Гестациски дијабетес

Здравје и компликации во бременоста. Совети за здрава бременост, наши иксуства и како да се избегнат и надминат компликациите.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Гестациски дијабетес

Post by Debora » 16 Jan 2010, 16:10

ШТО Е ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС

Дијабетесот е заболување, при кое организмот не може правилно да се справи со количеството на шеќери во крвта. Кај луѓето кои имаат дијабетес организмот не создава доволно иснсулин. Инсулинот пак е хормон, кој овозможува шеќерите во крвта да се претворат во масти или енергија. При недостаток на инсулин, количеството шеќери во крвта останува покачено и се јавува дијабетес.

Гестацискиот (или трудничкиот) дијабетес е дијабетес, кој се јавува во текот на бременоста. Се јавува кај жени, кои претходно не страдале од него...

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/dijabetes.php

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Marina » 19 Apr 2011, 20:47

sledniot mesec ke pravam test,moralo da se pravi megju 24 i 28 nedela. ne mi se svigja malce postapkata,3 pati krv ke mi zemaat i 2 saati treba vo ambulanta da sedam ,da ne se dvizam i da ne jadam nisto,samo voda smeam ..

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Peperutka » 15 Mar 2012, 19:02

На тестот за скриен шеќер,нивото на шеќер ми беше малку покачено а додека нивото на шеќер после 2 часа беше добро.Плодот си има поголема тежина отколку што треба а докторот примети и дека има и сало,значи нивото на шеќер преминува и кај него.За 2 недели повторно сум на контрола и треба да направам крвна слика па ќе видиме каква е ситуацијата.Малку сум загрижена за ова,дали некоја од вас имала вакво искуство? (help)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Marina » 16 Mar 2012, 09:46

Пеперутче немам искуство со тоа, ама мислам дека со твоите 6 кила во бременоста не ќе да е гестациски дијабетес (confus) знам една комшивка што со првата бременост и бил висок шеќерот,ама исто многу се имала поправено,преку 30 кг. а бебето ако е поголемо може да значи дека терминот ти го пресметале погрешно и дека порано ќе се породиш (smile) според мене,да имаше нешто и тој после 2 саати ќе беше покачен,направи крвна слика па кажи како си поминала (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Peperutka » 16 Mar 2012, 10:01

Не мила терминот ми е добро пресметан,ако се породам порано супер,уште поубаво (rad) (w1) Во секој случај треба воздржување од благо и внимавање,а и мене ми се чудни тие мои 6 кила поправање :ymblushing: фала на утехата (a2)

baby@@
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Aug 2011, 22:22

Re: Гестациски дијабетес

Post by baby@@ » 22 Apr 2012, 15:33

zdr (t3)
za toj gestaciski dijabet ima li nekoja indicija sto bara ispituvanje ili se preporacuva na site?Kako stoite so ispituvanje krv i urina?Jas sekoj mesec ispituvam i na poslednive rezultati sto gi zema mm gledam poviseni nekoi parametri sto po skratenicive ne gi razbiram(GRA#,GRA% i ESR)ako nekoj znae sto e bas ke mi pomogne
(thumbup)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Hera » 25 Apr 2012, 13:32

Јас испитувам крв и урина на секои 4 недели. Е сега од минатиот месец нивото на гликоза почна да ми се зголемува, а еве денска вредноста ми е 6.1 од параметри 3.9-6.4.
Докторката ме предуперди дека најверојатно ќе има гестациски дијабетес па ме интересира во која недела проверувавте. Читам дека обично во 24, ама се мислам дали да чекам или може и сега во 22 да проверам.
А пред да останам бремена тие две недели првавев тест за инсулинемија и за гликемија и се беше во ред.
Пеперутка што те советуваа тебе? Јас после да си застанам на вага да си видам колку кила сум здебелена. Како читам дека може да има последици за бебчето се загрижив.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Peperutka » 26 Apr 2012, 13:28

Хера и кај мене со секоја крвна слика,гликозата и покрај тоа што ми беше во граница на нормала,одеше нагоре,па гинекологот ме советуваше да направиме тест за скриен шеќер кој го направив и покажа дека е висок шеќерот,значи може да добијам гест.дијабетес или понатаму после породување да ми биде покачен шеќерот.Веројатно и тебе ќе те испратат за да си провериш скриен шеќер кој треба да го направиш.
Е сега треба пазење,избегнувај СЕ што содржи шеќер,како и бел леб,јади само интегрален,зошто може дијабетесот да прејде и на (b4) (unsure) Мене не ми дадоа лекарства но ако повторно ми е покачен ,може и ќе ми дадат (unsure)
За килажата,јас сум поправена досега само 7 кила што не ми се ни приметува,иста сум си како и пред да останам (t3) Еве денес направив крвна слика со мокрача па ќе видам како се резултатите.

*ena*
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 20 Dec 2012, 15:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by *ena* » 26 Jan 2013, 20:56

Zdravo denes bev po rezultati od krv i urina i vo globala se e ok samo sekerot e pokacen i e 6 (sad1) a kaj trudnici max bil 5.1 sega sum 10 nedela i me prati doktorkata da pravam OGT test za skrien seker i malce mi e strav zosto citav deka kaj site se pojavuva pokasno poslem 22-24 nedela (sad1) dali nekoj imal iskustvo volku rano so pokacen seker ili (unsure) do sega se bese ok slusnavme i srceva akcija i si rasteme ama ova sega epten me zbuni

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Гестациски дијабетес

Post by Herra » 01 Feb 2013, 19:35

Милички денеска бев за испитување на скриен шеќер и да се пофалам резултатите беа одлични. Ме боцкаа 4 пати, на секој 1 саат во 8 на гладно и беше 4,2, одма потоа ми дадоа шеќер во прав со малку вода, уфффф уште ми се лоши кога ќе се присетам каков беше вкусот ама што мора, не е тешко, како викаат. Само да си ја смирам душава дека со бебушко е се во ред. Следното боцкање после шеќерот кој го испив беше во 9 часот и резултатот беше 8,6. Во 10 часот ми измерија 7.0 и крајното мерење во 11 беше со резултат 3,2. Ми рекоа дека резултатите се одлични, ме прашаа дали сум имала некој проблем со шеќерот или ова е превентивно, возраст и толку, помина овој ден (smile) Следната недела ми останува уште да го направам испитувањето за ддимери и ако се е во ред докторката ми рече се гледаме на ехо тек во 32 недела. Да напоменам дека ова испитување за скриен шеќер го правев во 24тата недела, не е ништо страшно (освен шеќерот кој навистина е одвратен) и би препораќала сите да си го направат, ете, за мирна глава како што велат. Гушки до сите (kup)

Одговори

Return to “Здравје и компликации во бременоста”