Крварење во текот на бременоста

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 08 Aug 2016, 16:24

Дa, мoжеш дa ги купиш без рецепт. Се дaвaaт при крвaрење и јaс сум ЗА дa ги купиш и дa ги стaвaш. (thumbsup)

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by marijaz » 08 Aug 2016, 16:42

Lejla fala ti mnogu gospod zdravje i sreka da ti dade sto mi pomagas. (big-hug) (big-hug) (big-hug)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by borjana » 08 Aug 2016, 22:46

марија и јас ти препорачувам да ставаш утрогестан, земи од 100мг ставај утро вечер, од нив немаш штета само помош може да имаш.... Јас кога бев трудна крварев по малку, докторот ми викаше ништо не ти е оди дома, кога се консултирав со друг тогаш сватив дека уствари се мн корисни јас почнав да ги ставам но беше касно. Можеш да ги земеш од било која аптека околу 400 или 500 денари се. ти праќа среќа и се молам за тебе.

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by marijaz » 08 Aug 2016, 23:28

Borjana fala mnogu za sovetot i podrskata . (big-hug) (big-hug)Neznam dali e pravilno bez negovo znaenje da gi kupam i da stavam .bidejki treba vo petok na kontrola da odam da ne primeti deka sum stavala pa da go nalutam

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by SMESKO » 08 Aug 2016, 23:44

Мaријa вo oднoс нa гoлеминaтa нa гестaцискoтo кесе,мoжеби си зaчнaлa пoкaснo a спoред бетaтa си oтприликa 3 неделa мислaм aмa не ме земaј зa сигурен збoр.Ајде пoзитивнo и Гoспoд е гoлем,oстaви нa негo.Те (racinja)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by borjana » 08 Aug 2016, 23:54

Кажи што ќе направиш во петок а до тогаш чувај се (big-hug)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by ivvi<3 » 08 Aug 2016, 23:57

Маријаз, побарај си друго мислење уште утре. И ич, ама ич да не ти е срам или страв да не налутиш доктор. Јас немам искуство со тие лекарства, ама имам добра историја со доктори и можам да ти кажам дека кога сум се сомневала во нешто свесно или потсвесно, сум била во право. Особено кога се работеше за мојата бременост, некои работи доцна ги направив, ама ми е многу мило што не се потпрев само на мислењето на мојата матична. Се работи за тебе, се работи за твое дете. Некогаш треба да ги преземеме работите во свои раце, па понатаму е веќе Божја волја. Ти посакувам здравје и сето ова бргу да се заборави, па да си уживаш во бременоста (big-hug)

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by marijaz » 09 Aug 2016, 00:02

Smesko pa i samiot doktor kaza deka ne mu lici kako za 6ned i 5dena .jas posledna menstruacija imav na 22,06 kako ke mu dojde sto vikas prema hcg 825 deka sum od prilika 3ned .kako racunas kazi mi jas so ovie rab ne sum mnogu zapoznaena.kolku sto mozam da se setam od prilika 04 do 10.07 zacnato e ..100%

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by marijaz » 09 Aug 2016, 00:30

Ivvi preporacaj nekoj doktor dobar .jas odam vo poliklinika Skopje kaj dr.boskovski bozidar on e dosta dobar doktor sum zadovolna i mu veruvam on bese i vo remedika i vo cair koga bese on me operirase pred 10god. Borjana jas kollu sto znam utrogestanot e zadrska za bremenost taka a dr sto bi mozelo da pomogne koga bi gi stavala moze plodot da napreduva ili..

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Крварење во текот на бременоста

Post by ivvi<3 » 09 Aug 2016, 03:18

Маријаз, во државна можам само за Тофоски да кажам дека има човечки однос, барем спрема мене, иако не знам дали можеш да одиш таму без упат, освен на дежурен. Значи ти останува опција приватно. Од мое искуство Петрова и Ефремовски од Ремедика. Петрова ми ја водеше бременоста и ме породија заедно со Ефремовски, само најдобри зборови за нив двајца. Од искуства на блиски Зоран Јовановски, исто од Ремедика. Павле Димчев од Систина (во Систина стигна да треба да бараш врски исто за да те закажат порано). Гордана Адамова од Санте. Од помаливе ординации Надица Геровска од Мама и Ложанковски (тие мислам работат и со плави картони). Види си утре, прашај дали може да те примат итно, кажи им за што се работи, мислам дека земаат во предвид такви ситуации, само не кажувај дека е обичен преглед. Еве нека кажат и другите форумџики искуства. Моментално тие ми текнуваат. Со лесно и пиши што ќе направиш да не те мислиме (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”