско поставена. Најдобро прашај си го лекарот што те води.
Јас 3 пати бев во болница задржувана поради обилни крварење и морав цела бременост да лежам, станував замо за во тоалет и сега си имам синче, не паничи, служај ги лекарите и се ќе биде во ред. Најчесто плацентите се креваат нагоре и покрај тоа што на почетокот на бременоста биле ниско поставени и бременоста си продолжува нормално.

Lucia
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jul 2014, 12:13
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Плацента превиа

Post by Lucia » 04 Jul 2014, 12:11

anabejbi wrote:Луциа, зависи од тоа дали плацетната ти е подигната или сеуште е ниско поставена. Најдобро прашај си го лекарот што те води.
Јас 3 пати бев во болница задржувана поради обилни крварење и морав цела бременост да лежам, станував замо за во тоалет и сега си имам синче, не паничи, служај ги лекарите и се ќе биде во ред. Најчесто плацентите се креваат нагоре и покрај тоа што на почетокот на бременоста биле ниско поставени и бременоста си продолжува нормално.
Да anabejbi Но сега сум 17 недела пред 3 дена бев на преглед го прашав како ми е плацентата ми рече добра е ништо повеќе,и нагласи дека не сум болна туку бремена и сосема нормално треба да се движам,Но ме мачи сомнеж како можи толку брзо да се крени плацентата,со тебе како беше се крена ли нагоре или така остана

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Плацента превиа

Post by anabejbi » 04 Jul 2014, 13:15

Штом докторот ти кажал дека е се во ред значи се кренала, не се плаши учивај си во бременоста (big-hug) , самото бебенце со растењето си ја крева плацентата.
Кај мене остана ниско поставена ама не како на почетокот.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Плацента превиа

Post by imambebe » 08 Jul 2014, 11:58

И кај мене се поткрена малку. За движењето не одев на работа, повеќе одмарав ама не ради плацентата. Такво чувство дека ќе излези во секој момент имав подоцна околу 7 месец. И да може да се крене за кратко време.
Ако ти е шубе, одмарај си повеќе и следниот пат прашај го др пак. Имај си убава бременост.

Lucia
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jul 2014, 12:13
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Плацента превиа

Post by Lucia » 10 Jul 2014, 14:31

Благодарам 'imambebe' секако дека ке го прашам,иако едвај се разбираме јас англиски тој германски (re) кога и да го прашам нешто одма ме кара ми вели ти читаш многу по интернет (smile) дај боже да е крената плацентата да можам да се ослободам на некој начин,а за движење морам околу домашните обврски готвење,перење чистење итн..

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Плацента превиа

Post by Lejla7 » 06 Oct 2014, 09:13

Еве сум и јас во овој клуб (w1)
Денес ( 15 недели и 4 дена) бев на контрола заради продолжување на боледувањето и фала му на Бога се е во ред со бебето, си одговара според мерките за неделата, но докторот ми кажа дека постелката ми е ниско поставена (не кажа дали комплетно или маргинално) и ме посоветува да не кревам тешко и без односи. Тешко јас и онака не кревам, а на односи заборавивме уште по трансфер, така што не е проблем, но се мислам дали смеам да прошетувам по малку или треба повеќе лежење?

Овде наидов на повеќе искуства и се утешив со тоа што го прочитав дека оваа ситуација не е страшна доколку се утврди во прво и ли второ тромесечие и дека може да се поправи до крај на бременоста. Но како познат паничар, се плашам да не погрешам нешто. Не одам на работа, но и не лежам цело време, си седам, а и станувам и подработувам некои лесни работи по дома (нормално, јадење морам да си ставам сама - сама сум дома до попладне, ставам и вадам садови од машина, замивам по нешто, и слични лесни работи). Исто така, се раздвижувам на воздух по малку. Сега не знам дали смеам ова истово да го правам за да не си направам проблем иако докторот не спомна ништо такво.

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”